Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Antibiotikun. Po/jo? Qfar me rekomandoni?
Un e kam djalin 5 muajsh dhe qe tre dit esht me temperature te lart 38.5 - 39.

Un jetoj ne angli dhe dje e dergova djalin njeher ne GP dhe njeher ne spital se kishte temperaturen 39 dhe u lodh shum.

Si perfundim ata me than esht virus per te gjith femijet keshtu dhe s kemi qfar ti japim edhe pse djali po pinte shum pak qumesh. Ato as nuk e shikuan as asgje thjesht ja maten temperaturen e me kaq mbaroi kontrolli.

Djali gjith naten e gjith diten sot kishte temperatur perseri dhe e dergova perseri ne Gp.

Por kur isha para nje ore ne GP ishte nje doktorr i vjeter dhe me tha si ka mundesi qe e kan len djalin keshtu....se djali s ka virus por ka infeksion ne fyt dhe e ka shum fytin e skuqur.

Ja dhash antibiotikun se s kisha zgjidhje tjeter me gjith ate temperature por ndihem e shqetsuar se kaq i vogel te marr antibiotik!!!!

Sa ja perdorni ju nena femijeve te juaj antibiotikun??? A perdorni atibiotik apo shikoni ndonje zgjidhje tjeter ne menyre natyrale???A jan ber frmijet e varuar nga antibiotiku??
Falemimderit :) nese gjeni kohe te me tregoni.
Ornela Nela (1 vite më parë)
Era E. (1 vite më parë)
Ornela une kam pas vajzen vetem 2 here me temperatur prej qe ka lindur edhe ate e ka mbajtur vetem 3-4 dite. Kur e dergojsha ne kontrolle se pari e kontrollojshin fytin dhe veshet pasiqe qe keto dyja jane ndet shkaqet me te shpeshta te temperatures pastaj fillojshin me analiza te gjakut dhe urines por kjo gjithemone i kishte mire vetem fytin pak te skuqur dhe mjekja thoshte se te gjitha jane ne rregulle vetem se eshte nje virus me thoshte te perdor paracetamol si lloj qiri dhe nese nuk i kalon mbas 3-4 ditve ta dergoja perseri por gjithemone i kalonte mas ketyre dite dhe nuk kisha nevoj per antibiotik apo gjera tjera. Vajza elhamdul.ilah nuk sëmuret thuajse kurr por antibiotika asnjehere si kam jep vetem paracetamol sirupa ose spray per fyte. Dashte Zoti ti kaloj djalit.
Anik. A (1 vite më parë)
Ornela , djali i vogel eshte por kur ske zgjidhje tjeter ske qka ben duhesh te ja japesh. Ka femij qe prej dites kur kan lind kan perdor antibiotik dhe pastaj ska pas nevoj me asnjehere.Nuk eshte e vertet qe behet femiu i varur nga antibiotiku. Qoft e kaluar .
(1 vite më parë)
Ornela edhe une jetoj ne Angli dhe nuk quditem qe shume me zor japin antibiotik..kam pas rast me djalin me vesh dhe 10 dite e kam pas me temp dhe perveq paracet e nurofen qdo 4 ore asgje si kam dhan ... edhe ashtu e kaloi pa e mar antibiotikun ...por ka qen me i madh afer 2 vite ...e kam vrejt qe mjeket atje lojn hapsire me kqyr sa po mundet me perballu femiu vet ..opcion te fundit e kan antibiotikun ...
Eli Shala (1 vite më parë)
nese ka infeksion nuk i hiqen bakteriet jepja dhe mbrenda 24oresh e liron pak .Nuk mundet me pi, mjeku masi te ka thon e ka pa ,qe eshte baketial a ja boni analizen meniher ?? Aii mos me pas nevon nuk ti kish dhon ..cka me nonasnjo nuk kena qef po femija semuhen shpesh ... mos u bon marak i kalon tash shpejt veq mos ja harro jepja me rregull
Ornela Nela (1 vite më parë)
Oj nena ju falenderoj nga zemra te gjithave per pergjigjet.... Djalit strishot ja kan marr dje ne mengjes ne GP me insistimin tim se ato thoshin se ka fytin e skuqur por esht virus dhe sot kur shkova ne Gp doktorri pasi e kontrolloi perseri i shikoi dhe rezultatet e analizave dhe tha nuk ben pa antibiotik.. veq u merzita se shum i vogel per antibiotik po shka me ba
Lola 82 (1 vite më parë)
ornela per nje her nuk esht kurgja se kur esht nevoja skemi qare paj jep por gjithmone vew kur te shkrun dr une kom dy fmi vajza 10 e gjys nje her ka marr antibjotik djali 6 vjet nje here shyqyr zoti rrall paqefen edhe nese kan 3 dit temperatur deri ne 40 so shum per fmi
