Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Humbja e virgjërisë

Une per here te pare pata marredhenie me te fejuarin tim, por nuk kam pas gjakderdhje e as dhimbje, si eshte e mundur qe te ndodh mos humbja e virgjerise e ti zhvilloje marredheniet pa problem, a ka kesi lloj rastesh? Kurse tash mezi qe zhvilloj marredhenie me dhemb fundi i barkut dhe me humbet koncentrimi, ju lutem per pergjigje, flm shumeee.

Festa (7 vite më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje.

Po, është e mundur që tek disa femra të mos ketë gjakrrjedhja në aktin e parë seksual. Kjo ndodh për shkak të ndërtimit të himenit/cipës. Në kënd vështrimin e gjakrrjedhjes, konsiderohet se virgjëria nuk është humbur. Por në aspektin e kryerjes së marrëdhënies seksuale, virgjëria është e realizuar.

Në rastin tënd mund të ndodhë; - himeni të prishet pas disa kontaktesh, - mund të prishet gjatë aktit të lindjes, - mund të ketë ose jo gjakrrjedhje, gjatë prishjes së himenit ose gjatë lindjes.

Nuk është normale që gjatë aktit seksual, të kesh dhëmbje apo të humbasësh përqëndrimin.

Në linkun:

http://www.bebaime.com/perinatologjia/dhembja-gjate-aktit-seksual

mund të gjesh ndihmesë për të kuptuar shkaqet e dhëmbjes gjatë aktit seksual.

neessaa (2 vite më parë)
Kam perdorur Tampon dhe shumica me kan then se nuk te zhvirgjeron tamponi mr tregoni ju lutem a eshtr ndonjr problem nr qense jam ne prag te fejeses
tina12345 (3 vite më parë)
jam nje vajz 20 vjecare dhe tash e kom humb virgjerinn me te fejuarin .eshte hera e dyte qe e kom bo po masi qe pe bojna po kom gjakderdhje shume heren e par kom pas 3 dit heren e dyt 1 dit a muni mem tregu pse ndodh kjo
Dadan (5 vite më parë)
A esht e mundur te depertoj penisi ne vagin pa penges gjat aktit te par seksual te femres dmth gjat prishjes se virgjerise ju luten dua pergjigje nga dikush ju lutem!! Sepse jam shume i brengosur
Agona (6 vite më parë)
Un nuk kam pasur maredhenie seksuale me te dashurin tim por ma ka prekur vaginen mbi brekt dhe kur jam kthyer ne shtepi kam par ca gjak ne brek por edhe kam pasur kohen e menstracioneve , tash si ta di a ishte gjaku i virgjerise apo i mistracioneve , jam shum ne hall per kete gje ,sepse kur kam mistracione kam me shume , por edhe e di se kur e humbet virgjerine te del gjak vetem ne ato momente , por mua po me del gjak edhe tash ne ditene dyt pasi qe dje me ndodhi kjo ngjarje , por jo aq shum sa herave te kaluara kur jam me mistracione , si ta di ku qendron problemi , jam vajz e re dhe jam shume stresuar , ju lutem per pergjigje !! JU LUTEM
Flora (7 vite më parë)
Pershendetje Festa edhe une e kam te njejtin problem pasi qe kur kam humbur virgjinitetin nuk kam pasur gjakderdhje por vetem dhembje barku ku ende vazhdon sa here qe kam marredhenie mirepo me eshte shtuar edhe nje ere e keqe gjate marredhenies, te pershendes dhe te uroj sherim te shpejte.
Ida (7 vite më parë)
Une dua te di se cfare ndodh pas humbjes se aktit te pare, cfare shenja shfaq humbja e virgjerise, nga dallohet ajo nese e ke humbur apo jo, ju lutem me ktheni pergjigje, flm shume.

/komuniteti