Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Nena apo gjyshe?
Mirdita te gjithve :-)

Para 5 muajsh dashti zoti me bekoj me nje evlad. Per mendimin tem une jom nena e femijes dhe kam te drejt me nderhy nese diqka nuk me pelqen.

Si e therrasin femijet e juve nenen dhe vjehrren?

Vjehrra ime gjithmon thot \"hajde te nana\" po mua sme pelqen, sepse du me msu femijen tem mua mem than nan, ajo deshti sdeshti osht \'vetem\' gjyshja.
Une nanen e kam shum te re por pa me lind fmija i kam than se du qe ti thot gjyshe sepse mua me ka nan dhe nana ime e pranoj kete gje menjeher.

Krejt quditen edhe thojn pse nana jem me i than vetit gjyshe, ajo osht ende e re. Nana thot e re e vjeter une gjyshe jam ba!

Si e mendoni ju?
Kam qef me thirr beba jem nanen tem nane, por sme duket e sakt. Askund ne bot nuk perdoret fjala nane per gjyshen, apo jam gabim?

Une gjyshet gjithmon i kam thirr gjyshe. Nanen tem e kam thirr mam sa kam qen e vogel, por sa u rrita i tham nan dhe mu kish dok shum keq me i than tash edhe gjyeshes edhe nanes nan.

Une kam raport shum te mir me vjehrren dhe ajo vet me ka than se ne diten e sodit po i msojn grat femijen me i thirr mam, kjo kurr ska qen keshtu.


Si e mendoni?
A keni naj ide si me thirr perpos gjyshe? Xhixh nuk me pelqen, keni ideja tjera?
BebushiJem123 (7 muaj më parë)
Vlora . (7 muaj më parë)
Fmijt e mij te dyt i kam mesu mem thirr Nanë ...gjyshet nuk i kan por edhe me i pas une i kisha mesu me i thirr gjyshe se nena jam une ..
Gabi :) (7 muaj më parë)
Femijet e mi mamin tim e thrrasin nane mua mami e vjehrren gjyshe
Umaraa 97 (7 muaj më parë)
edhe te une kshtu , gjith fmijt e tjer të kunetve e thirrin vjerrëën nan e vjehrrin bab, un i kam than vjehrrës time , vajza ime dua të më thot mua nan e ty gjyshe tka , mos e mso met thirr nan se nanën qe ku e ka edhe për vjehrrin i kam than ata gjysh ka me thirr se babin nshpi e ka , edhe ajo thojkr smuj se jam msu me fmijt e tjer thojsha msohesh qysh je msu me ta met thirr nan msohesh edhe me kto met thirr gjyshe , thojke ani a ban pra nana e babit thojsha ani nana babit ban , e tash sa her don me marr mkqyr mu niher tani thot hajdr te gjyshja hajde te nona babit hahaha hajmedet ;P
(7 muaj më parë)
Fmijt e mi mua mthrrasin mam mama ndersa vjehrren nana disi me nje A si te zgjatur haha. Ndersa nanen time e thrrasin neni ose nena. Nese t pengon ateher tregoj sesht asgje diqka keq ka menyra tjera me thirr siq e paskan cek edhe nanat ana ose gjyshe.
Dritaaa .. (7 muaj më parë)
Qika jem vjeren tem e thir nona mu mami un se kam problem se nan mka mu at e din gjith ska dert si e thir kryesorja dashnin qe ta jep ty ska shanc me ja dhan asaj
Rina Anir (7 muaj më parë)
mu djali me thirre nana her e kthen nani qysh ti teket e vjehrren nona as aja ska dasht gjyshe e mamin tem e thirr mami qysh mka ndi mu, edhe pse mami i thot hajde te gjyshja djali po na ndin neve e po i thot mami.
Albana N (7 muaj më parë)
Edhe te un u kan tem kjo puna nanes. Se un qdoher kam pas qef fmija mi mem thir nan. E vjehrra thojke du mu mem thirr nan ty mam.. thojsha ok kir tvijn musafir mem pa e mthojn perhajr se u bone nan thom thuni ksaj se un sjom ba nan.. amo realisht sja nijke hiq. Un e kom pas keq se e kem edhe gjyshen e burrit e 2 gjyshe ata e thirr gjyshe. E kto nanagjyshe.. mu nan
Era E. (7 muaj më parë)
Hahaha kjo tem edhe te une u pat ba buj. Qika jem babes tem i thot gjysh nanes ja nisi qishtu hajde te nana e qika sdike me than nan bojke nani edhe met nani nania qishtu e thirr. E mu mka ra ma shume te tmit me nejt masi u le qika kur mra me shku te vjerria ja nisi vjerri hajde te baba vjerra hajde te nana edhe jau kum ba jo ska nevoje me ju than kshtu spom pelqen mu mka nan edhe baben e vet e ka ju jeni gjysh e gjyshe. Menxi qe jau kum hjek kit shprehi sidomos vjerrit tash babgjysh i thot vjerrit e vjerra saher fol ntelefon i thot ku osht nana nana po masi jena jasht shtetit ni telefonat plus kjo nani pi thote nuk ndikon edhe qaq une e kum msu qysh me ju than edhe sit gabon naj sen ja boj jo qika jem thuj babgjysh thuj nania gjyshja etj etj. Qika i ka gati 2 vjet edhe shume shpejt po kupton e po din po mson qata rrij gati une deri sa i kum bind ata me i thirr ndryshe para tyne jau bojsha ata hajde te baba une jo qika jem te babgjyshi nersy vjerrit e burrit tani dikur ja nisen mu ru edhe vet e lan krejt hahah
Luljeta Hajra (7 muaj më parë)
Gjyshe si gjithmon pos kesaj mundet edhe Ana

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?