2002 2011 2016 Mmije (1 vite më parë)
Dhe harova gji ka pi vetem tre muaj buri thot te kish pi me shum tiger do u beke hahaha
2002 2011 2016 Mmije (1 vite më parë)
Ornela e dashur djali im sa ka lindur me atibiotik se e barti infeksoonin tim poe then te dejten aq i fort esht sa me rzon per toke nuk smuhet shpesh mandej kur i beni 10muaj mur prap antibiotik smuhet po me temperatur shum rall koll hundet i shkojn po e kalojm pa e cu ne mjek shum imunitetin e fort e ka dhe me u smu kur nuk ulet ushqimin se len kur beni mash All ah hahah fmit pa u semur nuk riten po shyqir jan kause kta gipna cfar bejn ato nena qe e kan nonstop fmin e smur o zot jepu forc e sheroj se me keq ska
Fitore S (1 vite më parë)
A sja kontrollun vesht e fytin a. Un kur pata djalin spital temp 39.5 me than virus esht ja kontrollun vesh fyt syt ngjoks me ndegjojsa sen tha ska veq virus e nuk i qiten kurgju veq paracet sirup jepi pa i kalu tha 72 or me temp ateher nuk esht shqetesuese qofse i kalon tha 72 or e prap ka ateher duhet me gjersisht me kqyr me analiza. As ktu se rekomandojn antibiotikun veq zori i zi me kan e ty qaj mjeku i vjeter ta shkrujti antibioitikun a nese e ka fytin e skuqun e ski zgjidhje tjeter nashta edhe evt ja kisha jep por si tha njana nana me ba analiza paraprakisht. Shpresoj ti kaloj loqkes
Lora ° (1 vite më parë)
Antibiotiku nuk ipet pa iu be analize apo strisho e fytit e te vertetohet nese infeksioni eshte viral apo bakterial ,te pakten ketu ne gjermani asnjehere nuk e pershkruje.Djalin e kam 5 vjet e gjysme dy here krejt ka marre antibiotik po ne te dy heret i kane bere analize paraprakisht. Ti vepro sipas udhwzimeve te mjekut ai e di me mire pas i ka bere edhe kontrollen. Shendet djalit uroj ti kaloj sa me shpejt.
Glina B (1 vite më parë)
Ornela te njejten pytje kam dasht ta beje edhe un kam vajzen gati 8 muajsh 3 ditr pate temp 39 qdo 4 ore tu i dhanse i hypke temepeaturs e dergova te mjeku tha antibiotik niher i thash jo tha un pi ja pershkruj ti desh blej ndash jo tha po e ka fytin nuk i kalon pa antibiotik tani ja blejta nesemen menjher i ra temp spe di as vet nese nuk kishte qen antubiotiku ndoshta 1 jave ish dasht mi dhan paracetamol
Boa Shq (1 vite më parë)
Ornela un me djalin akoma skam has tempratur te madhe ky ka vujt pak nga fyti dhe kolli por antibitik smi ka dhen asnjeher pediatri gjithmon me aerosol dhe spray per fyt ja ksm kalu.. por djali yt meqe paska tempratur shum besoj me mir me ja dhan vec merri edhe fermenti lattici qe i mbrojn stomakun nga antibiotiku.. te kaluara zemres vogel
Arieta D (1 vite më parë)
Djali im i vogel dy dite pat temperature, i sillej nga 38 deri 38.7, e qova te mjeku sepse kish kontrollen mujore jo se pat temp, me tha i eshte skuq fyti ka ndonje infeksion, sepse po i dalin dhembet dhe mban gjera neper goje, me dha nje spray dhe meqe eshte ne gji si dha asgje tjeter, i kaloi temperatura. Po edhe po ti jipte antibiotike do ia jipja, si ben dem kur ka nevoje, vec jepi probiotike sepse mund ta kap barku. Ketu ka lactis b complex, ayje se di, pyet mjekun per cdo rast, nese si ka dhene.
Vlora . (1 vite më parë)
Ornela vepro siq te ka than mjeku...esht qudi por djalin e kam 6vite e gjysme e qika 2 vjet e gjys ende asnjeri nuk kan perdor antibiotik se nuk me smuhen elhamdulilah vetem ngapak Temperatur se me shum jo....ishalla i kalon djalit...me se miri degjoj mjekt.
(1 vite më parë)
Un vajzes me 5 muaj fillova antibiotikun, po ashtu mbas 1 muaji serish, se 39.2 kishe temperatur, mjeku thaa edhe pse veq sa ka perdor duhet patjeter, se eshte e vogel smundet me perballu, e kishe fytin e skuqur, e i kaloj me antibiotik, un u bejsha marak kshtu si ti, mirpo kam harru kur osht smu ma.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?