Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

reth femijeve
oj shoqe sic e dini qe djalin e pata semur pasi si beni efekt antibiotiku shurup i mora gjilpera nder efektet ansore te rralla ishte dhimbje stomaku diare dhe plogeshti djaki gjys ore masi e merte gjilperen u mushte krejt djers ju ftofte trupi dhe u ligte thonte du gjum e sot ja nderpreva edhe pse mjeku tha vazhdoja un kam shum frik gjat gjith kohes lexoj cdo gje rreth temperatures ilaceve djersitjes aq shum gjera lexoj sa ma shum po friksohem.djali qe kur nisi gjilperat po djersitet shum e ndroj disa her naten.per cdo gje jam e dyshimt kam shum frik.si silleni ju kur ju semuren femijet a hulumtoni dhe ju rreth simptomave te semundjes rreth efekteve ansore te ilaceve apo e qetsoni veten
Visa G (4 muaj më parë)
Arieta D (3 muaj më parë)
Visa, djali im deri gati dy vjec e gjysme me beso, kurr nuk eshte semure, edhe temperature vec kur e kam vaksinu ka pase. Sapo filloj kopshtin, nje jave shkonte ne kopsht, dy jave ne shpi derisa e merte veten mirr se qoja, dmth ate jave qe e qoja merte nje virus o bark, o vjellje, o hunde e fyt. Nja 3 muaj keshtu, por masha alla h ka nja 3 muaj, mire eshte me shendet, perpos hundeve qe po i shkojne me duhet te ja bej nje strisho se sigurisht ka ndonje bakterie qe spo i largohet. Fmiu keshtu krijon imunitet duke luftu viruset, kshq gabim ish me mendu hajt mos ta qoj sa ti forcohet imuniteti mandej ska problem ne e qu ne kopsht. Kurdo qe ta qosh ato viruse ka me i marr. Une skam qene ne kipsht, pir kur nisa shkollen, me shume semure kam ndejt se shendosh, derisa u imunizova ne kete forme.
Visa G (3 muaj më parë)
sumea djalit tat a i kaloj a i majti shum temp
Visa G (3 muaj më parë)
po dhe ktu m than me ja bo nji analiz t feces.po kta privat sja nijn se shumica jan n pun si i lejn fmit aty si mir si smur skan ku i cojn aty kan mi cu se smujn me lon punen po ashtu sbon
Sumeja ^-^ (3 muaj më parë)
A po a sa keq jo un kolli mi bo se qoj djalin edhe e kam ne qerdhe shtetrore po na kerkojin strisho te femijeve hundes e fytit para se me fillu viti edhe nuk lejojin femijet qe jan te semur me dal ato dite .
Visa G (3 muaj më parë)
jo valla mka hy shum frik me e cu bile perball banese e kam cerdhen po m ka hy frik pom smuret prap a ajo gruja ashtu me temperatur e cojke i thash po maje n shpi se gjynah edhe ti e sheh me mir po mun ja ngjit fmive tjer se 1 me pas tani e marin disa ashtu s bon
Visa G (3 muaj më parë)
jo gjithqysh kam me ja bo edhe t gjakut e t urines krejt ca t duhet po shkova dje te nji klinik i thirra n tel than hajde mas ores 5 kur shkoj sish pediatri thojshin bonja ti analizat e pediatri e sheh neser thash po pediatri duhet me e pa e mem tregu mu ca analizash me i bo si ke besim kerkujt valla ktu n privat.e do e coj n konsultore ku esht i regjistrum tani ja boj analizat n privat
Sumeja ^-^ (3 muaj më parë)
Nfillim kur ta qon te semuret se deri te msohet me plot femije ndoshta nshpi u msu cdo gje nvije mi pas . E di djalin tim para se mi qu ne qerdhe me tha nje mike ndash qo ne vere e ndash ne dimer muajin e par ka me tu smu deri te ambientohet e ti forcohet imuniteti .
