Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Per femijet
Pershendetje shoqe, a po ngucen fmia mes vete, se te mit as spo din me lu bashk teper po ngucen. Boll po mundohna me ju fol qe sban mu nguc duhet me u dasht se jeni moter e vella, qato nja 5 min mir po shkon po harrojn apet kapen mes veti. Qfar pom sugjeroni qysh me u sjell me ta se spo di as qysh me reagu qaq shum qe pom bajn nervoz. Edhe ktu shpijat jan te kapta mes veti me kojshi po me rrok stres se po bertasin e po qajn thu ti osht tuj i rreh non stop dikush, e po tham i thirrin policin se ktu jasht jan ndryshe per femij. Fmin i kam 5 dhe 3 vjet
(7 muaj më parë)
Gentiana Btc (7 muaj më parë)
Kokni knaq muhabet juu. Mu mkish zon gjumi pram haha... jo ajan ajan sje vetme se krejt fmija qashtu po bojn zhurum sa dush lojna sene ka 2 njejta badihava. Prap perlahen piskam valla une veq me burrin jetoj amo badihava copa bohen.. haha...
*** Buna *** (7 muaj më parë)
Ajan ajan edhe tmit copa tybe bohen,qika e madhe se ngon djalin thot o mam une qka te tham ky hala i vogel duhet mem nguu mu ky picirruki se ngon,as ky so budall me ngu qka te thot ajo hahahaha kejt e kem qet problem sdin njeri qysh mi mashtru .
(7 muaj më parë)
Faleminderit te dashura se skokna e vetmja, pak te halit pak tuj i halit familjart mu nervat ne maksimum haha po ishalla rriten me te mira e kan shneten mas pari. O sa na kthyt mas, bash na mungon ajo koh at her, tash e shoh femijet e mi qdo sen e kan me hanger, gjysen e hajn gjysen e gjujn ne berllog. Na at her me pak jem knaq. Nime me tu dhimt fmia spo i lejojm me lujt me asgja perveq me lojna, e vet veq me lloq kemi lujt e me gjithqka.
Visa Visa (7 muaj më parë)
eh cna kujtut moj gra.un merzitem shpesh se mendoj se djali im nuk po knaqet vet nuk jam si luj shum me te pos qe e nxjer te lojrat ose me biciklet po jo ate knaqsi qe e kemi pas ne.shkonim n liqen vetem me kap peshk gjasme me nji kallam e nji gjys bidoni t prer loznim top symbyllyr benim ato buket me dhe e me uj e shum lojra tjera e kto ne mes te rruges pasi n lagjen ton kishte vetem nji makin.na therrisnin vetem kur do hanim buk ose kur erresohej.po ku lihet sot fmija n rrug vetem.shpesh mami m thot pse thu qe lodhesh me ket fmi i them lodhem se i kam syt non stop te ky e ju atehere na shifnit vetem kur hanim buk e kur flinim.
$uzi **** (7 muaj më parë)
Fiks fitore ..Zoti na udhzoft.. Kam knaqsesi per ato nana qe se kan problem rromujen se vrasin trurin u ba su ba femijet e lire.. Un s'mundem ju kam then luni por pastaj do i sistemoni gjitha Sedi ndoshta gabim dhe kjo por tash edin dhe keto .. Se vertet nuk ja dal pa ndihmen e tyre edhe un nuk i them.Vetem.Vajzes por te treve Secili gjerat e veta .. Sedi inshaall/ah e marrin si edukat e nuk na shkon mundi dem.. Duhet me qen lastik me to ... Zoti naj udhz/oft e edukoft..Naten mike..
**mah-babies* * (7 muaj më parë)
Sa mir e keni si shoqe dhe kanqeni edhe ju rrini lirshem aty.Ahahah epo eshte ajo knaqsi kur kerkon diqka njeri mandej te gjith duan,eshte shyrhet ashtu bashk knaqsi,qe ska qmim.E vertet qe secile her me pak mblidhemi.
