Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Djali 1 vjeq e 5 muaj. Me tregoni kur ju kan fol ju femijet?
Pershendetje nena si jeni?
Un e kam djalim 1 vjeq e 5 muj javen e kaluar i beri.
Jam paksa e shqetsuar se nuk ka fillu me fol dhe me shum jam e shqetsuar se familja e burrit dhe familja ime po me pysin gati c do dit a po flet djali hala dhe kjo pyetje sikur po me fut ne stres?

Djali mam edhe bab din me thirr.. kur i thot burri ku esht mami vjen vrap me kap per kame.. kur e pyes ku e ke hunden e prek.. kur i them ku esht topi e lyp ne q do vend ne shpi deri ta gjen... keshtu me imiton kur bej ndonje gjest prsh rreh shuplaka i luan durt sikur kercen,ja ben bay bay me dore.. kur e bej me qesh ai qesh me te madhe s din te ndalet ka qef me u lazdru shum... edhe lodrat e veta din me i menagju krejta q do buton e din ku duhet me shtyp me ba muzik.. me makina te vogla i hec gjith diten neper shpi por per me fol s po mundohet hiq.. veq ne at gjuhen e vet fol shpesh kshtu e degjoj nga 2-3 her n dit qe fol por se kuptoj......

Femij te vegjel s kemi afer qe te ambjentohet me to por ndonjeher kur takojme ndonje te aferm me femije shum i don e esht i dhene pas femijeve tjer....

