Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Qumshti formul / gjirit
Nana prsh a jeni mir qysh po kaloni ju e bebat nkto dit t nxeta , dashta mr ju pyt e kam vajzen ngji po nuk po i del gjini se nonstop po grihet , e kom pas nkontroll mka than qe ska nevoj me ja shtu veq nese e sheh qe spo rahatohet , e mdha me i dhan hipp po me lug ama pi pin nja 3 4 lug tani mo spo pin spi pelqen , gji nuk po kam shum pom rrin shum tbuta spo di qka me ba kom provu plot mnyra me stimulu qumshtin ama spo di qka keni ba ju nksi raste se un pom vje katastrof kur pe sho qe po kan prej se unti : (
Suada Gashi (4 muaj më parë)
♥ Jona ♥ (4 muaj më parë)
Arieta e vertete, sepse deri ne muajin e 3 kom pas gji shume e kur ishte vajza ne gjume si fillonte me leviz e mos me u bo rehat mua me fillonte me me piku qumshti bile deri sa e futsha vajzen ne gji ja lajsha ftyren me qumsht si shllaf nuk u ndalke hahaha, e krejt eshte e lidhur psiqikisht se si e shihsha qe po del qumshti veq kur u zgjojke vajza sikur me thirre..
♥ Jona ♥ (4 muaj më parë)
Kur e sheh pas shume mundimesh qe nuk ke mjaftueshem gji atehere fillo me shtese , njehere i jep gji aq sa i del e pastaj i jep shtese nga 30ml jo me shume qe mos me ta lon gjirin.. une keshtu kom vepru me vajzen deri sa i ka bo 8 muaj e pastaj fillova mi jep deri 60 ose 90 ml shtese edhe gradualisht ma la gjirin vete se filloj edhe me ushqim e mo nuk kisha gji se nuk i bike shpesh me pi qe me e stimulu qumshtin... por vajzen e kom per mash all ah , se cdo nene ka deshire me ushqy me gji por kur nuk ke - nuk ke cka me bo .
(4 muaj më parë)
Mos ja le motres me pi bebi jot assesi, sepse truri jot sw mer sinjalin qe duhet me.prodhu ma shume, beba grindet se te motra ka boll e te ti sje tu prodhu me.shumice, andaj e kerkon ate gjirin qe i nxjerr pa u mundu shume.
Kenza Ime (4 muaj më parë)
Stimuluesi me i mire eshte thithja nga ana bebes..nese e ushqen edhe motra normal qe ajo me dy ka qumesht me shume sepse thithin dy bebe dhe dtimulojne ardhjen e qumeshtit...shtine ne gji sa ma shpesh..pi uje...ice tea..boze ushqime te shendztshme...tershere me jogurt dhe mos u streso do kesh qumesht...mos u dorezoni kaq lehte dhe t'filloni me formule pa asnje pike nevoje
Medina Amar (4 muaj më parë)
Oh zemer edhe mu djali sot mi ka bo 6 jave e edhe un i kom gjit e bute po qumesht kom mjaftueshem djali pin se di as 10 minuta e mu mduket pak po flen knaqet , e kanihere grindet si po thu ti e mundojn gazrat se tani lyp ton kohen me mbajt ne gji mundohu jepja cucen mashtruese ngapak , e veq naten me rrin gjinjet ma te fort se djali pin shum rrall naten e pastaj mbledhet qumeshti , nese t therrin gjit ose kur esht tu pi beba e tjetri gji te percillet ke gji mjaft mos u bon merak , ha oriz mu po ma bjen shum qumeshtin edhe uje shum pii
Suada Gashi (4 muaj më parë)
Po 6 javshe osht , po e ka edhe motra djalin ngji e po pin te ajo po knaqet hahah te un spi qet shum po pin pak pe len e shum po bana nervoz se spo kam qef hiq me formul
M N (4 muaj më parë)
Suada,mdoket e ki bebin e vogel. Me siguri i kan fillu faza e ngerqave ne bark e per at grindet. Perderisa edhe mjeku tpaska thon qe eshte mire e ska.nevoj mi shtu ma mire mbaje ne gji. Nese e lag pampersin 5 a 6 her brenda dites ateher eshte shenj qe pin gji. Per sa i perket butesis s matet sasia e qumshtit gjirit. Mbaje ne gji e jepi bebit,mos fillo me formul se ta len gjirin se i vjen ma leht me shishe. Per t mirat e qumshtit gjirit dihet qe s vihet n krahasim me formul. Me.vitamina me gjitha i ka, plus imuntetin ja forcon. Pi uje shjme 2 litra nditje,ha pem perime, boze nese gjen pi se e shton sasin,tersher me qumsht ,edhe ngapak embelsira.

/komuniteti

/anketa

Nëse do të mund të zgjedhni mënyrën si do të lindni, cila do të ishte?