Visa G (3 muaj më parë)
po e lexova sumeja dhe un si streptokoku i kish kto simptoma.n cerdhe para se me u smur pata nis me e cu as 1 jav ska shku dy dit e para kish qef tani i kish bertit dikush sdojke me shku mo po vec ka 2 or e kam lon e dje e takova nji gru qe e ka edhe ajo vajzen n at cerdhe edhe vajza saj smur njejt si ky edhe un mendova mos nga cerdhja
Sumeja ^-^ (3 muaj më parë)
Qashtu edhe djali im mtha keto dit po mdhemb barku u ankojke e kur hyna mi lexu streptokoku po jepke dhimbje barku . A e qon nqerdhe fmijet ne qerdhe ishin me te rrezikuar nga ky bakter . E ndava pervojen time tash ndoshta ska lidhje kjo me djalin tend po nje strisho mja bo sish kon keq bile e heq merakun
Visa G (3 muaj më parë)
shoqe tani po i lexoj qe keni shkru djali mir i kaloj po analizat akoma sja kam ber jem tu ly shpiat kto dit e jam met gjith diten tu pastru hajt e coj tani hajt ma von meta po masneser ka me bo i vogli vaksinen e thash i coj dyt mejher se najher kur po han buk po thot si i dhem stomaku sdi a ngaqe s hengri disa dit a ka dicka sdi flm shum nga juve ju tregoj tani qysh po i dalin analizat
Sumeja ^-^ (3 muaj më parë)
Visa mu doktori me tha tja bej strishon ku eshte problemi qe ka pas ashtu temp she i doli streptokoku e kom pas 3 dite me gjilpera antibiotik e tash 5 dite ko me vazhdu me sirup
**mah-babies* * (3 muaj më parë)
Si eshte djali a eshte me mir tash? A e pate diku tjeter me?
Visa G (3 muaj më parë)
flm shum shoqe po ktu esht shum e veshtir t gjesh nji pediater t mir se shumica tyre kan klinikat e laboratoret e vet si ky edi tushe vec t bojn marak ma shum me qellim perfitimi po ishalla i kemi mir e skan dicka te rend
M N (4 muaj më parë)
Xhei, deri tash djali 3 vite pi bon 3 her e kom pas me antibiotik se ka pas edhe infeksion n vesh i kalojke prej fytit e ndryshe pa antibiotik s mujshem me pshtu. As djali im kur eshte smut thujse nuk hante kurgjo, mirpo ktu mjeket thon nese pin ska problem . Asniher skom hi me hulumtu ne internet se e di qe veq muj me.fitu ekstra stres. Kujdesin mundona maksimal me.jav dhon sikur cdo nan fmijes vet qysh mundohet. Mirpo jo deri ne at pik qe mem hy lloj lloj ves vesi per cdo pune qe e boj pse sja dhash ilaqin ose pse ja dhash. I ndjeki instruksionet e mjekut . Anitibiotiku deri ne 5 dit minimum duhet mu mar per me reagu nese lihet ne gjysm ska efekt edhe veq qka bohet me keq. Vajzen e kom shume me imunitet mat fort nashta tek ngji a se si veq qe 2 vite pi bon asniher ska mar antibiotik pos njo 2 her paracet Zgjidhe nje pediater qe i beson e dergoj aty fmit, edhe meri me qetsi gjanat. InshaAl lah loqkes i ka kalu e si perseritet
Suzi *** (4 muaj më parë)
Visa un te shkruva sinqerisht me zemr & detajisht te spjegova pervojen time ,sps ngaqe ta kuptoi gjendjen sps ikam perjetuar dhe un keto veshtersi me vajzen biles e imja i kishte kronike ..Mirpo ja qe cdo gje kaloka me ndihm te zotit dhe femijet rriten..Ama kujdesi eshte i mire por edhe ky me maseee .. Femija aq sa ka nevoj per pasterti ,ka nevoj te dal te luajn jasht qoft dhe mu zhyt ne "dhaç" sps fiton imunitet...Etj Mos u merzit e gjitha eshte kaluse me moshe keshtuqe duuurim .. Me jete ti kesh femijet*
Arieta D (4 muaj më parë)
Qysh viroz dhe i ka dhene antibiotike, nderro mjekun visa, se s qenka kerkah.