Kisha pas shum deshire nese me tregoni sado pak nga pervojat e tuja se kur kan fillu me fol femijet tuaj?
Faleminderit
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Ornela Nela (4 muaj më parë)
Faleminderit per q do pergjigje te dashura nena....Po djali t vetmet fjal qe i thot taman t kuptushme esht mam dhe bab e fjal tjera s ja kuptoj. Q do gjest ka qef me e imitu po fjal thuajse hiq.. nuk e di a ndikon kjo se djali esht i eger e s ka shum qef me ndegju esht shum kok fort.. kur i them me be nje veprim her e ben e her bertet e peplas kembet pertoke nuk nigjon.. Aktiv asht shum gjat gjith kohes por po me duket sikur s ka mas per asgje sepse asigja se merr shtruar q do gje e merr me emocion dhe hallakatet shum,ndoshta s po di me e shpjegu mir.... edhe jasht kur e nxjerr me iken nga duart don te eksploroj q do gje te preke q do gje e s ka me shqiptar qe e fut brenda ne shtepi.. s me nigjon asigja veq ben ne kok te vet :) Veq ndonjeher kur esht me i qet me nigjon qfar ti them
Boa Shq (4 muaj më parë)
Ornesa djali jem itash i ban 21 muj..nuk lodhet fol me fol vec ne at gjuhen e vet.. ky thot mama baba gjyshi nana (leli eli toto-jan kusherijt e vet) brrum brrum per makinen,bici per bicikleten..mamam per me hanger..buk thot..brr per uj...brrrrrrr kur ka ftoft...brr nanan kur don qumesht...i din si bejne te gjitha kafshet...thirr macen dhe qenin bubu..as ky nuk flet shum ndoshta ma shum ishte dasht me fol per mosh te vet ama un nuk merakosem cdo fmij ka kohen e vet...asht shum i shkathet ..kurr nuk pushon...gjumin e drekes e don gjithmon gjumin e darkes e fle von dhe zgjohet con ne mengjes ama vetem ta kem mir me shendet asigje tjeter sdua
Adnila Ada (4 muaj më parë)
E dashur ka disa femij flasin me von disa me heret dhe per mendimin tem djali esht shum en rregull djali im esht 6 jave me i vogel se i.motres djali im filloi me fol shum heret ndersa i motres shum me von ndoshta nga 1vit e 7 ose 8 muaj filloi te fliste fjal em shum por esht normale shume disa femij vet flasin me heret njesoj disa ecin me heret disa me von mua me duket ne rregull
Rina Anir (4 muaj më parë)
Ornela djali yt është akoma i vogel kaq fjal edhe i imi ka thënë në moshën e djalit tënd, edhe unë beso ka ditë që po du me ba të njejtën pyetje por shumë kam has kohët e fundit në këtë pyetje nga nënat. Djali im është 2 vjet e 8 muaj nuk ka fjal që nuk e përserit, numron shqip e anglisht 1-10 i njeh të gjitha ngjyrat, lodrat, na thërret të gjithëve në emër, kupton çdo gjë ama shumë pak i lidh fjalët e kam fillu me u bë merak. Psh shpesh më thot: t'du shumë nani, mandej e harron se përserit më. Unë do e dërgoj të logopedia vetëm nga stresi që po më japin të tjerët që spo i lidh shumë fjalët. Kurr sjemi rehat nga të tjerët, a po shton peshë, a po ecë, a po flet etj etj.
Arieta D (4 muaj më parë)
Ornela, djali i madh 2 vjet e 5 muaj diku ska thene as mam as bab as kurgjo hic. Per nje nate ja ka nis nja 20 fjale i ka thane. E kam pas dhe te logopedja me tha eshte shume mire vec eshte rrite dhe ka frike mos gabon dhe per ate nuk flet pa qene i sigurte. Me rekomandoi disa lojra ti bej me te dhe per nje muaj filloj krejt, sot i ka 3 e gjysme nuk ndalon kurr hic tu fol tan diten me beso duhet te jem e gatshke ti kthej pergjigje dhe te flas me te sepse ashtu kerkon. I vogli pa i be nje vit ka nis ama dita e disa fjale si gjysmake tash eshte 1.5 vjec dhe i thot krejt fjalet. Mos u merakos sepse shume i vogel eshte. Deri ne 3 vjec logopedja me pat thene mos u merakos hic.
Aaa E (4 muaj më parë)
E dashur kur te pyesin a po fol thuj po more po fol edhe fakultet ja ka nis amon zot qfar pyetje djali madh me ka fol 11 muaj e i dyti 20 muaj ka din shum fjal me fol po me lidh fjali e kshtu jo hala kupton krejt qka folim me to edhe djali yt pasi kupton fol disa fjali mos u shqetso hiq se disa femi folin ma heret e disa ma von
K I (4 muaj më parë)
Ma shaa all ah, djali shum mir eshte leje, secili femije e ka kohen e vet, djali jem e ka karakterin e fort me tpa qe qeshesh me te pelset edhe kqyr me te qky, kam lexu qe shume femine I din dhe I thone fjalet me vetin deri sa te kjarsojne nuk e flasin me te tjeret sepse nuk e duan dikush ti perqeshe. Djali Im eshte 18 muaj si e ke pershkru ti I ka keto veqori po nuk sikletohen, edhe me ec ka fillu 14 muaj po nuk I kam jap vetes as djalit stres.. shijo femijerin e le friken
Nil (4 muaj më parë)
Pershendetje nana . Me jete te gjate e paq djalin . Edhe un e kam nje stres me te folurit e djalit e kam djalin 2 vjet e 5 muj , e jetojm ne perendim e ndosha edhe dy gjuh ju ka perzi djalit . Ky me flet do fjal po jo shum ( nan kur me thirr mu , bab her her , motren e vet e thirr me nje emer qe e ka kriju vet , akulloren e lyp me nje emer qe e ka kriju vet , no , jaki kur nuk do me hanger, buba , drita , uj kur te lyp bon yahht , kur do me hnager thot njam njam edhe kur do diqka me bon me gisht se qat sen e don, kur i thom shko mbylle deren e din , lodrat e vete kur i thom shko gjeje kerrin apo arushen mi bjen. Po na si nana kurr nuk po na hjeken stresi se po shohim gjithqka . Ama ju kisha lut te gjitha ato nana qe kan kerku ndihm ketu ne portal per vonesen ne te folur a ju flasin tash femijet e tyre edhe ne qfar moshe ju kan fol. ju pershendes e kaloni sa me mire.
Lena Sh (4 muaj më parë)
Pershendetje, mash-all-ah Djali po dika boll , in-shall-ah te rritet me krejt tmirat , Ma shume te streson kjo pytja femijet dallojn shum sikur ne sikur burrat si femijet nuk jon krejt njejt dikush fol Ma heret dikush ma vone , Djali motres 2 vjet I ka bo qeto sene I ka dit Edhe gjuhen e vet qe e ka fol, osht normale kadal dal pa presion ka me fol ka me ju lodh, tjert kan qef me bo pytje sidmos te na shqiptart Sdi pse hiq smenojm Veq hajt , e une ju kisha pergjigj boll po din Boll po fol hala I vogel osht , ka vakt ka me fol e keni mem than a pi thu mos me fol me shujt haha kshtu qe mos e shti veten stres po shijo rriten e tij kadal kadal avash avash.. met mira
Luii (4 muaj më parë)
Ornela hajt mos u ban marak edhe mos i degjo sha te thojn njerzit mamir se ti qe engjo fmijen tan kerkush jo fmija e mi ne gusht i bajn 3 vjet edhe hala nuk folin mir krejt e aj i jyti hala i vogel mua edhe qe nuk po folin shum po i ngjo ne sjellje se nuk ka diqka mu shecu se shum jan energjika folin ama jo krejt fjalt qato qe i folin i folin kfjellt edhe kta nerveti folin natgjuhen e vet nerveti se binjak i kam mos ta nin se ka me fol gjith te mirat tye

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?