Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

A mund te jem shtatzene edhe pse testi ka rezultuar negativ?

Pershendetje. Para 10 muajsh kisha abort spontan ne javen e 7 dhe tani jam duke tentuar per shtatzani te dyte,cikli her me rregullohet e her behet jo i rregullt. Acid folik jam duke pire me rekomandimin e mjekes time. Kete muaj e kam pritur ciklit me te 6-in por nuk erdhi ,me 4-in te ketij muaji bera nje test dhe rezultoi negativ,por shenjat i kam si me qene shtatzane ndoshta vie edhe cikli nun e di,a ka mundesi te jem shtatzan edhe pse testi ka rezultu negativ . Dua te beje edhe nje kontrolle te mjekja por pasi kam cikel her ashtu e her keshtu a ka mundesi te jem apo qfar mendoni ju rreth kesaj çeshteje?? Flm shume nese gjeni kohe per pergjigjje

D E S A * (3 muaj më parë)

Dr. Mr. Sc. Shpend Ramadani - Specialist gjinekolog - obstetër
Mjeku përgjigjet
Dr. Mr. Sc. Shpend Ramadani

Pershendetje

Nese keni vonese te menstruacioneve atehere gjasat ekzistojne qe te jeni shtatzene. Testi me urine mund te del negativ edhe nese jeni shtatzene pasi niveli i beta hcg ne uri e mund te jete i vogel dhe te mos detektohet ende. Me se miri eshte te percaktoni nivelin e beta hcg ne gjak e cila ka senzitivitet te larte ne luhatje te vlerave te keti hormoni i cili tajohet vetem nese ekziston shtatzenia.

 

Dr. Mr. Sc. Shpend Ramadani

Specialist gjinekolog - obsteter

+383 44 120 609

/komuniteti