Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Shkolitja e placentes

Pershendetje doktoreshe, jam ne javen e 9 te shtatzanise para dy ditesh kisha gjakderdhje dje shkova te mjeku dhe me tha qe kam shkolitje pak te placentes ne pjesen e siperme te mitres, ndersa pjesa poshte eshte ne rregull. Me tha te pushoj sa me shume. Deshta me ju pyt dhe juve a eshte kjo gjendje me rrezik per bebin dhe per mua dhe a mund te vazhdoje nje shtatzani te tille pa pasoja? Dhe se a mund te ngjitet prap placenta apo jo? Faleminderit paraprakisht

Ana V (1 vite më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje Ana

Prania e hematomes pas placentës, vleresohet si rrezik per abort.

Trajtimi eshte i mundur, dhe shtatzenia vazhdon pa asnjë komplikacion deri ne term.

Zbato keshillat e mjekut .

Të uroj shtatzeni te mbare.

/komuniteti