Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Mbeshtjella e bebeve
Prsh nena qfar mendimi keni per mi mbeshtjell bebet e posalindura me pelena e hiram , a po i mbeshtjellni ju qe po lindi ne ket koh te nxet, edhe sa jav e mbeshtjellni flm nese gjeni koh per prgj
A K (1 javë më parë)
A K (1 javë më parë)
Po me mbeshtjell pak po amo me than me mbeshtjell ni pelen te kryt ni pelen te durt edhe hirami at her veq mu kall krejt beba, flm shum per komentet e juve insh keni bebushat me jet
Adelina Adelina (1 javë më parë)
Un e kam beben gati 1 muajshe, po ja veshi nje benkice edhe shpihoze kshtu te kapta, edhe ni hyram te holl pe mbeshtjelli ama jo ashtu me shtrengu po veq sa mu ndi bebja rehat, edhe nuk esht gjynah me mbeshtjell pak se beba u msu deri tash ne bark aty ngusht e tash frigohet me lan shum te lir a e ke pa qysh kcen beba kaniher, ne pergjithsi bebet e dojn nxehtesien, kqyre ti qysh pe don beba jote temperaturen se veq ti si nan munesh me dit ma se miri, prekja kembt edhe durt apo i rrin te ftofta, edhe mos ja bon shum nxeht qe me u djersit
L.ida ... (1 javë më parë)
Un vajzen se kam mbeshtjelle e kam vujt shum me ta..e tash du me provu me mbeshtjelle ket bebe...shoh shoqen teme e ka fmin shum te urt, knaqet krejt tu fjet ne djep madje tan naten flen...ndoshta ndodh dhe fmia se di...po vajza jeme shum u pat tremb..
Elsa >>>> (1 javë më parë)
A K varet si do jete femija,nese nuk rehatohet duhet ta mbeshtjellesh me nje pelene te holle sepse ka shume femije qe tremben nga duart e veta sidomos ne javet e para.Une i kam mbeshtjelle te dy femijet e mi dhe jam shume e kenaqur,shoh qe ka shume nena qe e quajne gabim po per mua eshte nje teknike shume efikase per qetesimin e bebes,kerko ne internet per "baby swaddling" dhe do ta shohesh qe perdoret ne te gjithe boten dhe eshte dicka e rekomanduar.Dua te theksoj qe nuk po flas per ate lidhjen ne djep qe perdoret ketu ne Shqiperi dhe Kosove qe e bejne femijen pete dhe nuk e lejne as me leviz as me marre fryme,po flas per nje mbeshtjellje te lehte te duarve.
Ornela Nela (1 javë më parë)
Mua djali ne dhjetor me ka lind po asnjeher se kam lidh.. se di nese kam gabu apo jo por shum mu ka dhimt me e mbeshtjell.. me rroba e kam vesh gjithmon dhe te duart i kam ven doreza qe mos te grrithet.. ndonjeher edhe i esht prish gjumi nga duart e veta por ashtu kur e shihja me rroba ndihesha edhe vet me e qet
F & F Sh & S ... (1 javë më parë)
Une djalin e kom lidh qashtu,po fmin e par njeri spo dike shum po gabojke e po merke msim me fmi tpar, djalin e kom lind nmaj 2013 nxeht u kon masi kom dal prej spitali e lidhsha oo All llah tmerr mvjen me kajt per to, veç mashum kom hjek neper mjek me to se zaher u djersitke mandej ftohja e gaqme. E vetsha pediatrin qysh me vesh ai boll mir mkallxojke une era se lejsha me rrok qaq mu pat bo ves. Edhe tu i ngu tjert po nerth djali mloja komt mloja syt fmija par sdisha kush qka mthojke bojsha që i kom ra pizhmon per ton jeten. A nqik pata mar msim e lejsha ma shlir, mvaret krejt se ka ndodh që edhe vet durt ja lidhsha se e vertet qe tuten prej durve tveta kur lëvizin, po ka ndodh e ka nxon gjumi ngji e u kon zgidh se kom prek heren e dyt ja kom afru durt. Veq për me kap beben osht mir me ja afru durt se ashtu zgidh All llahu na rujt perdredh naj dor a diqka telash.kshtu lidhun ekap pa kasavet. Tpakten deri 3 muj sa forcohen pak
M N (1 javë më parë)
Fmijt e mi veq deri 4 muj i kom.mbeshtjell veq kur kan flejt edhe at me nje pelen shume te holl qoft dimer apo vere . Osht mire mi lidh kur t flejn sidomos kur jon shum t vogel pasi qe munen shum leht mu grith edhe ende frigohen prej durve t veta ka ti levizin. Zoti ta lehtsoft lindjen.
