Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Per ato nana qe kan kerku ndihm rreth vonese ne te folur
Pershendetje nana te palodhura. Pershendetje e nderuar. Jeton ne perendim . Kam djalin 2 vjet e gjysm po jam e brengosne sepse shume pak fjal po me flet , ( mama , daddy kur i thom e thirr edhe e din qe ju drejtohet burrit , motren e vet e thirr me nje emer qe e ka kriju vet , akolloren po ashtu kur e don e lyp edhe e thot me nje emer qe e ka kriju vet, ama , ade ( hajde ),drita , buba , no , jeeee kur e kryn qat pun e thot , halo , hii kur i flet dikujt , byee byee kur te pershendet dikon po ashtu edhe kur thojm me shku dikun thot byee , uj kur don thot yshht , buk kur don njam njam thot , disa fjal anglisht molles po i thot veq aa ( apple ) vezes ee ( egg) , topit baa ( ball) . Pjeset e trupit i din te gjitha ( Pershendetje e nderuar. Jeton ne perendim . Kam djalin 2 vjet e gjysm po jam e brengosne sepse shume pak fjal po me flet , ( mama , daddy kur i thom e thirr edhe e din qe ju drejtohet burrit , motren e vet e thirr me nje emer qe e ka kriju vet , akolloren po ashtu kur e don e lyp edhe e thot me nje emer qe e ka kriju vet, drita , buba , no , jeeee kur e kryn qat pun e thot , halo , hii kur i flet dikujt , byee byee kur te pershendet dikon po ashtu edhe kur thojm me shku dikun thot byee , uj kur don thot yshht , buk kur don njam njam thot , molles po i thot veq aa ( apple ) vezes ee ( egg) . Pjeset e trupit i din te gjitha se ku jan po jo me i than ve ( syri , hunda , veshi , goja , faqet , floket , barku , dora , kemba . Po ashtu edhe kafshet shtepiake e ato te egra i din se qysh bojn edhe din me i dallu se cilat jan. Pauzle din me i mbush , loja me gota te plastikes din me i rendit nga 4-1 .
Viola Nil (2 javë më parë)
Mami Ezanes (1 javë më parë)
Pershendetje, nese gjali kupton se cka i thot ska lidhje pse thot pak fjal, problemi jon kryesor esht telefoni/tv per fat te keq, vajza ime e treta esht dy vjet e tre muaj ka fillu me fol tash me vones pak dhe jo si dy tjerat por un edi se fain vet e kam, dy tjerat kam pas ma shum koh dhe jam kan ma e rrept sju kam lan as tel as tv deri tre vjet se kan dit se cka jan e te e treta jam ba ma tolerante dhe skam mujt me ja dal nese sja kam dhan tel ne dor, tash vajza u hotu kne un te i fol shqip vajzat i flasin gjermanisht ne tel ngon englisht dhe tash zdi cka me vendos cka me fol, thot disa fjal englisht si gjali jot e disa shqip e gjermnaisht po kryesorj i kupton gjitha njohet se esht fmi inteligjent e jam rrahatu, njejt dhe mjeku me tha nese kuptn dhe mundohet komunikon me ti ne cfar do menyre ska nevoj me u shqetsu,
Dona N (1 javë më parë)
Pershendetje, edhe une njejt sikur ti e kom qet breng, djali ime 2 vjet e 2 muj i ka me ja numru krejt 20 fjal ma shum spo flet, po une jetoj ne suedi edhe e dergoj ne qerdhe qdo dite, boll po mundohna po spo funksionon kurgjo veq deri kur te ka shkru zoti, djali im eshte shum energjik gjitha qka don i kryn vet hyp mi kuzhin pin uj vet, e nuk e ka te nevojshme me i dhan zor me fol, plus dy gjuhsia po i penalizojke shum fmit. Nuk je vetem ti me ket problem ishalla do zoti e gjithqka shkon qysh eshte mas miri per fmit ton.
