Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Si mbroheni ju te dashura?
Un e kam nje djal 7 muajsh e tani i ben 8 dhe deri tani jam mbrojt natyral por ka fillu me me kap nje far frike dhe s po ndihem e sigurt me mbrojtje natyrale.. Deshta me marr tableta ditore qe jan po s kam perdor asnjeher. Nese ndonjete i ka perdor ju lutem me tregoni a kan pas ndonje efekt anesor.
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Rina Anir (4 muaj më parë)
Ornela microgynon i perdori mu kan pershtat shume.
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Rina qfar kontraceptivi perdor e dashur si e kan emrin?
Rina Anir (4 muaj më parë)
une natyral kam frik mbrohemi me kondom kryesisht, ndonjher kam perdorur edhe kontraceptiv, tani e kam ne plan te nis edhe nje shtatzani te dyte nese don Zoti e pas lindjes perseri me kondoma ose tableta kontraceptiv se kam frik natyral.
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Oj nena shum flm per pergjigjet.. edhe un shum ne dilem jam s po di qfar me vendos hiq... frika e madhe veq po rri duke e prit daten e periodave... s kam hallin tim po te djalit se them po ndodhi dhe nje shtatzani tjeter sikur me mbetet djali pas dore e po dua ti perkushtohem vetem ketij njeher.. Kam degju edhe un se disa gra kan mbet edhe me spirale shtatzan...Edhe mua doktorresha ime me thoshte kur linda qfar do te perdoresh per mbrojtje po un nuk mora asgje... e deri tani me shum natyral e me kondom.... Po ka kto dy muajt e fundit qe po kam ovulim te rregullt sepse un e dalloj veten kur jam me ovulim se gjithmon me vjen nje pik gjaku e kam siklet pak nga fundi barkut e per qata po tutna edhe ma shum.. se keshtu kur e kisha ovulimin e rregullt at muaj qe provova per djal at muaj mbeta... ehhhh s po di qa me than se gjynah me u anku se s ka dhurat ma t madhe ne bot se femijet por shum shpesh s po kam qef se vall ahi qetash mu ka kthjellu truni pak hahah se djali teper i eger ka dal nja 3 muj dit 24 or veq ka kajt e kur ta mendoj at koh tash pom duket se ja hodha se djali esht qetsu shumm. Paskam shum shoqe frikacake si vetja hahah kam mendu se veq un jam kaq frikacake :D
Lola 82 (4 muaj më parë)
une spirales si besoj edhe se vnoj e kokrra se di dr me ka then mbi 3 muaj sti preferoj keshtu qe i grahim me kondom haha
Engela Siar (4 muaj më parë)
Hahhahahah Ornela e dashur vallai frika ne plac na ka hy tani se di dhe un me menyr natyrale po ruhem po po kam shum frik vallai , u be 4 muaj qe ka lind cuni mua me ka vazhduar cikli muaj per muaj , po kur kam daten vallai dhe pse ruhem them ishalla me vijn, doktorresha ketu me sygjeroj spiralen dhe kokrrat zgjidh ket te duash tha sepse njeren duhet ta besh sepse nese mbetesh tani afer do detyrohesh me e heq sepse nenat qe jan me operacion duhet te rrin dy vite pa ber bebe nga plaga dhe shum stres po kam pz moj nena po i thash kokrrat po dhe ato si kam mar po ruhem ne menyr natyrale ishalla nuk po mbeteni tani te pakten ti cojm bebet nga 3 a 4 vjec .
Ana Jana (4 muaj më parë)
Hiq mos u tutni kunata jem me spirale ka mbet shtatzane kur ta shkrun aj nalt valla edhe dry ngjiti se ki me mbet un per veti 1 vjet jam kan e fejume edhe qe 8 vjet i bana martes veq natyral ruhna kurr skom pas problem si jammartu e kom lind qike. E madhe 7 vjet i ka e vogla 1.5muj tash 5 vjet jam rujt natyral veq burri as kondom skemi perdor kurr as nuk perdor as tash edhe ma mir ish me i rrit bashk ishalla zoti ju run juve e fmin se qka eshte hajr ska qe e ndal
Bebi Noar (4 muaj më parë)
Bash pyetje me ven un so jam kan e fejume kurr s jam tut 6 vjet. E gjys jam mbrojt edhe meniher shtwtzan kom met.e tash qe e kom lind shum po tutna
Arta Blini (4 muaj më parë)