**mah-babies* * (4 muaj më parë)
Xhei shumica e fmive kur jane smur nuk han pothuajse asgje.Edhe ti atij nje keks naj shtapiq,naj sup diqka sa i merr dy lug i mjafojn.Prape se prape pa anntibiotik nuk e kalon.Pot kuptoj shum mir,se nane jan edhe vet,po mes u dorzo kur eshte fjala per tmiren e tij,banu me e fort me e vendosun.Thjesht mendoe qe pa e kry ata sbahet mir e ske qka i ban tjeter.Te shkuara zemres vogel
Elsa >>>> (4 muaj më parë)
Visa i uroj sherim te shpejte djalit.Eksperince nuk kam por te kuptoj shum mir se ne nje viroz e vogel po na e kap femijen e po stresohemi jo me te kete keto probleme.Sa per djersen un them qe eshte normale,madje mendoj qe eshte shume mire kur femija djersit se tregon qe mjekimi po jep efekt.
Visa G (4 muaj më parë)
oj fitore 5 dit moj sdi a ka honger 2 lug kos e dy oriz vec lengje uj lengje uj e mjeku thot sguxon me ja dhon antibiotikun pa honger buk e qysh me ja dhon tani kur ky nuk han e si e merte vijke me vrap mami kam vap mami mdhem barku i shtijke dyja durt n stomak mami du gjum i bijke temperatura.sot masdite do shkoj te ky edi tushe si ma tregoj bebi bebushi e kam me ja bo krejt analizat ca duhet se ktu pa dit ca ka ca ska ti japin ilacet edhe i thash mjekut diten e par a tja boj naj analiz xa ka nevoj tha jo se viroz esht
Visa G (4 muaj më parë)
suzi e di qe maspari duhet te qetsoehem un prandaj po brengosem problemi tjeter esht se un vendos vet per fmin edhe pse esht gabim her tjera qe ka mar viruse mjeku mund tme ket shkru shum ilace e un i kam perdor ca kam menu un se tamam i nevoitet puna par si bej lexoj efektet ansore dhe tmerrohem them po e rrezikoj me durt e mia si mund tja jap antibiotikun kir ka efekte te renda kte radh mushej djers dhe i binte temperatura edhe pse cdo dit kam fol me pediatrin e e ka kontrollu me shpesh n ks si e njef fmin i kamtregu ca m kan then ktu i ka aprovu t gjitha i thash a tja nderpres gjilperat se kshtu kshtu po i ndodh m tha jo e un prap ja nderpreva jam shum per mjeksin popullore mjalten ja mar mat mir nga njeri qe e njof e kan koshere vet nuk e han me e myt ja perzij me qumesht a me kos prap nuk e don vec e man n goj e dikur e qet kamomilin se pin qepen hurdhen dafinen ja qes n gjellra me honger ka honger mir deri para se me u smur han t gjitha llojet e ushqimeve i rri gati n cdo gje per pasterti e kam msu nji pik uj me i ra n dor shkon me e la.ndoshta gabova si e cova n cerdhe se spata naj zor me e cu po tu menu se ka me u knaq me fmi ose n deti esht ftof un gjith mo mendoj se esht faji im se spo di un me u kujdes.po un po e demtojkam ma shum tu mos ja dhen n rregull antibiotiket po nga frika mos po e detoj mos i ben alergji e shum fiksime tjera.edhe falenderoj zoten cdo nat si i kam jo vetem kur kam nevoj e ishalla na i run fmit gjithmon.mu m duhet me kupto qe ktejt fmit smuren jo vetem t mit e me arrit un n ket gjendje.suzi shum falemonderit qe ske pertu me shkru kaq gjafaleminderit t gjitha nenave si m kan shkru jeni shuuuuuum t mira.arieta edhe un per djal t madh shum jam e fiksuar m duket vetja si e smur pas tij prej si ka lind deri sot hala cohem e shoh a po mer frym pse i doli nji pucer pse u djersit pse se hengri krejt ushqimin a met voglin u knaqa kur po e shoh sikur ma ka pru dikush me thon maje pak jam shuuuum e qet se di ca ish kjo pun
**mah-babies* * (4 muaj më parë)
Arjeta un ne prizren i kontrolloj fmit.Tek dr gzim guhelli.