A K (1 javë më parë)
Anda edhe kunata jem ka lind vjet ne qeshor e qiken e ka pas te urt se ka lidh asniher
A K (1 javë më parë)
Lora amin insh zoti jau kthen krejtve qe bojn zi, pom duhet val la me majt veten po thom qa osht e shkrume ndrysh nuk ndodh spo di tjt qa me bo ndor tzotit insh
A K (1 javë më parë)
Fitore , nese mdel e urt skom nevoj amo ka fmi qe nuk rahatohet se tutet prej durve veta eper qita nashta bile durt pak mja afru se ashtu si perpara qe i kan bo krejt gips qe skan mujt as me livrit um dhimen
Anda... L (1 javë më parë)
jo moj mos elidh ani nket zheg kallet fmia , un kom lind 30 janar edhe se kom pshtjell
Lora ° (1 javë më parë)
Po te kuptoj plotesisht po me vjen shume keq, por mundohu me u qetesu , bebes i duhet nje nane e forte mendo vetem qe pas çdo veshtersie vjen lehtesimi . Zoti ua kthefte te gjithe atyne qe veq zi dine te bejne , Zoti te ndihmofte insha.llah.
F & F Sh & S ... (1 javë më parë)
Ak une vajzen e kom lind 2015 qershor u kon bajagi nxet. Une e lejsha veç nbrek edhe ni benkic naltse u kon e trash e u djersitke uj u bojke po kur i jepsha gji ose që su rahatojke e pshtillsha ni pelen sa me ja afru durt me kap ma leht.
A K (1 javë më parë)
Lora flm shum e dashur qe po me pyet , na eshte dasht me u kthy perseri ne shtepin ku kemi qendru, gjat gjith kohes po jom ne siklet se di insh hajr se shum ish zor mos me pas vend ku me nejt edhe me qendru non stop nkercim , beso edhe depresion kom ra
Lora ° (1 javë më parë)
Nuk preferohet me lidhe ashtu si meheret qe i kane lidhe se munden me i demtu kukat( kerdhokullat) , aq me teper qe tash eshte koha teper e nxehte nese ke me linde tash. Une nuk i kam lidhe asnjehere. Mundesh psh pak me ia ofru duart me ndonje pelene te holle , por jo ashtu der ne ate mase me dy-tre si ne gips. Paq lindje te lehte e bebush te shensoshe. Me fal qe po te pyes ketu a ke be zgjidhje per banim?
Xhu Xh (1 javë më parë)
Un se kam lidh asnjehere djalin.Me duket torturuese.Imagjino te te lidhin ty a do rrije dot.
A K (1 javë më parë)
Laurel po gjat gjumit po val lah se tremben shum prej durve a ter kohes me dhimbset
A K (1 javë më parë)
Xhu xh zakonisht e di qe i mbeshtjellin gjat gjith kohes deri ne 5 jave disa gra qe njof amo ashtu me dhimbset
A K (1 javë më parë)
Umaraa po edhe vet kisha pas qef veq kur te laj me mbeshtjell se shum kom qef mi vesh me tesha, flm shum e dashur edhe ti paq jet tgjat me fml
(1 javë më parë)
Ak ne Angli nuk i pshthellin si te na , po jan do si pelena me lepak me ato po mbi tesha sa mos me bo levizje te pakontrollume e me u frigu prej durve tveta , ka bo gjume me te rehatshem ..
Xhu Xh (1 javë më parë)
Si eshte kjo mbeshtjellja,qe i lidh si i lidhin disa dhe i vene ne djepe?
Umaraa 97 (1 javë më parë)
un kam lind vitin e kalum në korrik e dashur sa her e kam la e kam.mbështjell e kam lan ashtu me flejt dej u zgju tani kur u ka zgju e kam zgidh dmth ma shum e kam lan pa lidh ..:) patsh shtatzani të mbarë

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?