Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Rreth kontrolles se parë

Prsh doktoresh un jam ne javen e 7 te shtatzanis para dy jave kam kuptuar qe jam shtatzan dhe jam shum e lumtur per ket kam thirr mjekun per te marr termin per kontroll pasi qe un jetoj ne kanada ketu sistemi i shendetsis esht pak i ngadalshem dhe me ka lan termin me 17 janar qe do thot deri ateher un i mbush 10 jav a esht normale te bej kontrollen e par ne ket jav.gjendja ime esht shum mir as nuk kam te vjellura te mengjesit asgje ndonjeher mendt me merren por jo ne mas te madhe ndihem shum mir edhe deshta te ju pys se a duhet qe nga dija e shtatzanis te flihet ne krah te majt a po nuk esht shum rrezik ne fillim pozitat e ndryshme te gjumit Ju faliminderit per mirkuptim

Fitore S (1 vite më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje Fitore

Si fillim te rekomandoj te marresh acid folik të cilin duhet t'a perdoresh deri ne fund të javës se 12-te te shtatzenise.

Deri ne fund te tremujorit te pare, qendrimi shtrire nuk ka influencë. Ndersa ne te dytin dhe re tretin, pozicioni anash majtas eshte me i favorshem.

Të uroj shtatzeni te mbare .

/komuniteti