Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Ndihm nena
Kam qe dje mbasdite qe me zor rri ne kemb se kam shum shum presjon posht. Me duket sikur dua te shty dicka sikur me ka ngec ndonje gje. Kam shume siklet edhe ulur nuk po rri dot se kam dhimbje posht vetem shtrire. Here pas here kam nji dhimbje sikur me djeg sikur me pickon ndonje gje sikur me shpon sdo sa ta shpjegoj edhe kontraksione kam patur goxha
sot. Pse i kam ato dhimbjet ashtu si shpuese posht nena? A e dini ndonjera? Edhe kur rri ne kemb me duket gjith kohes sikur dua te shkoj ne banjo ndersa kur shtrihem nuk kam me problem. Ne kemb ndjej nji presjon shum shum te madh aq shume sa me duhet te eci me kemb hap. Me falni qe e zgjata po u torturova kam qe dje qe spi eci dot e spo rri dot. Jam 35+2 kontrrollin tek mjekja e kam te marten.
Suela ♥ (5 ditë më parë)
Suela ♥ (3 ditë më parë)
Hahaha per kock e fort mos e pyt mo vetem tme shofesh si telendisem sa ahkon ora 8 e darkes
Miamar Mia (3 ditë më parë)
Edhe 2 jave,duro se je kocke e forte ti i ke bo dy ,zoti te dhente force edhe 2 jave
Suela ♥ (3 ditë më parë)
Dion ne dark behem keq. Sa vjen darka me fillojn kontraksionet dhe me zor eci kam shum presjon posht. Kam dy tre dit kam dhe dhimje si te ciklit por gjat dites jam mire. Te henen do shkoj ne kontrroll dhe do shof cdo me thote se i kam shkruar te gjitha ca do ta pys qe mos harroj se une sa her shkoj tek doktorresha harroj
Dion Noar (3 ditë më parë)
Suela si je a te kalun dhimbjet.
Suela ♥ (4 ditë më parë)
Sa jam shtrire jam ne rregull nuk ndjej as presjon asgje po te rri ulur ose ne kemb per jehere behem keq.
Miamar Mia (4 ditë më parë)
O suela une mbaj mend qe ne javen e 38 nga kollitjet e shumta qe kisha kaluar me dukej sikur isha hapur poshte dhe nuk hecja dot se me dukej sikur kisha nje gje posh poshte dhe therte,ose kur e mbaja urinen(me fal per shprehjen),barku me kish rene sh poshte,mbase duhet te rrish shtrire dhe kembet pak me ngritur,dhe shko me shpesh ne banjo qe mos te krijoje presion fshikeza?mendoj se je shume afer por edhe mund te shtyhet edhe dy jave por ne vezhgimin e mjekes tate,them se mund tja dalesh
Suela ♥ (4 ditë më parë)
Ndoshta ju keni te drejt se une ngaqe si kam kaluar asnjehere dhimbjet e lindjes dhe se dinsi jane i ngatarroj ose si kuptoj kur te me kapin. Ama shum shpejt me duket per me pas dhimbje lindje prandaj rri them mos ndoshta jan dhimbje koti
Dion Noar (4 ditë më parë)
Suela pajtohem me Arieten mir eshte te besh nje kontroll te pakten se dhimbjet e lindjes ashtu fillojn si te ciklit shpresoj se do ta shtysh edhe pak mos te jen ato dhimbje po per mu siguru shko moter ma mir nje kontroll e liroju se kshtu me nejt me stres.
Arieta D (4 ditë më parë)
Suela se di qysh po guxon me nejt ne shpi me gjithe keto dhimbje. Nga deshira me e shty spo beson qe munden me te kap dhimbjet e lindjes ne kete kohe. Ti e di ma mire po une skisha guxu me shty pa shku te mjeku.
Suela ♥ (4 ditë më parë)
Kam nja 2-3 ore me ka filluar nje dhimbje si e ciklit kur je me cikel. Edhe po mundohem vec shtri me ndenj. Lum si ti edhe pak fare dit te paskan ngel. Na trego si do te te shkoj operacioni tret mos harro se edhe un e kam nje cik me siklet.
D & E D & E (4 ditë më parë)
Suela edhe une jam ne javen e 37+3 kam qe nje jav kam dhimbje posht dhe pram naten ashtu kam pas dhimbje se pari nga fundi i barkut e pastaj posht per nja 2a3 minuta fiks sie e ke pershkru ti si therje si dhimt posht une e kam terminin per lindje kismet te merkuren me operacion edhe une e kam lindjen e tret e mos met rrejt pak valla po kam frik pasi lindes e tret me operacion po do zoti te shkon gjithqka mir . Kur pom rrok kshtu dhimbje po them don zoti ta shtyj dej te merkuren e mos te kem asgje niher te shohim po ti shko ne ndonje kontrroll ma mir se paske koh ende in shalla shlirohemi mir e let eme femi te shendosh gjitha tmirat.
