Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Ndihme
Nena me falni qe ju lodha por me te vertet me duhet ndihma juj. Te henen kam qene ne kontroll dhe i kam tregu per shenjat qe kam, me kontrolloj dhe me thanqe cerviksi eshte super dmth nuk jam e qelur ose diqka por duket ne rregull. Tash prej te martes po me dhemb mjedisi por duke me di qe eshte normale nuk i kushtova rendesi e ajo filloi te behet me e fort, te merkuren e ndjeja barkun shume te forte dhe me dukeshte sikur do me me ardh menstracionet. Nuk jam merzit ose diqka edhe sju kam kushtu rendesi duke mendu qe krejt ne rregull eshte. Por me vone pash disa si copza gjaku shume te imta kur u pastrova. Tash sot spo di a me shku perseri tek mjeku ngaqe po me vjen edhe turp me shku sepse sapo isha e spo du me u ba histori por dhimbja akoma me vazhdon. Piva magnesium 350 mg pak sikur me lehtesoi dhe spo di a me perdor edhe tani perseri, kam frike mos me i ndodh bebit diqka ose mua. Qfar te bej. Me jepni nje keshill
L T (5 muaj më parë)
L T (5 muaj më parë)
Po sigurimi e sun gjej menjiher mjek sepse u mendova, sepse eshte ndryshe ketu pak puna e mjekeve. Une i thadh se ta shofim cerviksin sa eshte i gjate e ato me than se gjatesia e cerviksit ska lidhje hiq sepse disa gra prej natyrws e kan te shkurt. Sdi me hiq po rri me dhimbje
Lanika Lanika (5 muaj më parë)
L T shko te ndonje mjek tjeter beje nje kontroll se disa mjekve spo ju behet von ke ske normal ata at fjal permendsh e din mjekja im sa her mka than at moment qe ke gjakderdhje shtatzani meniher me shku kontroll pa mar parasysh a shum a pak
L T (5 muaj më parë)
Intregova se kam dhimbje kur eci, i thash se hiq sunneci po e ndjej se me del diqka, sa here beba leviz me shtyp dhe ndjej sikur me shpon, barku me forcohet e shpina po me dhemb dhe me tha "its pretty normal".
L T (5 muaj më parë)
M N tash e rregullova sigurimin sepse pa sigurim sun shkoja, por kur kam shku tek urgjenca jo qe me kan thene diqka perher ka ardh mamia edhe aq. Edhe tash veq nje kontroll fizike dhe une i thash se kam keto probleme dhe me pa cerviksin dhe dukeshte ne rregull. Thash po nese kam njolla gjaku edhe dhimbje tha jane normale. Nese gjaku rrjedh pa pushim 1 ore ose 2 eshte rrezik. Tash spo di hiq qka me be. Njolla deri tash sot skam pas por dhimbje po.
M N (5 muaj më parë)
Gjaku nese shfaqet edhe ktu n amerik t thojn mu lajmru meniren tek mjeku. Dr ime kshtu mka thon -if you have any bleeding immediately you have to come . Shko se nuk pritojn met kshyr , sigurim ke .
L T (5 muaj më parë)
Une jetoj ne amerike, nuk du me paragjyku por tek ne ne kosove maqedoni e shqiperi mjeket jan shume me te mire e nese ju shkon me pak gjak asnjejer dte kthejne e tet thojne normale por sado kudo nje progesterone ta japin. Ketu ndoshta rajoni ku jetoj une ose thjesht spitali, e shof qe kan shume kushte por nuk jan shume te zote. Une ne maqedoni bera pap test e doktori me sugjeroj te shkoj te marr injeksion progesterone po se kam gjak, qe gjaku pas kontrolle konsiderohet normale, e ketu ju lodha tu ju tregu e tu me than se oh normale. Une me shtrengime te barkut numri i kontraksioneve shkon deri 60 ato thone oh normale, si normale me 20 jave kur isha. Me vjen e te nisem per ne vendlindje sepse kam frike mos rrezikoj per lindje parakohe ketu
L T (5 muaj më parë)
Faleminderit nena! Une sapo isha, cerviksi ishte more te hene kir shkova, te jete gjaku prej kontrolles kan kalu dy dite e sot e treta gjaku ish i paster, nuk eshte hera e pare qe me ndodh dy her kam shku me perpara por asnjisend, dje ish pak e quditshme sepse ndjeja dhimbje si te menstracioneve dhe barkun kur e prek eshte shume i forte, spe di hiq.
Ana J Hoti (5 muaj më parë)
Edhe diqka me ta hek pak merakun se di sa here me ka ra me e lexu qe rreth javes 27 ndryshon shuume ph e vagines edhe mund te ket sekrecione te pergjakshme, hyn ne google shkruje java 27 e ndoshta edhe prej asaj, se tash ti 27 jav gati.
Ana J Hoti (5 muaj më parë)
L T qfare turpi zemer joo, motra pak mi dhimt diqka qdo jave besa edhe qdo 5 dite e hiq sja nijke haha, me mir me shku, ndoshta nuk eshte ndonje gje serioze, ose prej naj infeksioni u ardh mase n kontroll ka qen gjithqka ne rregull, por me mire me e hek merakun.
Ina Ina (5 muaj më parë)
Shko tek mjeku mos i neglizho keto, tek e fundit per shka jan mjeket askush nuk eshte i njejte me organizem ne mundemi me jap keshilla njera tjetres por prap se prap mjeku e din gjendjen tone!
Lanika Lanika (5 muaj më parë)
Patjeter shko vizit tek mjeku le ti qka thon tjert mjeku per at esht por qdo imtesi kam shku te mjekuu
Ede Ede (5 muaj më parë)
Tek mjeku menjeher sepse po e le nga turpi dhe zoti na ruajt ndodh diqka pastaj te thon ke mujt me than qomni te mjeku e anej knej qysh e kan zakon shqiptart. Kshtu qe me mire shko tek mjeku prap. Uroj te mos jete asgje serioze
Kenza Ime (5 muaj më parë)
Gjithsesi te dr
Majlinda Bekteshi (5 muaj më parë)
L T ne shtatzanin e pare kam pas sekrecione kafe edhe jom çel 1 cm ne javen e 20, po veten pak sekrecione me pas doktorresha me ka shtri ne spital, me mire shko ne kontrolle, mos e lodh veten me thane po me vjen turp sepse pa pas nevoje askush nuk shkon te mjeku.
Sil Vi (5 muaj më parë)
Gjaku nuk esht mir ne shtatzani sado pak tjet, shko e beje alarmante.
Dion Noar (5 muaj më parë)
LT te kisha keshillu me shku nspital perseri nese ke pas copza gjaku ose lajmeroju ne tel pyeti edhe tregojn a me shku nspital.

/komuniteti

/anketa

A keni udhëtuar në tremujorin e tretë?