Ornela nuk te kisha thënë t'i përdorësh. Je e re dhe gjynah me ngarku trupin me hormone. Une kam problem me mbrojtje se shumë shpejt ngelem me barrë dhe një her në jetë e kam provuar, me kontraceptiv. Tri lloje i kam ndërruar brenda 3 muajve, dhe asnjeri s'më është përshtatur. Bëhesha nervoz jasht mase. Dhe prolaktina me shkoi shumë lart sa më muaj s'kam mundur t'a stabilizoj. Pas 3 muajsh kam vënë spiralen, e kam mbajt vetëm 2 javë dhe e hoqa se s'ma pranonte trupi, dhe kurr ma s'kam provuar. 16 vite në mënyrë natyrale.
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Elsa po e dashur ashtu esht me mir se natyral s ka por nga frika se djali shum i vogel
Elsa >>>> (4 muaj më parë)
Un mbrohem ne menyre natyrale dhe gjithcka ka qene shume ok.Kur mu be vajza 5 vjec e pak kam nisur tjetrin me planifikim.Nuk e di pse keto kontraceptivet nuk ma mbushin mendjen fare,un per vete nuk mendoj se do ti perdor ndonjehere.
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Lakina edhe deshira jeme asht me u mbrojt natyral por nuk po ndihem e sigurt hiq.. Edhe pse qe dy vite e gjys jam martu sem ka ndodh me mbet shtatzan padashje por tash djali vogel e m ka kap frika
Ornela Nela (4 muaj më parë)
M N shum flm e dashur per pergjigje.. po dashka me vendos pra se s mund po rri me stres tu i than vetes mbeta sod e mbeta neser
Lanika Lanika (4 muaj më parë)
Ornela un ende lehon ama do mbrohem vetem natyral pas djalit pata perdor njo 2 muaj tableta po kisha shum dhimbje koke dhe barkqitje edhe i kam nderpre varet krejt si ti pranon trupi
M N (4 muaj më parë)
Po ornela kur dush ti mundesh me heq,edhe procedura e venjes spirales nuk zgjat as 10min as dhimbje s ndjenj.pos siklet deri te vnojsh ,sikur kur t pickon nje blet ose mushkonje.
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Kenza edhe un ashtu deri tash ne menyr natyrale prej kur jam martu por nuk e di pse kajher po friksohem e qaty pom rrin mendja se edhe djali i vogel hala e tham me ba me dodh djali bash tash ka nevoj ma shum se kurr per mu se ka fillu me hec zhag e s rrin kerkun hiq
Kenza Ime (4 muaj më parë)
Une per vete mbrohem nz menyre natyrale dhe nuk ka ndodhe asgje pa planifikim...cdo medikament ka kunderefekte
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Shum faleminderit per pergjigjet te dashura :) Un mendova se me kokrra hajt ma leht e per spirale thash nashta asht naj procedur e veshtir me e vendos se s kam informacion hiq rreth saj. Tash qe dy vite e gjysem jam martu e jam e re s me ka ra me provu spiralen e di kam degju qe esht shum e mir po thash mu mbrojt nja dy vjet ma shum jo veq sa t rritet djali pak.. Meqe tabletat s kokan shum t mira ndoshta po mendoj te mbrohem veq me kondom. Po kjo spiralja Nese e vendos a mund ta heqesh kur te duash?
M N (4 muaj më parë)
Ornela une e kom spiralen pa hormone per 10vjet , emrin e ka paragard. Kom dasht me ju ik tabletave e tjerave qe kan hormone per at e kom zgjedh ,ndersa ne menyre natyrale nuk kom guxu mu rujt per arsyje se 2 fmi shume afer mes veti. Me kete spirale cikel kom po kogja dite mka majt deri para 2 muje ka 12 dit mka majt e tash ka 8 ose 9 dite pom man,mirpo dr mka thon krejt normale eshte. Tjeter problem.skom.pas as nuk mka trash a diqka. Nervoz pak po po ne dite sotit si me spirale si pa to nervoz po bomi hahha. Kjo osht pervoja ime me spiralen.
(4 muaj më parë)
verveq mnyres natyrale asnjo tjeter se kom perdor djali mi ka bo 11 muj e deri tash smka ndodh kurgjo hala hahaa
Dritaaa .. (4 muaj më parë)
Asnje gja tjeter perveq natyranles dhe spirales sasht e mir tabletat permbajn hormone nuk jan te pelqyshme po sdo me than se jan demtuse un per veti mbrona me kondom asht ma e sigurt edhe ma paster po edhe spiralja asht e mir un skam pas asniher spirale veq kam ndegju nanat qe kan spirale mind tet informojn ma shum

/komuniteti

/anketa

Nëse do të mund të zgjedhni mënyrën si do të lindni, cila do të ishte?