Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Placent interiore& levizjet e bebit!
Pershendetje te dashura.
Sa ndikon kjo lloj placente ne levizjet e bebit.. Un qekur e kam degjuar fetusin ne javen e 16, dhe tani qe jam ne javen 23..Bebin e degjoj shume rrall dhe krejt pak..Tuk tuk dhe kaq..!!Ja sot se kam degjuar gjith diten..Edhe pse hengra embel piva uje te ftoft .E perkedhela ..U shtriva ..Po fare nuk ndikojn!..
Me kete shtz me ka hyr friga sps ekam krejt ndryshe me te tjerat..! Zoti hajr e beft..Deri ne sa ore eshte normale mos me degju bebin nena.?.A ka ndonji rrezik ose ndonji sinjal qe bebi nuk ushqehet mire nga lengu amonjak a ?,
Viziten e fundit dok tha krejt mire duket...Ama.Keto.Levizjet e pakta e te rrall po me merakosin !! Ndoshta ndikon edhe kjo placenta qe kam?,
A ka nena.Qe degjojn bebin rrall te leviz dhe sa eshte normale kjo ??
Flm paraprakisht
Zoti jua letsoft keto dite te nxehta nena*
Suzi *** (4 muaj më parë)
Suzi *** (4 muaj më parë)
Jona flm e dashur Shume e vertet se kur je kshu gjendje rrin e shikon cdo detaj.. Edhe fiksohesh pastaj ..Ndoshta psikologjike me shume..Se kur kam qen mire me shtz tjera as me ka ra ndermend me numru oret e min....! Rendesi me qen bebi mire por te hyn friga se cas po degjojm e lexojm.Por zotit i mbeshtetetimi edhe ai na letsoft deri ne fund..*.
♥ Jona ♥ (4 muaj më parë)
E dashur nuk besoj te jete nga lengu amniotik por ka disa dite ashtu leviz me pak e disa dite me shume e pasi je me regjim shtrati ja kushton vemendjen cdo detaji nga monotonia e te hyn frika deri ne palceee se e kom provu vete haha, mundet me qene nga placenta sepse sa e di une kjo lloj placente ka poziten nga barku tek kerthiza e pas saj eshte bebi kshtuqe nuk mundesh me i ndje shume levizjet.. por nese e sheh edhe neser qe nuk leviz shko ne kontroll hjeke merakun.. te shkofte mbare !
Suzi *** (4 muaj më parë)
Arjeta flm e dashur.. Ashtu po mundohem me justufiku qe jo cdo shtz eshte njejt, mirpo 3shtz tjera si djemt si vajza kan leviz qe 13jav e ne keto jav qe jam tani mbrenda ores 5/6herme kan levizur ato...Gjithsesi Mua me shume me streson pak kjo placenta dhe them mos ndikon edhe ne mos ushqyrjen te mjaftushem te bebit.(se kur hy me lexu ne net dal si.Me qen me semundej!!.Megjithat mua dok viziten e fundit me tha qe placenta ka migru mire mirpo duhet prap rregjim deri tek java 28kemi shansa qe mund stabilizohet inshaall/ah Tani spo di po kur nuk me leviz me ore te tera shqetsohem ..Ja tani pasdite qe mbrem levizi pak..Hajr inshaall/ah Flm pergji Zemr *
(4 muaj më parë)
Une deri ne javen 21 te dytin dhe 23 te parin si kam.ndegju djemte hic, e vajza ka levize teper dhe heret e kam ndi. Mbas javes 26, nuk ben te kalon 12 ore pa i ndi levizjet. Ndoshta je heret dhe ndikpn poashtu edhe pozicioni placentes, poashtu disa femije levizin me pak e me rralle.

/komuniteti

/anketa

Nëse do të mund të zgjedhni mënyrën si do të lindni, cila do të ishte?