Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Lindje normale apo me operacion?

Kerkoje mendimin tuaj! Pershendetje, une jetoje ne Gjermani, djalin e kam linde ketu ku tani eshte 20 muaj, djali ime ka linde me peshe 5000 g. dhe me gjatesi 61 cm. Edhe pse me nje peshe te madhe une kete lindje e kam bere me lindje normale. Por djali ime ka pas komplikim gjate lindjes, ku i eshte lenduar nervi i dores se djathte ‚Brachial plexsus‘. Para tre muajve ka pas nje operacion, ku DR. ka thene qe operacioni ka pasur sukses. Tani une jam perseri shtatezene dhe jam ne hall se si te beje kete lindje, une mendoje se nese kete lindje E beje me lindje normale, kam frike se mos po me ndodhe rasti i njejte si te djali i pare. Ju lutem me jepni nje mendim se si te veproj.

Olsa Miftari (10 muaj më parë)

MD Mimoza Keta - obstetre - gjinekologe
Gjinekologja përgjigjet
MD Mimoza Keta

Përshëndetje Olsa

Me vjen keq persa ka ndodhur me djalin. Lindjen e rradhes mund t'a besh vaginal, nese permasat e bacinit me permasat e femijes perputhen. Kete duhet t'a vleresoj mjeku gjinekolog i cili do te rekomandoj rrugen e lindjes. Duhet te dish se shtatzenise nuk i ngjajne njera tjetres.

Te uroj shtatzeni te mbare.

/komuniteti