Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Per nenat shtatezana
Pershendetje nena jam 9 javshe shtatezen po jam tu marr injeksionenprogresteron qe nga java e 6 per shkak te gjakderdhjes, dashta me ju pyt a kom ndoj shoqe qe osht ti marr kto neksija, a ju kan ndihmu edhe sa her i keni marr, edhe a po keni probleme me kuka qe po i merrni se o zot varr jom qel marova shume po kam dhimbje, edhe tash qe jena mbyll prej virusit ne ambullant po tutna mi marr ku mundem ndaj kund privat mi bo ne prishtin, ju pershendes e uroj shtatezani te leht per qdo nen
Valentina Hajdini (3 ditë më parë)
Albania Albania (2 ditë më parë)
ateher utrogestanin sa e ke 100 apo 200 me cudit qe ste ka dhan cefelaksin kur eshte e domosdoshme ne rast gjakderdhe per moskrijim infeksioni dhe ndalim te gjakut pasi depo progesteron meret per ta bes mitren me te fort dhe me te ngjitshme njejt sikurse edhe utregestani i ciki ka edhe ai progesteron ne perberje e antibiotiku qe eshte i posaqem per shtatzani ne kto raste eshte i domosdoshem gjithsesi mjeku e din me se miri a gjete menyr si me i mar mos e le mas dore kurrsesi per kukat gjithcka kam perdor gja sem ka nimu kokerr mu bajke ku e mersha gjylpanen deri sa mtha mjeku qetsoje trupin mos e shtrengo dhe ske me pas ksi problemi fundja pak sekonda zhgat procedura e marjes se ineksis se i demto muskujt e mu paten qetsu masi su shtrengojsha kur e mersha gjylpanen su nihke gja po nja dy vene ku mkan pas met deri si i kam ba 4 muj mas lindje po ske cban ishalla tfal zoti fmi tshnosh
Kona I (3 ditë më parë)
Ineksione jo nuk kam mar amo progesteron vaginal po cdo nate jam tu mar e 6 muj e gjysem jam shtatzane. E kam perdor edhe ne shtatzanin e mehershme deri sa kam mbush 8 muj e 1 jave.
Boa Shq (3 ditë më parë)
Valentina edhe un kisha gjakderdhje rreth dy jave jo pak por asnjeher spranun mem dhan gja ngaqe thoshin se dhoma e bebit asht bosh..por nuk kishte qen e vertet..per faj te mjekeve e humba beben time 9 jav e 3 dit
Fitore Abi (3 ditë më parë)
L.Ida edhe une jam 12 jav edhe qe 1 jav po kom dhimt kaniher si bark si shpin . Jo shum ama spom lajn rahat. Sidomos ku po rri ulun ose shtrit. Si po eci pom kalon. Dr qysh nfillim mka than krejt normale osht. Po rri me qat mendim. Zoti na ndihmoft. Ma zi tash që jon mshel ordinancat spitali sna mer ndor pa kan naj rast i ran. Ska ku shkon njeri kit situat
I.ida ... (3 ditë më parë)
Un jam 10 jave, si ne shtatzanin e 1 e si tash, kam dhimbje barku madje nat-dit...po doktorri spo me jep asigja, eshte normale thot hapet mitra..madje ne shtatzanine 1 mka dhem deri 5 muj...spo di tash dr tha veq pij nga 1 paracetamol.
Ina Ra (3 ditë më parë)
Valentina un kam perdorur ultragestan qe ne fillim mi rekomandoi doktori per forcimin e mitres,, asnjeher skam pasur gjakderdhje, ato i perdora deri ne fund te tremujorit te pare,, te uroj shtatzani te mbare dhe te kesh permirsim
Valentina Hajdini (3 ditë më parë)
Albina utragestanin qdo dite, antibiotik sme ka dhon njeher, niksijat ni dit po ni dit jo i marr une, per kuka a ke provu diqka a te ka ndihmu naj sen, se po kam problem edhe me nejt shtrit prej tynve
Albania Albania (3 ditë më parë)
un per vete cdo dit pasi kam pas shtatzani me bineq e njera beb pas stopua dhe kisha gjakderdhe kam qendru dy muaj ne spital deri kur mkan vendos cerklazh pastaj kam mar depo pregesteron deri 5 muajshe cdo dit e kthyen nje nje ne tre dit deri ne muajin e tet pastaj mi ndaluan ne javen e 36 kam lind vajzen at dit qe kam hjek cerkllazhin 3.600gram mos ki frik meri se jan tmira nrm qe gjylpanat tvajn me u ni pak quditshem mpihet fundi i barkut ngapak prej tyne po ato te ndihmojn a tkan dhan gja tjeter per ket pun a pin antibiotik ( cefelaksin) po utrogestan a pin
Valentina Hajdini (3 ditë më parë)
Faleminderit boa, ke pasntnjejtin rast e dashur
Boa Shq (3 ditë më parë)
Perdori e dashur ishalla te ndihmojn ..sikur tmi kishin dhen edhe mua qe ne fillim ndoshta do kishin shkuar punet ndryshe..merri e dashur dhe merri me rregull mbar e mir deri ne fund
Valentina Hajdini (3 ditë më parë)
Sulea me vjen mire e dashur qe e paske kalu leht, une edhe dhimbje edhe gjakderdhje, te uroj shtatezani te mbare
Suela ♥ (3 ditë më parë)
Une jam ne javen e 10 te shtatzanis. Nga java e 5-6 kam pas dhimbje barku por jo gjakderderdhje dhe doktorresha me dha ovula progesteron i vendosja cdo dark posht. Nji jav inoerdora dhe skisha me dhimbje dhe i nderpreva
Valentina Hajdini (3 ditë më parë)
Deri ne cilen jav i ke marr e dashur,edhe qdo te saten dit i ke pas
Albania Albania (3 ditë më parë)
un i kam perdor ne shtatzani depo progesteron cdo dite ka qe i marin nje her ne tri dit mkan ndihmu e kam vajzen top sot e sa per punen si me i mar sikur tbesh lutje te spitali me te dergu infermjer te shpija se mua edhe pse sishate puna e virusit jam len regjim shtrati skam guxu me lujt ma kan pas drg infermjerin ne shtepi per me mar gjylpanen provo se noshta po e drg e te shpetojn ty prej udhetime te dalurave si prej virusit ashtu edhe prej levizjes se kur ke gjakderdhje dhe kur e mer ket ineksi nuk duhet me lujt prej veni 1 or e sa per kuka mos me dvet deri mu paten ba dru krejt snisha gja ma nta tgzoft zoti ishalla

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?