Arieta D (4 muaj më parë)
Fitore, te kush i kontrollon femijet?
**mah-babies* * (4 muaj më parë)
Joo nuk hulumtoj hiq.I mshoj vi internetit menjher.Edhe un po mendoj qe ke bo shum gabim qe e ki nderpre terapin ne gjysm.Ajo sa ka fillu me pat efekt ti e ke ndal.Dmth veq ke fut antibiotik ne trup te fmiut e ske bo asgje prap.Eshte normale mu djersit fmiu,sidomos kur merr terapi qe e lufton virusin mandej.Un e vetmja gje qe spajtohem me mjekun e fmive eshte puna e ushqimit djalit.Ai thot mes i jep me zor,e un prap i jap me zor.Perndryshe qe 5 vite ende nuk e kam ven ne diskutim ate qe mka pershkru apo ate qe mka udhzu me bo ai. Xhei se harrova edhe sheg jepi djalit sa me shpesh.Nje shoqe e kishte djalin qe 3 dit njav i smuhej dmth ma shum smut se shendosh.Prej qe ka fillu me i dhan sheg ter kohen ka mbi 1 vit qe ska vizitu mjek.
Suzi *** (4 muaj më parë)
Njerher visa ti duhesh te vetkontrollohesh sps stresi yt ndikon tek djali e kudo..E di se ke te veshtir sps te ka ren barre e rend 2/1..Mirpo meqe ke familjaret afer kerko ndihm..Sa per djalin ti duhesh te jesh me vigjilente ne aspektin qe te gjesh kontakt me nji dok te mire dhe te vazhdosh me te...Sps cdo dok qe ti takon urgjenc pershkrun receta te ndryshme..Edhe behet djali tullusum..Njerju lexon normal informohet per ate qe i jep femijes.. Por sic kan then shoqet antibjotik nuk ben te nderpritet.Ses ka vler fare...Ti edhe kur e kishe me temp te lart the ja kam dhen dhe nderprer..!Tani te shkoj djali ne gjilpana..Tani prap ja ke nderprer.!.Me ke keshillohesh ti keshtu..!Tiduhet te kesh kontakt me mjekun qe te ka dhen rex ,se sa te lexosh ne net sps aty vertet ka gjera te qarta dhe te pa qarta dhe shume her i keqkuptojm.. Pastaj mos e nevlerso mjeksin popullore.. Duhet te ecet paralel peshb..Mjalti me limon ne mengjes tesull..Ndihmon shume ne pastrimin e mikrobit fytit..Pastaj te kam cekur dhe nji kom ..Provo me vajin e zi..Nga nji lug kafe per momentin se eshte i vogel..Ja perzin me mjalt dhe ja jep ..Ky i jep dhe imunutet djalit..Sps femijet semuren edhe nga renja e imunitetit shpesh her..Nese djalit i pelqejn gjerat e bleme sic jan patatina.Cibuk etj hiqja fare sps ndikojn ne acarimin e fytit..Sa ma shum vitamin c..Portokalle.. Jepi leng bastani dardhe etj Supa te lehta vec me leng perimesh..E mish te kuq..Zemer robi duhet tia bej sebe/bet gjitha anet sps kur vjen spro/va skemi cfar\" qajme\",e merzitiemi me..Po duhet me qen e fort me hanger dhe ushqy dhe ti sps ne jemi dok psikologjik me i mire i femis...Se femija tani eshte me temp te duket se shkon posht e pas nji ore cohet e luan...Pra egjith spro/va qe na duket ne qe ka femija nuk e ka aq sa e shikon prindi ama.Zoti e spro/von prindin me pa sab/rin e ti ,e ne kyt rast inshaall ah na i shly edhe gjyna/het.(ekjo mvaret si e perballojm me apo pa dur im ) Elhamduli/lah me kaq duhet me then se ikemi shendosh e jo sakat..E kto kalojn inshaall ah..Ama sa/ber, sebebet me ja be edhe me ba dua..Se fundja cdo gje eshte e zotit ai naj ka dhuru dhe tek ai eshte kthimi cdo sp/rov eshte perkujtim...Un keto qe ti thash ikam nga pervoja ndoshta as un skam qen kaq e fort ne ato momente ama ne kemi nji parim te madh qe cdo gje vjen spr/ov dhe duhet pajtu dhe punu per te..E gjitha eshte me mbledh veten me ba du/rim dhe me koh kalon cdo gje inshaall ah..