Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Gripi dhe ndikimi i Daleronit në shtatzëni

Pershendetje! Jam ne javen e 16 te shtatzenise dhe jam me grip, bllokim hundesh, dhimbje koke, lotim sysh, ndersa temperaturen nuk e kam lene te shkoj me shume se 37, pra me shume e kam si rrufe. Kam pire cajra, kam pire dhe Daleron. Dua te dije a ka pasoja negative per femijen gripi ne kete faze? Po pirja e Daleronit me demton, pasi fomacistja me tha qe eshte paracetamol i pa perzier por une kam frike se ka edhe perzirje te tjera. Te lutem me trego nese kam bere gabim qe kam pire Daleron, a kam shkaktuar deme?

Lola (3 vite më parë)

 • MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe Gjinekologja përgjigjet
  MD Mimoza Keta

  Përshëndetje Lola.

  Gripi/influenca nuk ka pasoja tek fetusi/fëmija paslindjes, nëse ai kurohet sa më mirë dhe sa më shpejt gjatë shtatzënisë.

  Daleroni nuk përshkruhet në literaturë, si i dëmshëm për shtatzëninë dhe zhvillimin e fetusit. Megjithatë gjatë shtatzënisë, rekomandohet që daleron të përdoret vetëm një dozë dhe në kohën sa më të shkurtër.

  Të uroj shërim të shpejtë.

Shto Koment

kthehu
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.