Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Fëmija i madh në peshë apo….

Pershendtje Doktoresh,


une jam ne javen e 39-te te shtatezanise dhe gjate vizites se fundit mjeku verejti se beba peshon rreth 4 kg dhe diametri i kokes eshte 102 mm/ kurse gjate vizites gjinekologjike verejti se une jam hapur shume pak rreth 1 cm dhe koka e bebes ende nuk ka zbritur ne kanalin e lindjes.


Ajo qka me brengos me shume eshte fakti se a duhet ne kete rast te kryhet lindja me operacion dhe nese kryhet ne menyre normale a mund te kete komplikacione pasi qe ndoshta e pesha e bebes mund rritet ende pasi qe ka kohe deri ne terminin e lindjes ?


Faleminderit shume per kohen tuaj.

Dafina (