Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Kopshti
Pershendetje Nena une e kam vajzen 33 muajshe ka filluar kopshtin qe 2 jave mirepo deri po ndahet prej meje shume po qan mandej edhe kur po e marr po qan po thot nuk dua me shku te shoqet, po i flas qe aty knaqesh me shoqe po vetem qam si e permeni si keni vepru ju me femijet e juaj ose sa zgjat kjo faze e adaptimit? Apo mos po gaboj qe po e dergoj ne kopsht mbase po hin me prites?
Fitore U (6 ditë më parë)
Saritaaa ???? (3 ditë më parë)
Nena normal nuk duhet me prit prej femijes qe mu adaptu meniher shkon ndoshta 1 muj 2 deri te msohet duhet mi dhan kohe provone ndoshta osht mire edhe baba me lan .. ktu ku jetoj duhet me shku 2 jav prindi me fmiun ne qerfhe mu adaptu me ambientin dy tri dit e para rrin me fmiun pastaj gradualisht fillon me u largu nga dhoma ku rrin fmiu e kshtu me radh ja nis edhe e len vetem normal ky ndryshim ka me kan psiqikisht emoxional si per nanen edhe per fmiun se osht nje ndryshim shum i madh un 4 fmi i kom besomni qe sa her i kam lan ne fillim kam qajt si fmija masi i lejsha po kur shkojsha mi marr nuk me vishin nshpi beni durim nena folni se sa mire osht ne qerdhe ...
Dritaaa .. (5 ditë më parë)
Oh fitore mos ma kujto edhe un qe 3 dit kam fillu vajzen me e qu oh zot tmerr perjetoj qan me tmadhe don edhe un tri mrena edukatoret sot sum lejuan kjo u var per kamen time edhe sum shlojke prap e mora me vete sdi sdi si do msohet jam shum nstres mdhem shpirti kur e kujtoj
Eda..eda ... (5 ditë më parë)
1 muj ka qa e imja...mos u ban marak se mesohet.
Luii (6 ditë më parë)
Edhe une jom ne hall me fmi te mi jakom filli me i qu ne kopsht qe 1 jav se ktu ne itali nuk po e lajn nanat me hi mrena si perpara dej u adaptohshin por makanba qe ni jav po i qesin fmijen perjashta me lu dej te msohen fmija e mi pak e sod umtha nester me i la vet se gjith jasht nuk po ban mi qit fmijen e tash hiq nuk e di a kan me nejt thash qe nuk rrin me i la dej vitin tjeter se po me dhimen mi lan me qajt kta 3 vjet i kan boll ne hall edhe une jam se kta jan msu vetem me mue nonstop mu kan naj nan qe na jep naj mendim si kan vepru se po me dhimen mi la e me ik se tjeter ndryshe nuk umhiqen
Rina Anir (6 ditë më parë)
Fitore unë vitin e kaluar e dërgova djalin një javë rresht, e lejsha tu qajt e mersha tu qajt, mësueset e kopshtit më thonin që meniher po qetësohet kur po largohesh ti, mirëpo unë kisha një miken time të ngusht që punonte aty por se kishte djalin tim në grup dhe një ditë më tregoi që djali tër kohen po qan. Aq shumë më erdh inat që mkan gënjy mo se kam dergu. Djali jem hiq nuk arriti me u adoptu, fëmijët tjer u knaqshin aty së bashku.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?