Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pas abortit
Nena ju lutem a mund te me thoni kur keni pas abort cfar analizash keni bere? Sepse une kam pas nje abort ne korik sepse me kane plasur ujrat por bebi ka qene shume i fort asnje lloj problemi. Nese keni ndonjw informacion ju lutem
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Orkidea Shahini (1 javë më parë)
Valentina para vjazes kam pas nje abort qe ka qene shtatzania ime e pare,aborti ka qene ne fillim pa ndegju rahje zemre pas saj shume shpejt kam qene shtatzane dhe githqak ka qene pa probleme kam lind gati 38 jave dhe pas saj pas disa viteve kam pas prap abort spontan dhe pastaj ke kjo shtatzani me kete deshtim qe nuk e prita.. nderkaq me sa lexova be interent kjo quhet prom ( premature repture of membranes ) mundesia e perseritjes ishte 9% para javes 27 kursse pas javes 27 ishte 13% due mbi 60% po e vazhonin shtatzanine deri ne termin
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Orkidea ti ke lindur nje vajz dhe me pas ke pasur aborte vazhdimisht apo si? Se e lexova pak me posht Te kerkoj ndjes qe po zgjatem
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
As une nuk e kam nisur por bashkshorti po dhe levizja shume se me aq sa kam lexuar nuk ka arsye tjeter
Orkidea Shahini (1 javë më parë)
Ndoshta e dashur po un skam vozit veturen ne shtatzani qellimisht pasi kisha kujdes maksimal pos asaj shumicen e kohes kam qene rregjim shtrati
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Une kam lexuar ne internet qe ka te beje edhe sforcimi fizik ose p.sh kur leviz me makine
Orkidea Shahini (1 javë më parë)
Valentina un ende sjom lshu prej spitlait sepse vikend, neser po besoj mtregojn diqka e pasi tem ndalet gjakderdhja po bej plan me shku kontroll te doktoresha ime dhe mu konsultu per analiza. Nderkaq un pak po e lidhi me stresin kete derdhjen e ujrave, un kam qene shume e stresume se kemi qene ne renovim ne banese dhe me ka ra me nejt te nana dhe pa vajzen pasi vajza kishte shkolle. Nuk jom e sigurt per kete po po pothujse preh dites pare shtatzanise isha ne stres..
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Orkidea ty cfar analizash te thane te besh tani pas abortit?
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Stres kam pasur po por edhe me pune shtepie jam marre shume nuk kam treguar shume kujdes. Jeta te shtatzania e dyte ma beren gjilperen dmth pas abortit te dyte , se te i pari doktori as me pyeti
Orkidea Shahini (1 javë më parë)
Valentina mua nje doktor mtha qe ska mbri shkenca me gjet pse plasin ujrat,por kji sdmth qe na mos me ob analiza etj gjithashtu njejt edhe un e kam pas beben e forte spo mendoj qe beba e ka shkaktu ..a ki pas stres gjate shtatzanise ose depresion ?
Jeta Hoti (1 javë më parë)
Valentina Paneli i trombofilisë tregon nëse ke ndonjë problem në gjak, psh gjakun e trashë, ose nëse ke ndonjë mungesë në gjak të ndonjë gjeni që përpunon enzimet e caktuara që i nevoiten frytit. Edhe po, pas abortit brenda 72 orësh duhet të marrësh rhogramin, inekcionin për shkak që e ke gjakun negativ
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Nena po ju shkruaj dhe rezultatin e biopsis nese ndonjera e kupton Inde fetale imature, vatra te hialinozes e fibrozes ne indet placentare, kordoni umbikal paraqitet ne norem. Kaq me doli dhe doktorit qe i dergova mesazh sepse nuke kam takuar akoma tha qe nuk ka dale asgje e keqe jane normale. Plus dhe bebi ishte shume i fort aq sa kur duhej te abortoja kam qwne 2 dite me.ilace qe mi fusnin nga posht sepse nuk vdiste femija
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Boa paneli trombofilis cfar problemesh mund te tregoj? Une jetoj ne vlore
Valentina Shaqo (1 javë më parë)
Une ne mars ngela shtatzan per here te pare dhe nuk kisha bere asnje llon analize, ne daten 22 mars prisja ciklin po ate dite bera nje test dhe doli pozitiv por kisha edhe gjakderdhje njelloj si me qene me cikel pas dy ditesh duke qene kohe pandemie mora doktorin me tha eshte normale qe ke gjakderdhje, pas 10 ditesh gjakdetdhje e pash qe ra embrioni. Me pas nuk bera as pastrim as analiza sepse nuk me tha njeri dhe une isha e painformuar ngela direkt shtatzan pa kaluar asnje cikel. Ne shtatzanin e dyte ne javen e 12 kam bere te gjitha analizat ishin te gjitha ne rregull as myk as infeksion asgje, bera niptin per te pare a kisjte femija probleme e bera 800 euro doli ne rregull. Ne javen e 17 me kishin asur ujrat dhe nuk e kisha kuptuar dhe bera abort. Dua te theksoj se burri eshte AB pozitiv une A negativ dhe me aq sa di une pas abortit te pare duhet te me kishin bere nje gjilper por nuk ma beren .kte gje e kerkova tani te aborti i dyte te ma benin.
Jeta Hoti (1 javë më parë)
Valentina tkam tregu për kunatën, pas tri aborteve ka bo: Panelin e trombofilisë. Cmv (citomegalovirusin). Clamidian. Mycoplasmën. Ureaplasmën. Kuptohet qe këto ti jep doktori varësisht prej problemit qe ke mujt me pasë, e qe dallon edhe prej abortit në abort, e varet edhe në cilën javë ke pasë abortin.
Deshira H. (1 javë më parë)
Valentina, sa javeshe ke qene kur abortove? Mos ke pas infeksion? Fillimisht beji strishot ( nese nuk i ke bere ne shtatzani ose pak para shtatzanise), vaginale, cervikale, ureaplazmen,clamidian. Nese keto dalin ne rregull vazhdo me analizat e trombofilise( d dimer te pakten)
Boa Shq (1 javë më parë)
Un kam ber penelin e trombofilise me 15 mutazione 340€ ne tiran

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?