Suela ♥ (4 ditë më parë)
Ishalla moter ishalla se po plas un po plas dhe ky. Te marten kur te shkoj te shof ca do me thote po sot qe jam cuar jam me mire se ndjej me aq shum presjon mbrem thash se mbarova.
Erges (4 ditë më parë)
Suela un jam 34 javeshe dhe kam te njejten gje si ty kam therje sa her eci edhe mesi tani vetem kur rri shtrir si ndjej ato dhimbjet por kur ngrihem sikur me levizin te gjitha kockat dhe njera kembe me dhemb shume
Fjorela Kembora (4 ditë më parë)
Zemra vogel po do me dal me heret ky, hajt ishalla po mbaron une edhe ti sa me shpejt e do qeshesh me keto we ke heq, pastaj na i le ne tjerave rradhen
Suela ♥ (4 ditë më parë)
Aman o fjorela me cunin e madh dhe me gocen un as se kam kuptu qe kam qene shtatzan. Me vajzen pak ne fillim se villsha po asgje tjeter. Ky zbor po me bon!! Tha burri im dje da te lindi do ta marim nja gjys ore me tmira ta puthim pastaj ti fusim nji te rrafme ktit se po tbon telef hahahha po nuk ma afron daten ajo doktorresha ime jo. Me vajzen isha 37+3 edhe misha kontraksione shkoja pernat ne spital edhe ajo thoshte ashtu mbaje nremda me kemb perpjet rri un femije pa pjek nuk te nxjerr. Bei 38 jav dhe hajde po pa i bere sta nxjerr me thoshte hahahah
Fjorela Kembora (4 ditë më parë)
Ufff o suela sa po te lodh ky cun, e di qe ke vajzat e burrin per yzmet po rri shtrir sa me shume te pakten ta shtysh deri ne daten e operimit, por edhe nese e lind me shpejt po me operim nuk besoj se ke problem se tashme ti ke hyr ne muajin e 9,sa frik po kam edhe une kur ju degjoj edhe pse me te parin kam qen super,zoti na ndihmofte te gjithave
Suela ♥ (4 ditë më parë)
Po ana te marten e kam kontrrollin. Me perpara nuk shkoj dot. Heren e fundit doktorresha me pa mitren nga eko nuk me ishte shkurtuar e kisha ne rregull. Por me tha qe bebi esht shum posht. Po mendoj mbase ka zbrit edhe me posht akoma.
Ana . (4 ditë më parë)
O suela ti heren e fundit nuk bere vizit mesa mbaj mend, per mendimin tim shko shif tamam cpo ndodh se po te fillojne dhimbjet pa u fut ne operacion...mbase afron dhe daten e operimit , mbi te gjitha shko qe te jesh vet m e qete
Suela ♥ (5 ditë më parë)
Epo mire umara gjysma te keqes aman se sdua te lind para javes se 38 kur e kam diten e operacionit. Ada bej shum kujdes se qenke heret fare. Mundohu vetem shtrire rri
Ada Ada (5 ditë më parë)
Edhe une i ka te tilla dhimbje. Nuk ngrihem dot nga shtrati e me duket sikur kam nje gje te rende shume qe me terheq barkun nga poshte. Ne vagine kam therje, si shpuese,here sikur me djeg. Une jam edhe me heret se ju nena,28+2. Kam shume frike se mos hapen e bej lindje se dhe qafen e mitres e kam te shkurter. Dhimbje te lehta suela, edhe pak ta shtysh.
Umaraa 97 (5 ditë më parë)
suela atë që po thua ti e kam pas si kam hy në muajin e 9 , prej 36 jav , e di kur ke at ndjenjë as të hecësh nuk mundesh , po un nuk linda dej javën e 40 .
Ap (5 ditë më parë)
Nese nuk munesh me neit shko nkontrroll spital mos e le mas dore edhe dei marten po mdoket lerg
Suela ♥ (5 ditë më parë)
Arieta skam asnje lindje natyrale. Sipas nenave ketu dhe doktorreshes time nuk esht se ka qene tapa ajo qe me ka dale sepse skam pas kurre gjak. Vetem sekrecion. Uf plasa spo rri dot ne nji vend aq shum presjon kam dhe kam nji dhimbje si shpuese o zot sa gje e shpifur qenka. Sme ka ndodh ne asnje dhtatzani gjerat qe po me ndodhin keto2-3 javet e fundit.
Juli Juli (5 ditë më parë)
Dje un keshtu jam si ty porndjej dhimbje dhe shtrire un jam heret jam 32+1 por qe kur kam pyetur doktorreshen me ka then mos u bej merak sepse pregatitet trupi perlindje.Zoti te rujt e dashur ta shtysh dhe pak.dhe lindje te lehte
Arieta D (5 ditë më parë)
O suela po ty me gjase te ka ra dhe tapa a ke pas ndonje lindje normale ma heret? Se kjo qe thua si presion te vjen kur hapesh komplet dhe bebi do te dale haha ishal lla jo po shko neser bej nje kontrolle me mire.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?