$uzi **** (7 muaj më parë)
Neve kur mblidhemi te babi behen rreth 13femij me te motres te mite e te vellait..uh sa zhurma.e loja behet kan dhe ato kenaqsin e vet.. Ama.dikush duhet te rrij ne guzhin 12 ore.me.lug ne dore ahaha sikur ju hapet oreksi kur shkojnë musafire ahahah Ithem mamit lodhje eshte por knaqsi se kur te rriten pastaj hezitojn te vin apo te mblidhen keshtu.. Elhmdulil/ah na ka qellu nji nuse qe ka.dur/im se ka.problem.rrumujen e i len..me.ba qef..me shume shqetsohem un se ajo... Leni moj me thot se neser i bejm.prap ato pune...huh lum per sa/ber/lit hahah
**mah-babies* * (7 muaj më parë)
Eh moj moter ne me knaq syrin ton qe me i pa tgjitha ne vi,i mbytem fmit si robota.Kur tju themi ne luani,kur tju themi ne stoop,si te dirigjuar.Un kur fshij pllakat djali ju thot tjerve mes delni se ju rreh mami me shkel pa u ter ahahah,qe ka frig vet mendon qe nje shpi rob i torturoj.Babin e kam komplet kunder sa i perket kti lloj kontrolli me fmit.Ka bo nje sallon veror qe shfrytzohet 6 muaj,veq mee sungjera e jastek,edhe nje tv ne mur qe se prekin dot,qe me vrapu e lujt pa pas frig kta.Edhe vertet e shfrytzojn qe deri sa pikin djers nuk ndalen.Ai thot bej shpi 3 kat,per me knaq hallkun e fmit mbaj ne zingjir per egoizem.Fjal me vend po qe ec e binde veten me vepru ndryshe,na u ka pjek ne kok qashtu edhe pik
$uzi **** (7 muaj më parë)
Eshte e vertet kjo qe thoni sps dikur ka.pas hapsir per.ne kemi ndejtur ne lagje me fmi kemi.lujtur deri vonë ne.dark..tani keto jan mbrenda mureve ..shkoll shtepi mesime edhe lojrat ju merzite diku do shperthejn por duhet durim.qe kajher te mbaron..ose ne shtz na eshte hollu ahahah
Tanna . (7 muaj më parë)
Ehhh Suzi te kjo pjesa qe i thu i hy ne hak beso se gjith dikend e rrok sharra me shume hahahha. Une isha rreth 6 vjeqe dhe kur dojshin em shku dikund me nejt ma bojshin rri ne shpi se je e vogel , kur u lazdrojshin femit ma te vogel se une ma bojshin ti rri urt se je me e madhe. Dhe e mbaj mend si sod i kam than tetes time pse here po em thoni e vogel e here e madhe,qysh po doni ju ahahhahah. E per bese keshtu i ndjek fati te medhejt me leshu rruge gjithe po kan edhe fat mandej kta te medhejt se nanat i urojne pa ndal :)
**mah-babies* * (7 muaj më parë)
Hahahah,qa paske hjek ti,e urt.Un shum problem jam kan,jam rrzu jam qallamit perdit,tash qe jam nane,tham o Al-lah ja paskam ngri gjakun nanes,tu mpa perdit e gjakosun.Fmi me nguc skam nguc po jam kan e zeza vetes tem.E qe thu fukarllek o zot,me tri lodra nje mahall kem lujt,kur ka ble bicikel a top dikush jem gzu krejt per ta.Tash krejt i kan,po ska kush i shfrytzon,lujn 5 min e gjujn skan interes me shum per asgje.More qajo buk me sheqer ndor ka pas bereqet sa ska send tjeter.Po kur i ke gjanat materiale se ke knaqsin,kur e ke knaqsin si ke kto materialet.Hajr e baft zoti,se perveq gjanave false qe po ham edhe knaqsin e lumturin e kem qashtu.
$uzi **** (7 muaj më parë)
Tani te them te vertet shume stres ekam kyt pjes kur eksplodojn djemt ..vajza me djalin e madh kan 2vjet diferenc por kurr nuk zihen cdo gje e bejn bashk..me kete te voglin kan shume diferenc edhe shperthen bomba mes djemve..pas 5min knaqen tu lujt.. Problemi eshte se lujn karate e kam frig mos vrahen sediii menyra vetme qe bej me qetsu situatën eshte me i denu ne dhoma secilin...sa habitem me.pune i shoh bashk prpa...boll ju flas boll Biles me duket se djalit madh ne hak i hy se ithem.ti me. I madh leshoja rrugen..por jan kta te vegjlit hehe si Gretha.. Kam.mendu se vec djemt ekan ket eksplodimin..se vajza me djal sme kan.shqetsuar kaq .. Sa.kta dy djemt..ose ose eshte mosha qes kumbinon..boo Zot na jep durim
**mah-babies* * (7 muaj më parë)
Suzi ahah te mdhejt e han me shum,veq ju kam pa hajrin me von atyre mbrojtjeve un.Motra eshte kujdes shum per fmi tmi,edhe i do o zot,cmendet pas tyne.Eeedhe mbasi na rrejke mir nana me papuqe un e shterngoja nshenj falenderimi,edhe veq mkqyrke demek a nuk u ngive dajak a,ama beso na pshtojke se mes me na kallzu stopin ajo ne tan diten me vazhdu ashtu.