(me fal se un fola ne terma feta/re ama besoj se me kupton se fundja zotin duhet me lutur ne mirsi e veshtersi) Zoti jua letsoft gjendje mos u merzit se sic eceke vet (ate gruan tek kazanat)jaa pra nganjiher sa me shume ti rrish mbi krye semuren po keto jan kaluse ..Vajza ime ka qen keshtu 5/6vitet e para te jetes..Ulodha me antibjotik edhe kam pa pyt nji mjek arab qe punojn me mjeksi popullore dhe na ka then ufull shtepije origjinale me nji lug mjalt nji got uji me ja dhen si limonat gjat dites per disa dite ja pjek bajamet..Dhe qe ateher caktimi i zotit ama problem nuk ka pas ama.Flinte me goj hapur i vinte era fytit..Dhe na eshte dhen mundesi mi bere vizit ne gjermani dhe dok na ka then ika aq te medhaja saqe nuk ka rreze ku te marr frym..Kan caktuar op dhe ja kan zvogluar me rreze dmth jo me ja hek komplet sps dok tha kta jan te domosdoshme per portat e fytit sps e rujn nga viruset e medha etj...Sot e ksaj dite vajza ime flen e qet me goj mbyllur..Dhe eshte zhvilluar sps ato se kan len as te zhvillohet sps normal gjith e semur hajr inshaall ah..Kaluse dhe per ju visa sumea..Se shkruva pergjithsisht me falni se e zgjata..*
Arieta D (4 muaj më parë)
Po hulumtoj dhe tranohna krejt, per te madhin edhe une, e per te voglin jam shume me e qete dhe po rritet ma mire, pa stres une pa stres ai. I vogli i imi naten nuk djersitet, po kur qe semure para dy muajsh tre, teper u djersitke. I madhi naten tek qafa e shpina djersin, por po ja le nxehtit, spo di.
Visa G (4 muaj më parë)
amin zoti i rujt krejt
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Popo e di si e ke pas gjendjen po tash inshaaA llah ske me probleme e i shijon femijet e te behen t hajrit . E sheh kur t rritet djali qysh ka me ti shiku edhe syt kur je e merzitne e t duket bota e jotja shyqyr qe i kemi e A llahu i falt edhe atyre qe skan . InshaaA llah i kalon edhe djalit e si perseritet shoesh se edhe pa u semur qe thoin nuk rriten veq inshaa A llah pa ndonje gje te rend
Visa G (4 muaj më parë)
oj sumeja as un skam dasht me ja ndru po zori se m erdh puna mu u en me kufera n krah her n ks her n shqipri se hatri fmive jam munu me gjet naj zgjidhje t mir po jam lodh tani un i rri 24 or n kok kur t rriten ndac tma din ndac jo
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Po ma mir gjeja nje pediater qe ja mson gjendjen e djalit e e din se cka i ben pun djalit e cka jo se mja ndrru gjynah veq e maltreton djalin po t shkruj krejt shka jom provu vet se doktoresha e djalit punon ne nje qytet tjeter veq vikendin vjen ktu e ja po mduhet me shku ja kur po e zo vikend e qoj her ne tel komunikoj po mja ndrru mo nuk pja ndrroj hiq veq dicka t leht me pas qe e qoj diku tjeteer
Visa G (4 muaj më parë)
oh sumeja ca pom dhimesh ti edhe shtatzan ishalla i kalon sa me shpejt zoti na i rujt.e gjeta kliniken ku po punojka ky edi tushe se fakt nuk e ka nji pediater t vetin ktu dmth qe e njeh fmin tim nji qe e ka pas vitin e par si kam nejt ma shum te mami ajo ka kalu vec tek vaksinat e n ks te qenani e cojsha tani ktu gjithqysh duhet me ja gjet nji pediater se un vec n urgjenc ma shum n mes dites n mes t nates her nji mjek her nji tjeter e besoj m shtij me bo analiza plot aty se e paskan laboratorin e vet hahaha po do e ruj ket foto masi te dy kan t njejtin problem flm shum
