Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Bakterin “escherichia coli”?
Pershendetje nena te dashura, shpresoje te jeni mire.
Deshta te ju pyes per kete lloje bakteri ne urine “escherichia coli”? A keni pasur dhe cfare keni perdore?
Samira ???? (4 muaj më parë)
Blerta B (4 muaj më parë)
Samira ceftriaxone antibiotik qita e kam perdore me infuzion un qe ma ka qite mjekjaa. Ama pom doket sen ska ndiku nejss dhimta e barkut um ka pushu kur um dhimke gjate urinimit edhe djegje ma spo kam. Ama sekrecione ngjyr te verdh pom vine shum.
Samira ???? (4 muaj më parë)
Blerta cilin antibiotik e ke perdore ??
Samira ???? (4 muaj më parë)
Ina Mus edhe une ashtu lexova por mjeku me tha qe ne kete faze te shtatzanis qe jam 21 jave nuk munde ta demtoje bebin ky lloj antibiotiku, por me te then te drejten po e pi me shume dyshime dhe frik. Po boronica a ka efekt apo po e perdore si lengje.
Samira ???? (4 muaj më parë)
Blerta antibiotikin qe me ka rekimanduar mjeku eshte cefalexin 500 mg, ndersa qajin ne barnatore i thu per kete bakter ka ne barnatore.
Ina Mus (4 muaj më parë)
Une e kam ket bakter qe 13 javshe mirepo eshte shume rezistent . Perdor cdo dit dy gota leng boronice te kuqe kam perdor anribiotik 10 dite nipogalin dhe pa efekt. Pastaj kam marr bustina urocare 2 dite . Tani nuk kam bere me analize por besoj perseri duhet ta kem pasi kam lexuar qe disa raste antibitoiku edhe e shton me teper
Blerta B (4 muaj më parë)
Samira po edhe un e kam ne urine kete bakteri po permes strishave kur i kam bere um ka dal kjo bakterie ne urine.qfare qaji ish qe ta paska qite. qate antibiotike qe ta ka qite me perdore besoj qe eshte adekuat per bakterien edhe nuk i bene dem bebit kurgja.un qe i kam marre infuzionat me antibiotike mjekja ime tha veq qita munesh me perdor ne shtatzani.
Arieta D (4 muaj më parë)
Samira, kjo bakterie nuk kalon pa antibiotike dhe per me teper s duhesh me rreziku beben sepse me keq i ben bakteria se antibiotiku. Pije me vrap.
Samira ???? (4 muaj më parë)
Blerta 7 dite me ka qit antibiotik hapa jo infuzion dhe nje qaj qe ishper kete lloje bakterie. Por mua me ka dal ne urin dhe jo me strishot por sa e di antibiotikat nuk jane te mire per beben prandaje kam frik ti perdori.
Blerta B (4 muaj më parë)
Samira fatkeqsishte un e kam kete bakterie mu ka shfaq tash ne javen e 30 te shtatzanis. Mu mjekja ime me ka rekomanduar 5 dite infuzion me antibiotike.tash perseri kam mi bere strishot me pa a u heke bile sadoka apo hala e kam.un po pij qaj brusnices langje ma shum edhe po shperlahna me kamelice.ti bisedo me mjekun kqyr qka pot qete me perdor.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?