Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-gjinekologun

Placenta perpara

Pershendetje, jam ne javen e 32 te shtatzanise,ne kontrollen e fundit qe e pata mjeku me tha qe e kam placenten perpara shk I/II, a osht diqka rrezik per beben, nuk me tha te bej regjim shtrati vetem te mos leviz shume si dhe te pushoj,a mund te kem lindje normale apo duhet te beje lindjen me operacion cesarian.

Jetta Gashi (9 muaj më parë)

Dr. Mr. Sci. Atdhe Keqa - obstetër - gjinekolog
Gjinekologja përgjigjet
Dr. Mr. Sci. Atdhe Keqa

Pershendetje Jeta,

Nese placenta eshte ne murin e perparem nuk ka ndonje problem,por nese ajo mbyll kanalin cervikal ateher behet fjale per placenta previa dhe lindja duhet te kryhet vetem me operacion.

/komuniteti