Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Vonesa ne te folur
Prsh nena un e kam djalin 2 vjec e dy muaj jam shum e merakosur sepse akoma nk ka folur vetem ta ta da da e keto pasthirrma po lexoj ne internet e po mdel cdokund autizmi djali luan me femije kur i them ma jep doren ma jep i kupton urdherate lehta po jo gjithcka kur don dicka me merr perdore dhe me dergon atje qesh luan me mua me imitoon nganjeher por jam shum e merakosur se akoma nk flet a mendoni se mund te ket lidhje me autizmin ju lutem ns keni ndonje rast te ngjashem a dini dicka me shkruano do me ndihmonit shum
Giulia Kola (11 muaj më parë)
Nil (2 muaj më parë)
Pershendetje nena . Deshta ta di tash rreth brenges qe e ke pas per femin tend , se po ashtu edhe une e kam ne at mosh djalin ama po brengosna shume se ky po flet do fjal ama jo shume . Kur ka fillu me fol djali a ka shku gjithqka mire . Te pershendes
Giulia Kola (11 muaj më parë)
Falemninderit shum per komntet!
Jeta .aa (11 muaj më parë)
Edhe une jetoj jasht e kjo ndikon te femija se nuk ka shuk kontakt me fmij dergo ne qerdhe i ndihmon shum edhe une me 2 vjet e kam dergu ne qerdhe se me fmij mson ma shpejt me fol e mos u ba marak merre me qetsi se djali eshte hala i vogel ti munesh ke dergu edhe ne kontrolla nese dyshon diqka se une fmijs tem krejt kontrollat ja kam ba prej maraku e ta besoj qysh ndihesh mos e krahaso fmin tend me moshatar tjer se asnje fmij nuk ka zhvillim te njejt dikush fol na hert dikush ma von.
Giulia Kola (11 muaj më parë)
Ky nk thot as mama as babi vec ta ta da da ne jetijm jasht dhe eshte femije i vetem pervec tek parku qe rrin me femij edhe un i flas boll po hiq sja nin
Jeta .aa (11 muaj më parë)
Deri 3 vjet ska fol perpos mami babi edhe ndonje keng nga tv. Edhe pse gjate gjith kohes i kam fol pastaj ne form te lojes ja bojsha qysh i pelqejke kti po e shtysha me perserit naj fjal qka thojsha une. Tani filloj me perserit kur i thojsha numrat ose emrat e kafsheve thojke mbas mrje i pelqente shum mi tregu prralla e kshtu ama ti si nane duhet me jep maximumin se do fmij kan nevoj mi shty me fol nuk di fmija yt a rritet ne familje me shum antar a vet se nese ka shum njerz kontakti mi njerz i ndihmon edhe ma shum.
Giulia Kola (11 muaj më parë)
Jeta .aa sa vjec ka folur femija yt dhe a i kuptonte tgjitha cfar i thoje?
Jeta .aa (11 muaj më parë)
Kete problem e kam pas edhs une edhe po te flas nga provoja. Nese shikon telefon ose tv largoja te dyja edhe dergoje ne qerdhe qe me pas kontakt sa ma shum me femij lexoj prralla edhe luj me te cilat loja i pelqejn. Merre ndonje liber me figura te kafsheve tregoja kafshet tregoja si bajn. Fol me te si me kan i madh le gjdo gje anash edhe merru veq me te, mos lexo shum per autizmin se demoralizohesh eshte shum heret per mu dallu a eshte autik edhe pse sbesoj qe eshte po munet me pas zhvillim pak ma te vonshem sidomos nese rritet si fmij i vetem.
Giulia Kola (11 muaj më parë)
Lanika Lanika me fal s3 pa dashje a fshiva komentin pasi komenti im ishte postuar sh her dhe po i fshija
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Giulia asniher mos e krahaso femijun tend me femijet tjer pasi as ni femij nuk esht njesoj disa flasin me von ecin me heret disa e kunderta sjan gjith njesoj gjithashtu mos te behet fiksim vetem e keqja sepse tani te rrin mendja vetem aty e te duket qe krejt qato shenja i ka femija yt knaqu me djal sepse kto dit sdo mundesh ti zesh me kurr hajt se shum shpejt do filloj te flas pa merak
Giulia Kola (11 muaj më parë)
Faleminderit shuuum per komentet un po behem merak pasi femijet ne moshen e tij fls marshalla ndersa ky jo sa her ben ndonje gjest po me vjen ne mend autizmi edhe pse e di qe shenjat kryesore jan kontakti sy me sy dhe mos shoqerimi me femije ndersa djali im me shikon sa her i fls dhe kenaqet kur sheh femije i perqafon kur i them ti perqafoj po ns dikush i therret ne emer nk e kthen koken vetem ns i therras un e kthen
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Komenti është larguar nga moderatori
(11 muaj më parë)
Mundet me pas edhe nga msyshi, poor edhe duhet meu merr me ta ma shume me luajt bashk me komuniku, vajza ime 1 vjeqe e 1 muaj veq flet ma shume se djali i kunates qe osht 2 vjeq e gjys, gjithsesi vajzat thojne jan me aktive.
Giulia kola (11 muaj më parë)
Komenti është larguar nga moderatori
Miesa M (11 muaj më parë)
djali im ka fol me vones por tel e ka majt shum ne dor dhe kur ka fol dy gjuh per njeher, tahs kam vajzen njejten koh ka lind vajza tezes vajz dhe motra ime djalin, vajza ime pa mbush vitin ka fol edhe esht e vogel motra djalin e ka si me qen 3 vjet duket po asnje fjal hiq sja fol tahs i ka ba 3 vjet ka fillu ngapak edhe vajza e tezes as ajo nuk flet logopedi i ka than largoja telin dhe tv dergoe ne qerdhe dhe ashtu ka vepru mos u ben merak sedisa fmi folin me vones
Giulia kola (11 muaj më parë)
Komenti është larguar nga moderatori
(11 muaj më parë)
Giulia edhe une kshtu si ti u bojsha marak per djalin tim mirpo maa 2 vjet e gjysm filloj kapak kapak me thon fjal . Tash flet thujse krejt, sigurisht jo fjal bash te plota mirpo t pakten une e kuptoj . Mos i be presion thuje kete thuje ate fjal sepse ma keq ish,vetem luaj behu sikur po.bashkbisedon me djalin edhe ki me pa qe inssha A llah ka me.fillu mu liru e me fol.
M T (11 muaj më parë)
Edhe djali im sflet ky esht me i madh ne tetor ben 5 vjet. Deri ne 1 vjet fliste per mashalla,si ja bera ni fest te madhe djali u ndal se foluri,hajt thash se kalon,u be 2..3 vjec prap sfilloj t3 flas aq merak jam be qe isha tu u qmend e kam dergu neper logoped,psikolog,neuropediatrin ma tfort ja ben gjithw kontrollat edhe eeg te kokes tha djali nga ana mheksore ska asgje as autizem as asgje po prap nuk fol,veq disa fjal dhe un sdi ku te drejtohem jam shum ne merzi te madhe po hajr ish-all-ah kur e ka then zoti do folin
Arieta D (11 muaj më parë)
2 vjet e 5 muaj djali im ska than as ama, e qova te logopedja tha mire eshte vec duhet me i kushtu rendesi vemendjes se perbashket, dmth loja bashke me te me shti me u fokusu ne loje etj etj, per nje muj djali filloj mw fol krejt, vetem kur ja ka nis nje nate qysh ishim tu lujt me te nja 17 fjale i tha, o zot kur e kujtoj emocionohem.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?