Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Çarja e lëkurës

Jam 3 muajshe shtatzene, por dua te filloj te perdore kremra apo vajra qe te mos me cahet lekura. Ju lutem cfare lloji kremi apo vaji me sugjeroni te perdor? A keni patur ju sukses me to?

Kloa 1 (6 vite më parë)
Anoda , (6 vite më parë)
Une cdo mbremje kam ber dush dhe pastaj e kam masazhuar barkun,gjoksin dhe kofshet me krem diku 30 minuta,ashtu pata filluar edhe ne mengjes,po aq shuuume me ka levize bebi sa per 2 ore ma ka ca gjithe barkun,nje dite ma perpara ishte shoqja ime dhe ja tregova barkun ishte java e 35 u gzova se nuk u ca,te nesermen kur ka ardh eshte qudit thoshte se nuk mund ti besoj syve si per 1 nate te eshte bere barku keshtu :(
Denissa Gashi (6 vite më parë)
Eriera, une nga muaji i trete fillova te perdore nje kreme kunder striave pregnacare, dhe nuk me pelqeu pastaj nje mike e imja me tha qe te perdore nje lloj pavloviqi qe eshte prodhim i serbise dhe gjendet ne barnatore lexon originalna pavloviqeva ka kutin e bardhe dhe kapakun ngjyre pembe. Mos u mashtro me ble kremra te shtrenjte se nuk funksionojne,, ky pavlloviq eshte me i miri per mos me tu qa lekura, une kete e kam perdore nga muaji i 4 e kam ly barkun qdo mbremje dhe tani jam ne javen e 40 pres te linde gjate kesaj jave dhe nuk mu ka qa barku askund.
Gerta ....... (6 vite më parë)
Duhet te perdoresh krem striet per shtatzena sepse eshte jashtezakonisht i mire. Mirepo i gjith sekreti tek mos carja e lekures qendron se si te prdoren kremat. Grat shtatzena ne mbremje para se te bine per te fjetur duhet te bejne dush dhe pas tharjes se trupit me peshqir duhet ta lyejne barkun, gjoksin dhe pjeset e vitheve me krem, eshte mire qe edhe ne mengjez pas dushit te behet e njejta metode mirepo mengjezi duhet te filloj nga muaji i 7-te i shtatzanise.Kremat nuk mund te veprojne njejte ne lekuren te ciles nuk ju eshte hapur poret, e poret e lekures hapen me se miri vetem pas dushit dhe pastak kremat veprojne shume mire ne te. Shpresoj te kem ndihmuar.
(6 vite më parë)
une per vete kam perdor nje krem pregnencare dhe nganjeher parlloderm,e kam shtatzanin e pare mirepo as njeri nuk me ka ndihmur me eshte qar shume lekura dhe une mendoj qe kjo nvaret nga lekura se une per veti kam shume lekur te thare,dhe mendoj qe kjo nvaret edhe nga pesha se une ne fillim te shtatzanis kisha vetem 71 kg.dhe tash ne fund kam 95 kg. Te uroj shtatzani te mbar dhe te leht nje femij shume te kendshem dhe te shendosh inshaAllah.
Meri H. (6 vite më parë)
Une kam perdor Pavloderm (krem per lekur te bebave) nuk mu ka qa lekura nbark ama me siguri qysh po thojn shoqet asht problemi te tipi i lekures qe e kemi. Kom ni nana qe thojn ne shtazanine e pare kom kalu mire po ne te dyten me asht qa lekura. Shtatzani te mbare ty.
Yllka Kurteshi (6 vite më parë)
Une kam perdor vaj per trup as nje vi se kom po seshte qe e kom ly po nvaret prej lekures se edhe kukat i kam ly aty kom sheja shume para lindjes kam qen e dobet bash kom mendu qe kane mem met shejat po jo as bark sum ka met si mos me lind ishalla nuk te bohen vete se sa per krema thjesht hiq kurrgjo nuk ndimojn.
Edita ... (6 vite më parë)
Une kam perdorur nje krem nga usa , Dhe tash sdi a me ka ndihmuar kremi apo qashtu e kam lekuren, por tash ne shtatzenine e dyte nuk e kam perdorur shum mirpo po verej do vija te kuqe por gjithsesi kremi quhet cocoa butter formula eshte enkas per shtatzene.
Anoda , (6 vite më parë)
Une i kam blere kremat te shtrenjte,jam lyer qe kur kam qene 2 muajsh,dhe prap me eshte qare barku ne javen e 35 me levizjet e bebit per 2 ore,u pata merzite shume,por tani kan filluar mos te verehen,mund ta lyesh por mos e mer afer zemres sepse rralle eshte ajo femer qe nuk i ndodhe qarja e barkut
Ela Ela (6 vite më parë)
prsh Eriera ! Uroj te kalosh sa me lehte shtatzanine tende dhe me nje bebe te shendetshme e te bukur :):).Une per vete kam perdorur vaj bajame ma sollen nga Belgjika por nuk me beri asgje perseri lekura mu ca madje shume ne thellesi.Per mendimin tim jane te gjitha kot fare sepse varet nga tipet elekurave ato qe kan ndermend mu ca lyj me ca te duash e nuk kan efekt,ndersa ka femra qe nuk perdorin asgje dhe jane shume mire sepse te tille e kane lekuren.Por vaji bajames me rekomandoi mjeku im qe ta perdorja.Te pershendes.
Krenare Kastrati (6 vite më parë)
Pershendetje Eriera, me nje fjale veq lodhesh ty mendu me qka me u ly se ska shanc me te nddihmu ndonje krem,,, gjithe te mirat
Krenare Kastrati (6 vite më parë)
Pershendetje Eriera, me nje fjale veq lodhesh ty mendu me qka me u ly se ska shanc me te nddihmu ndonje krem,,, gjithe te mirat
(6 vite më parë)
Thjesht me nje kreme qe eshte per lekure te thate, nese ka me u ça lekura çahet, as mu krema per kunder çarjes sme ka ndihmu, mandej kam vazhdu ke krema per lekure shume te thate
(6 vite më parë)
Eriera te uroj shtatzani te mbare, mua me ka ardh ekstra prej gjermanie nje krem gjoja i mire, po nuk me ka bere pune, jam qa prape se prape...po pas lindjes, pas nje kohe, ato te vijat po fillojshin me u zbeh edhe mos me u vrejt shume...

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?