Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Sa perqind infekisoni demton femijen?

Pershendetne doketoresha Mimoza.Shpresoj qe te jeni mire. Me vjen mir we akoma.je pjes e bebaime.Para disa vitve sa her kam kerkuae ndim me ke kshillu dhe kshillat e juaj me kan ndimuar tej mase. Tani prap kam.nevoj per kshillen dhe fjalen tende. Para 8 muaj ishe shtatzen por kisha ureaplazmen por per fat te keq beba nuk u zhvillua dhe abortova.Por gjat ketyre muajve kam perdor terapi shum shpesh dhe analizen shkaku mundesive skam mujt me perserit me shpres qe do te me kaloj por tani jam prap shtatzane dhe jam ne javen e 9 beba eshtte pak me shum e zhvilluar se javet zakonisht qe i kam.Por vazhdoj te kem sekrecione te verdh her pas here.Dhimbje nuk kam diegie ose kruarje dhe nuk kan as ere. Nga ju kerkoj te me tregoni nese ky infekisoni ureaplazma nese sme ka kaluar ateher sa perqind mund qe femija ime mund te kete probleme shendetore.A eshte qe qdo grua qe ka ureaplazmen ka lind femij me problme apo vetem eshte rreziku qe te lind.Ju lutem me tregoni qe te kuptoj

Natyra1999 ???? (4 javë më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Mjeku përgjigjet
MD Mimoza Keta

Pershendetje,

Ureaplazma eshte nje infeksion i cili mund te jete nje shkak per abort ose per lindje premature.

Te rekomandoj ta perserisesh edhe nje here kete analize dhe pas javes se 12 mjeku qe te ndjek te rekomandoje trajtim me qellim qe te evotohenpasojat qe ky infeksion jep ne ecurine e shtatzenise.

Te uroj shtatzeni te mbare.

/komuniteti