Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Si të pregatisim dyllin për depilim në shtëpi


Me disa perberes shume lehte per t’u gjetur, dhe me çmim mjaft te arsyeshem, ne mund te pregatism vete dylle per depilim ne shtepi.

Do te jeni dyfish te kenaqur, duke qene edhe se qimet do te dalin me ngadale.

Per kete na duhen:

Nje termometer kuzhine

1-2 shirita (copa pambuku)

Nje spatul druri

Receta 1:

2 filxhane me sheqer

1/4 filxhan me leng limoni

1/4 filxhan me uje

Receta 2:

1 filxhan me sheqer

1 filxhan me mjalte

leng nga gjysem limoni

Hidhini perberesit e recetes 1 ose 2 (varet cilin deshironi), ne nje ene qe duron nxehtesi. Perziejini mire dhe verini ne temp te nxehte 250 grade. Kur te filloj te nxehet shume uleni pak nxehtesine, dhe trazojeni vazhdimisht. Hiqeni nga zjarri kur te kete marre pamjen e duhur.

Si ta aplikojme?

Lahuni mire para se ta aplikoni kete, lekura s’duhet te kete shenja deodorantesh, parfumesh, kremerash.

Filloni te shperndani ne lekure masen e pregatitur. (masa duhet aplikuar kur te kete marre temp e dhomes, pra jo e nxehte).

Lereni mbi lekure per nje minute, pastaj terhiqeni me copen e pambukut, sigurisht ne drejtim te kundert te qimeve. Nese eshte nevoja, aplikoni perseri nga kjo mase, per t’u pastruar plotesisht nga qimet.

Ndoshta ju dhemb pak, por me 2-3 here dhimbja fillon e duket me e vogel.

Keshilla!

1.Copat mund t’i lani per t’i perdorur perseri.

2. Duhet te evitoni vendet e lekures nese keni shenja, plage, smaliatura, (kujdes zonen e syve nese depiloni fytyren), kujdes cdo lloj shenje qe mund te keni mbi lekure.

3. Masen qe tepron ruajeni ne nje kavanoz qelqi te mbyllur mire (ne frigorifer).

4. Nese eshte shume e trashe, dhe ju nuk e doni keshtu mjafton te shtoni pak uje duke i dhene nje vale. (perdoreni te ftohte si heren e pare). 07/2012


e-mail print

Shto Koment

kthehu
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.