Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

A tregon vetem riskun analiza apo ndonjeher eshte dhe e sigurt?

Pershendetje doktoreshe. Jam ne javen e 15 te shtatzanise. Para rreth 2 javesh bera analizen e pare te gjakut rreth trisomise 21. Pergjigjja nuk me erdhi por shkoi vetem te mjeku. Kur shkova ne konsulte mjeku me tha se ka nje anomali te vogel dhe me la per ne daten 29 nje ekografi plus. Doja te dija pasi nuk i kam shifrat e analizes , me analizen e pare a tregon vetem riskun e trisomise 21 apo ka mundesi dhe te jete e sigurt pasi kam frike ngase doktori nuk me shpjegoi me shume dhe per momentin ndodhem ne france. Jam shume ne merak

Boralda Hoxha (6 muaj më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Mjeku përgjigjet
MD Mimoza Keta

Pershendetje

Per te hequr merakun te rekomandoj te besh nje test te avancuar te sekuencimit masiv paralel te te gjithe gjenomeve. Ky eshte test i sigurte, i thjeshte, jo invaziv prenatal per tre trizomite me te zakonshme te pranishme ne lindje. Rezultati eshte shume i sakte duke eliminuar ecejaket dhe shqetesimet e pafundme.

Mos hezito ta besh pavaresisht cmimit.

Ne Tirane cmimi maksimal shkon deri 600 EURO

Te uroj fat.

Roxhi Roxhi (4 muaj më parë)
Pershendetje. Kam patur sekrecione kafe pas ciklit dhe ky eshte muaji i trete qe me ndodh. Un perdor kokrra kontraceptive cdo muaj me tekomandimin e mjekut pasi cikli nuk me vjen vete. Sekrecionet qe kam jane te vazhdueshme deri ne ciklin e rradhes por pa ere dhe pa shqetsime te tjera. Cfare duhet te bej?

/komuniteti