Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Kariogrami dhe abortet

Pershendetje doktoreshe, pasi u sherova nga bakteria ureoplazma mjeku me tha se mund te filloj shtatzanine por prap pata abort spontan perndryshe te gjitha analizat qe kam bere kane qene ne rregull ndersa tani mjeku me rekomandoj qe te bej kariogramin dhe kanalet e ushqimit tha ka mundesi me qene te bllokuara a ke mundesi te me tregosh se qka eshte kariogrami dhe a ka mundesi qe te jene keto shkaktare te abortit une kam pasur 4 aborte spontane? flm per mirekuptimin pune te mbare tung.

Lulekuqe Topalli (6 vite më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje

Një pjesë e aborteve spontane, janë me natyrë gjenetike. Mjeku do ta vërtetojë këtë dyshim nëpërmjet analizës që quhet kariotipi. Analizë tjetër që duhet të bësh, është vlerësimi i pranisë së kardiolipideve në gjak, të cilat kanë influencë në ngushtimin e lumenit të enëve të gjakut që çojnë gjakun nga placenta te bebi.

Të uroj gjithë të mirat.

m.mullabazi (7 muaj më parë)
une e kam nje djal 7 vjeq por qe nga ather kam mbet tri her shtatzen dhe kam abortuar km qen neper mjek kam ber pastrim kanaleve kam perdor ilaqe kunder infeksionit kam ber analiza stisho e shum te tjera kam qen ne bahqeqi kam qen ne tiran tani prap ne prishtin tash as nuk mumd te.mbes shtatezen ne prishtin me kerkuan analiza katiogrami bashkshortor a ke mundesi me ma shpjegu pak se qka esht kariogrami analiza per kariogram kushtojne 800 euro por mundesisht qka eaht kariogrami
Eltona (3 vite më parë)
Pershendetje doktoresh a ka mundsi te tregosh me shume per kariotipin dhe kariogramin se kam nevoj per informata me te hollesishme rreth kesaj sepse nuk mund te gjej asgje rreth kesaj ne interenet ju faleminderit

/komuniteti