Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Dioptria e syve para dhe pas lindjes

Pershendetje Dr. Mimoza. Nese nje grua shtatzene e ka dioptrine e syve +4, a rrezikon qe kjo dioptri te ngritet gjate lindjes normale?!

Bjeshka (6 vite më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje Bjeshka

Mendoj që përpara lindjes, të bësh konsultim me mjekun okulist për të përcaktuar së bashku me obstetrin, rrugën e lindjes. Mendoj që në rastin tënd, ai do të jetë pro për një lindje vaginale, pasi numri i dioptrive +4 është i vogël.

Gjithë të mirat.

/komuniteti