Tanna . (7 muaj më parë)
Hahahah qe de ncncnnc fmi fmi po kemi pas dhembshuri. Jo une jom kon e urt brehh po do qika te axhes e dajes gjith me kan rreh me kan nguc, mi kan prej flokt e mija qe i kom pas si ari e mami ka 2 ore mi ka perkdhel e tani une jom kon ajo qe kom vajtu pse mi kan prek flokt hahahahhaha. Femi ngucakeq breh. E ska me ate Kohe kur edhe dimri u gezojke per neve e u bojke bor e ngric qe ma mu knaq tu rreshqit. Sa shpejt moj po shkojke ajo faze e ajo lumturi, si ti bon njeri 12 e perpjet mo veq gajle e derte osht jeta. Pasha ato vite me varferi jemi rrit ndoshta, prinderit shume kan hjek po ne jemi knaq. Tash bash qe thu senet materiale i kemi po jo lumturi...
$uzi **** (7 muaj më parë)
Ahahaha fitore alla/hu te rujt sa sheqer je.. Gjith i madhi e han ose leshon rrug..
**mah-babies* * (7 muaj më parë)
ah ato sungjerat Hhaha,nana jem thojke kurr so jet me i pa nvend te vet,mandej ashtu me shitore na prej letra kishe jan pare,e spo flasim per oborr kret lloq me zorr veq qa me bo pak "brum" per me bo nje torte kishe e me ja qit do lula mbi per dekor.Ahahha o vakt o vakt,tash shum salltanet spo kan vend fmit dy metra te lira veq per ta,ka te sillen kan gjana me vler qe thehen,po bash at me te vleften lirin me bo qka tduan se kan.Neve najher na shkojke naj papuqe si raket,po pasha at knaqsi qe se harroj sa tjem gjall.Un per ndryshim e kam pas nje moter ngucakeqe e shum vajtuse,un e ngrata i thojsha nanes aman rrejem edhe per ta,e ata mes e prek se deri neser nuk ndalet tu qajt.
Tanna . (7 muaj më parë)
Bash valla Fitore per qita kom qef bilem 3 femi mi pas se diqysh shpija plote jete ,po flasim per momentet e bukurua kuptohet, spo i llogarise hjekat e mundin e zhurmat. Une kom pas dy vellezer para meje po kurr as ata sjon nguc e as mua sme kan pengu, kemi lujt bashk e loja qe ia ka kall mamit nervat ishte ajo qe bonim shpija me sungjera qe ne ate kohe ishin shume te famshem ne ks hahahha e plus qka kishim lodra kishe e bojshim shitore e sa rremuja u bojke amo ska pas ma knaqesi valla. Tash teknologjia na prishi te mdhejeve e leje mo femit. Amo si 1 femi si 3-4 veq nerva e sab'er po u dashke shume se as 1 femi sish i njejt, dikush ma i lazdrum, dikush ma i qete e spo ia vlejke mu merzit per keto faza kaluese te femive. Bash veq mos mu vra e mos ta ken jeten ne rrezik se per tjerat kaluese.
**mah-babies* * (7 muaj më parë)
Ja ne hall jam besomni.Leje qe rroken kta,po mandej na krejt shpia rrokemi,jo qika pat faj,jo pse djali spo ja lshon rrugen,se te dyt i kane ata perkrahsit e vet.Edhe kta jan bo si macja e miu,veq bertim ju shkon,te dy i kan lodrat njejt,po ndoshta per bluza qa kan veshun rroken,dmth hiq sju duhet arsye me u kap.Nfakt djali eshte i but,tolerant,po vajza ja tepron kogja,edhe prap mir po e menagjon situaten djali,quditna qysh nuk i mshon sado nervoz me qen.Ajt se krejt dashni ju behet kjo,najher knaqna ka i shoh mkujtohet mu vet si kemi bo me motrat e vllaun ma mbushin shpirtin.Veq mes me u vra se tjerat Hall-all
Vlora . (7 muaj më parë)
Eh une them jam e qet kete Aspekt se kurr nuk ngucen djali esht 7 e qika 3 por djali ja leshon rrugen qdo her po edhe qika esht shum e urt ..pa njeri tjetrin nuk mund te rrin hiq niher jam me fat ishalla kshtu vazhdojn ...motra i ka dy qika tash jan te rritshme po kur jan kan te vogla copa jan ba hahah ha tu u rrok per loja ..po durim se sahora rriten e knaqen bashk ..