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Po e postoj nje foto te analizave te djalit qe ja kom bo qe w zgjasin me shume mjeket shko vet lypja kto analiza mja bo bile e mban nen kontrrolle se ktu veq virus virus t thoin se marrin fort pa ju dhen zor
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Shyqyr Zotit qe e paske te urt beso se skishe dit ka me i qu mendet ma perpara . Mu vajza krejt naten her qohet qan her s rehatohet qashtu diten don shum vemendje eshte nje vjeqe e gjys veq mka lodh shum se fort eshte e zorshme . Bile djali pom shtin ngjynah smut e po mundohet mos mem lodh se tash u rrit po kupton pak mem pa pa disponim a qe nuk qeshi meniher preket pse po fol kshtu nan pse spo qesh e po mundona sa me shum mju nejt e gzune edhe pse marova si per gjum po thom nje dit me pas me ik diku e mu kthy perseri haha
Visa G (4 muaj më parë)
po n tetor i bon 3 vjet
Visa G (4 muaj më parë)
oh sumeja edhe ky pi si i ka bo 5 a 6 muj edhe ktij i zgjat gati 1 jav.po po merzitem dhe per veten si n vi ket gjendje e kam dhe djakin tjeter 4 muj fal zotit esht i urt vec pin e flen a lun me dur t veta kte jav sdi a e kam pa me vemendje po vec tu bo detyrat kryesore ndro jep me pi kaq e ma heret e mori mami n dor e kthej ka un ja nisi qeshi o mu mushen syt lot e pash mir mu duk sikur ish rrit e u merzita thash qysh me hy n gjynah me fmin tjeter
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Xhei eksenciline mduket djali yt sguxon me perdore se eshte i vogel a mduket eshte 2 vjeq
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Edhe un ashtu jam xhei bile shtatzan nmuj 7 beso san ngoj skom shti sot e kom harru krejt terapin time e kom veshken e enjtur e kom harru krejt veten mbas djalit . Edhe un bona keq se e di qe djalit si kalon se behet pak me rend ka fmij veq i kap si virus pak temp e ju kalon per dy trri dite ky veq perkeqsohet se ka problem me krenike shpesh i bohen qelb . Xhei djali i ka bo 5 vjeq prej moshes 1 vjeq un kshtu e kom djalin me i vogel un kom maru veq neper doktorre e me analiza e me ineksione shum mdhimbet se nje koh si te dilshim prej shtepis u friksojke qe po e qoim nspital pat marr panik mendojke sa her del duhet te analizat me shku
Visa G (4 muaj më parë)
sumeja sa vjec e ke djalin a ka edhe temperatur kur e kap fyti.bebi per ca perdoret eksencilina
Visa G (4 muaj më parë)
oj shoqe ky po mushet djers t ftofta e po liget krejt mejher mas gjilpere edhe po i bjen teperatura neser kismet kam me ja bo krejt analizat ca t duhen.po frika ime esht temperatura esht smur dhe her tjera prej fytit po si ket her kurr.as mjekt spo meren vesh njeri i thot viroz tjetri fyti po ma keq po bohem un n cdo gje bohem merak mendoj gjithcka nuk di me e kontrollu veten kur smuret djali as nuk haj as nuk pij as nuk flej bohem shum keq edhe pse mundohem me qetsu veten si krejt fmit semuren jo vec i imi prap nuk munem ma heret e pash nji gru t lagjes me fmi i kem fmit moshatar tha e kam vajzen me temperatur po tu fol tu qesh tha kshtu e kan fmit marin viroza a un kur smuret djali m ngrin ftyra as met shpis nuk flas nji dit tjeter tu kalu rrugen e pash nji gru me nji fmi dy a tre mujsh n krah qe germonte n kosha te mbeturunave fmin si molla boll kujdesem 24cor n dispozicion ktij
Bebi Bebushi (4 muaj më parë)
Ah ne kosov jeton a eksencilinin veq diku jasht me siguru krejt jan fallc per angin nr 1 eshte ospeni sirupat tjer veq e zhagojne mos u merzit se me te vertet i ritet imuniteti dhe i kalon djalit