K I (1 javë më parë)
E pse je tu u bo merak hyn ne Google edhe Lexo ka karakter te femijes qe esht aq I fort sa qe kur e vren se e pyet disa here dikush nuk pergjigjet se nuk toleron me lujt me ndjenjat e tij, dhe secili femije e ka kohen e vet, por edhe aftesine per tu shprehur me ane te mimikave e nuk ndjene nevojen per me u ngut me fol para se ti mesoje fjalet rrjedhshem qe mos me perqeshe te tjeret. Ma sha llah shum mir djali qenka plus ne qe jetojme ne perendim e kane me te veshtire se edhe nese ne shtepi nuk I flitet gjuha e huaj prap e perveteson ne kontakt kur e ndegjone jashte shtepie. Viola po ta jap nje keshille ne shqiptaret jemi te prirur te gjykojme veten dhe te tjeret, psh. Pse djali I x-personit po fol, pse ka fillu me ec psh 8 muj, pse dhembi I par I ka dal 4 muj, kurr mos e ngut as mos e krahasim me asnje femije as mos u komplekso me dasht zotti krejtve njejt na kish kriju po ka be llojshmeri per tu dallu. Suksese nanushe ma sha llah prap djali mir qenka.
Egzona Jm (2 javë më parë)
Super e paske djalin Viola, mos u shqeteso aspak..vajza ime deri 2vjet e gjysme asnje fjale se ka fol po tash osht super pa asnje problem..te femijet me shume eshte me rendesi me shiqu a po kuptojn, luj loja qw ja zhvillojn trunin, foli sa ma shume sikur nje te rrituri edhe shume shpejt ka me ja nis me te ba llaf e me te knaq in shaa A llah:):)
Viola Nil (2 javë më parë)
Me faleni pasi ne koment koka perserit kah dy her fjalt. Une e di qe qdo fmi esht i veqant e unik ne vete , por kur te jesh nane po u brengoseshe shume e pasi gjithqka po nin . Veq dojsha mendimin e atyre nenanev qe kan kerku ndihm se qe i kan pas fmit e tyre ne ket mosh kur kan fillu fmit e tyre me fol ?? Edhe une kaniher po i thom vetit me ja largu stresin se ndoshta djalit ju kan perzi dy gju apo nuk po di a eshte mire me qeto fjal qe i din deri qetu .
(2 javë më parë)
viola mire eshte nese jeton me dy gjuhe hutohet pak po kur fillon me e dit me i dallu ka me i fol rrjedhshem i imi me 1 vit ka fol tani deri 2 vite jo , tani ka fillu prap e sa her shkojshim e vishim prej ks ju perzijke krejt sot i ka 3 e gjyse shqipen ma fole shume mire po edhe anglisht e flet mire ..kshtu qe shendet e mos u streso
Dritaaa .. (2 javë më parë)
Problemi ma i madh ne jet asht me e krahasu fmi. Tand me ni fmi tjeter ne moshen e tij .. gjdo njeri lind jeton dhe vepron ne menyren e vet .. djali shum mir kana ..vajza ime ka pas 1 vit e fjysem dhe ka dit me fol shum fjal dhe shum sene me vepru sot afer 3 vute ka po me tfolmen dhe veprat asht sikur 5 vite .. po kjo sdo me than se vajza ime esht ma e menqme dhe ma e mir se djali yt .. djali yt asht ma i miri dhe ma i menqmi per ty kurse vajzanime ma e menqura dhe ma e mira per mu .. fol ma shum me djal meru me ta ma shum kjo i mungon ndoshta ..
Anda... L (2 javë më parë)
shum mir epaske djalin kryesorja po folka dy fjal dy kryesore me fol ky bile plot po thojka un qiken dy vjet mi ban edhe dy muj fol shum mir a qika mixhes e ka djalin 2 vjet e gjys i fol shum ma pak se shum vone ja ka nis me fol vet qikat jan ma llafazane , hiq mos u ba marak plot fjal pi thojka

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?