Lora ° (7 muaj më parë)
Djemt e mi i madhi tash i ka be 6 vjet e i vogli gati 10 muajsh , djali i madh nuk e nguc por e kap e qon gjithkah neper shpi e vendose ne shtart te vet , a neper kerre qe i ka a ne divan sdi teper ne hall jam se bash si kukulle e ka be as 1 sekond vet nuk guxoj me i lan , se keshtu e don shume por ece guxo e besoja , i them qe nuk duhet se i vogel prap e njejta . Keshtu qe ju qe i keni me diference te vogel mos te iu jet merak se prap diçka del qe nuk shkon.Po vetem durim se shpejt po rriten, i paqim me jete te gjate e me shendet.
Miesa M (7 muaj më parë)
femijet e mi jan djali 8 i ka ber vajza 3 por vajza shu e nguc me qdo femij tjeter esht shuum e dashur por te djali shuum gjelozon edhe lodrat hiq sja jep edhe pse djali me i madh kurr se nguc por kjo po edhe burri kur thirr ne tel kjo nuk don me lan me fol me djalin vetem me ta don ndonjeher i tham djalit mos e nguc se une ty te dua me shum pasi edhe ty tkam zgjedh me se pari met marr jo vajzen por prap me dhimbset shum djali
Tanna . (7 muaj më parë)
Ahhh heret me fole se jane rreth 4 dhe 1 vjeq. Normal i madhi e shtyn ket picrren kur ia prek lodrat por shume shpesh po i zo tu lujt bashk zemra mal po me bohet. Edhe une besoj se kur te bohen 5-6 i madhi do te ken ma shume grindje per lodra po qka me bo, do en shkolle do en shpi hahahah
(7 muaj më parë)
Njejt edhe fmija mi ,ska shanca mi lon nje minut vetem se veq kur ti shifsh se copa u bonen. Spo di as per cilin me thon se kush eshte me i lazdrum, nashta tek shume afer me moshe . Vajza eshte pak ma e qete nuk e ngacmon djali,lun vetem 1 or hiq sju perzihet djalit. Me u sill ski ndryshe pos me te mire e najher nervoza kur pot kaplon po duhet edhe met keq e po bohet edhe ma zi . Kshtu qe me fjal apet po duhet me ju fol . Zoti na qoft durim se koha po kalon shpejt e po rriten.
Gentiana Btc (7 muaj më parë)
Une qiken ekam mat lazdrume se mka lind para kohe ekemi lazdru tu merr veq me kta kur erdha prej spitalit me djal qe lash kta shpi me qiken e kunatit hala ma shum u lazdru ajo jaka plocu gjitha deshirat veq mos me qajt.. kur erdha nshpi me djalin, kjo edhe ma keq sa u bo as dit as nat 1 jav ska flejt pse pi jep bebit cicin pse po e afro ngat. Veq qajke beso qe prej tmerr u kon ajo kuh e jemja. xhelozit edhe foltit e harroj sa ka fillu me fol, ju pat shty dej 3 vjet. Djali u kan shum i qet, po tash po ngucen kjo poja mer lojnat ky poja kap flokt piskam hahaha. Djali ika 2 vjet qika 4 gjys.. po kaluse kemi lyp sa kem ngat vetit.. gjitha mirat
Albania Albania (7 muaj më parë)
kuuu edhe un kam kyt prb njana 4 tj 2 po shum po zehen bree uuu katastrof lloj lloj menye kam perdor po ska sa puthen kapen per floksh mos dvet kjo e vogla katastrof e eger asht
Lina ** (7 muaj më parë)
Ajan ajan, edhe un ikam femijet ne moshen e femijeve te tu,edhe kto shume ngucen mes veti por vajza ash ma edhimbshme edhe sun e duron kur qan djali dhe me thot mua mos i bertit mos..e kane nje faze kur ngucen un shpesh i them vajzes a ta qes djalin jasht ta la nterr edhe mo ski vlla thot joo o mami se vlla e kam nuk e nguci mo hahaha..femije jane cte besh deri sa te rriten kto derte kemi e ateher do ikemi dertet me te mdhaja e kto sdo na duken asgje..
Visa Visa (7 muaj më parë)
ajan kush ka faj e denon edhe djali im kur ti teket naj her sja len naj loj ose e prek n faqe ky qwn tani ja hi nji shuplak ktij qan dhe ky thot o mami m vrave them edhe ti e vrave bebin edhe atij kshtu i dhem pranaj qan a e prek mo jo thuj m fal i thot vec se ja perseris cdo dit hahahaha

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?