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Mjekja djalit qelloj jasht bash tash e pom duhet permes internetit me komuniku ajo ja din gjendjen e e din se qfar terapia ka perdor cdo her se kur pi qoj te ndonje tjeter kur spo eshte doktorresha veq pom lodhet djali me terapi palidhje qe vet mi kqyr mduket ma shum ja kom msu terapin qfare i ben
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Ka perdor edhe eksecilin nje kohe sju paraqit edhe pse tash me rralle se shum shpesh cdo muj beso ky me angine mu pat lodh shpirti kesh shku mi bo operacion ne prizren mi lavderojshin doktoret e orl-se me analiza e krejt ja bona po ktij hundet i rrishin te zone e u shty po sdi krejt lomsh mu duk spitali o zot as ste kqyrke kush e lash krejt edhe doktorresha qe e qoj gjeth mthojke le se rritet e i forcohet imuniteti e nima nje kohe smu pat smu hiq ja nje vjet muj me thon po ne mars e kom pas kshtu edhe tash
Bebi Bebushi (4 muaj më parë)
Sumeja un kam vujt shum nga angina mi sulmoj edhe nyjet aston e kisha teper te larte per ni kohe kam mar eksencilin gjdo 21dite deri sa kam mbet shtatzane me vajzen e madhe mo qe 6 vjet kur smu ka perserit. Mere ni mendim nga dr djalit per eksencilin natyrisht pas analizave
Bebi Bebushi (4 muaj më parë)
Se pari po komentoj un nga ana ime asniher skisha paa guxim me ja nderpre terapin femiut tim pa than mjeku. Un e kam zgjedh me shum kujdes pediatren e fmive te mi tash gjdo fjal e saj per shendetin e fmive te mi eshte absolut i besoj plotesisht. Ka kerku me ja bo analizat ngaqe jan pak mbipeshe as qe e kam diskutu meniher te marten do tja bej. Ju ne shqiperi e keni Edi Tushe mjekun te na ka nam shum te madh sdi pse spo lidhesh me te meqe jeton aty
Sumeja ^-^ (4 muaj më parë)
Xhei e kom lexu qe e ke pas djalin semure me angine ,se kur ti mlidhen kreniket qelb eshte angine eshte shume e keqe ,mos e lejo mju perhap se larg qoft femijeve ne zemer e cdo kund mund mi shku . Kom pervoj me djalin nket aspekt sa edhe sot u lodha kur ka qene me i vogel cdo muj me antibiotike kom nejt her shurupa te fort her ineksione e her infuzion . Heren e fundit aq keq u be sa as uj s pinte veq ngjum rrike djali sendimenti shum lart 7 dite ka marre infuzion edhe tu ja kombinu terapi dy infuziona me dy antibiotike per njehere djali filloj u kfill qe heren e pare . Edhe tash e kom me temp per momentin shkaku i krenikeve jom lodh qaq po me dhimbset kur e shikoj o Zot . Heren e fundit kur e pata semur mthan veq virus i pershkrun antibiotile 4 lloje i ka marr asnje si beri pun murr ineksione djali veq u perkeqsonte deri i thash doktorreshes a mundesh njepar analiza me mi pershkru tha po mi perdhkruvi kur e pa sendimenti katastof lart edhe crp u duta me infuziona . E tash si e pash qe u lodh as se pyta doktorreshen aas kerkon e morra djalin e qato analiza qe mi japi herenn e pare ja perserita i dolen vlerat e ngitne ne infeksionit inshaa A llah hajr. Terapin kurre mos ja le ne gjyst ska lidhje qe mbushey ndjerse e qet jasht qe ka pas temperatur tash eshte edhe nxet . Po terapin si do qe te jete shurupin antibiotike rrepstisht sben as oren mja lujt e as mja nderpre se behet imun e nuk i ndikoin as nje lloj bari larg qoft e angina wshte e keqe . Kerkoi infuzion ndoshta i ben me mire edhe i jep forc

/komuniteti

/anketa

Si e keni festuar apo si planifikoni të festoni ditëlindjet e fëmijëve?