Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Nescafe ne shtatzani
Une kafen nuk e pi regullisht as para shtatzanie por ka 2 jave qe me pihet shume nescafe me qumesht dhe e pije cdo dite nga nje sa per ta kalu nepsin sepse aty me rin mendja. Me thoni pak nga mendimi juaj a ben keq dicka sepse po e pij me shume frige dhe pse me shijone shume hahah
Dorina Dori (5 ditë më parë)
Lea Sadiku (4 ditë më parë)
2 Sosht shume se Nescafé nuk ka shum kafein si espreso,kafe turke etj. E as nuk hyn te ushqimet qe jon te demshme. Sdi pse e boni mizen buall pa kon nevoja. Eshte e limitume sasia e kafeines gjate dites,qe kafein ka edhe qaji e shume sene kshtu qe me mire konsultohu me mjeken tende.
Ina Mus (4 ditë më parë)
Asgje nuk te ben nje ne dite . Edhe un kam pas shtatzani me gjakderdhje e me rregjim po nje ne dite e kam pire gjithmone e kam lind vajzen shendosh. Shtatzani te mbare
(4 ditë më parë)
Ju lutem mike lexojeni mire cfare kam thene,e para kam thene ha dhe pi sa per te hequr nepsin "me karar kam thene" dhe e dyta kam thene qe "nuk ndikon ne menyre te drejtperdrejte" jo qe nuk ndikon fare,keshtu qe ju lutem mos i nxirrni gjerat nga konteksti,nuk i thash hyji me koke dhe mos u ndal,edhe te kafet e kam specifikuar i kam thene deri ne 2 kafe ne dite.Nese e keni lexuar ne cdo pyetje qe kane bere nenat per mbipeshen une kam komentuar duke ju thene hiqni brumerat,embelsirat dhe pijet me gaz.E kam thene aq shume here sa me ka rene goja ne toke,edhe kur kane bere pyetje per cajrat e dobsimit i kam keshilluar te mos i perdorin ne menyre absolute sepse ato te dehidratojne.Keshtu qe nese me njihni duhet ta keni kuptuar qe nuk jam ai lloj tipi qe ushqehem jo-shendetshem.Ju lutem mos i nxirrni fjalet nga konteksti :)
Vlora . (5 ditë më parë)
Normal qe duhet te ushqehesh shendetshem jo me hanger qka do ,,,une shumë kam pas qef ne cola ne shtatzanin e par por beso kaniher shum rrall ka gjys gote e kam pi veq sa me hjek pak merak se kurr me shum jo ...nje kafe ne dit jo më shumë...mos thoni nena une kam pi ket ose ate e sme ka gjet asgje qdo kush vendos per veti por ushqimet e pashendetshme jan te kqija edhe per ne qe sjem shtatzane jo me per ju duhet pas kujdes se nuk rrin gjithmonë shtatzane kalon shpejt ..inshalla me nje bebe te shendosh..
Vjollca 2018 (5 ditë më parë)
Oj nana po qysh po thuni more ha e pi cka dush kur edhe Dr.edhe gjithkun shkrun we ne 7zani disa sene sbon mi perdor(normal nese ki neps heke merakun po Jo hajt se sen nuk mbon, sidomos pijet energjike dihet we edhe pa 7zane Jan te demshme e le mo kur je 7zane).Dorina at we e ka shkru Zoti ajo do të behet per te gjitha we jemi 7zane por duhesh me pa's kujdes shum ne ushqime,Miamar shum mir tka keshilla....xxx
Miamar Mia (5 ditë më parë)
Elsa si nuk ndikon ushqimi tek beba?po ti besoj e ke provuar me sheqerin qe bebi leviz me teper kur ha sheqer,e sheh sa ndikon uushqimi i nenes tek bebi?le pastaj qe lengu amniotik prodhohet nga veshka e nenes dhe eshte ky leng eshte jetik per bebin , ,,une do te sygjeroja Dorina Dori qe te hash shendetshem dhe ti perjashtosh keto qe kane permbajtje te larte kafeine,mua vetem nje kafe ekspres me lejoi mjeku
Laura Laura (5 ditë më parë)
Dorina un jam ne javen e 18 pi kafe nga 2 ose 3 ne dit me knaqin besa ka raste edhe nje pije energjetike e pi nga nje her mir shum esht duke me hec ne vajzen e 1 sikur shtatzanija e 1 skam po as gje ne kto tjerat as gje si kam ndalu vetes elhamdurila fmija jan si drita
(5 ditë më parë)
Dorina une te sugjeroj te mos ja ndalosh vetes nepset qe ke, pi cfare te duash normalisht me karar sepse pas lindjes do jesh me e privuar nese do ta kesh beben ne gji. Une ne shtatzani ka pas raste edhe pije energjike kam pire por pasi kam lindur nuk kam pi ne menyre absolute as kafe as pije me gaz, as alkool sepse ato ndikojne ne menyre te drejtperdrejte tek bebi nepermjet qumeshtit, ndersa kur e ke ne bark nuk I ndikon sepse bebi merr vetem vlerat ushqyese nepermjet gjakut, dmth ushqimet qe ti ha nuk ndikojne ne menyre te drejtperdrejte tek fetusi.
Deaa1 (5 ditë më parë)
pije e dashur nuk ben dem. un pija qdo mengjes dhe mbremje . nuk e kisha pi me.par po nshatatzani ojlh zot sun rrisha pa ta . qofsh me shndet ti dhe bebushi
Dorina Dori (5 ditë më parë)
Haha dmth ta pije te kenaqem ate nje qe pi sepse po e pij sikur me siklet, me shendet e jete te gjate femiljet ti keni
Fjorela Kembora (5 ditë më parë)
Dorina une kam pire edhe birre nese do da dish e Linda cunin si top para 4 ditesh, kuptohet jo ta ekzagjerosh
(5 ditë më parë)
Deri ne 2 kafe ne shtatzani mund ti pish se nuk te bejne asgje, une kam pire cdo dite sepse e kam pase tensionin shume te ulet dhe ne mengjes e kisha te nevojshme nji.
Dorina Dori (5 ditë më parë)
Faleminderit e dashur ma largove merakun hahha, sepse e kam shtatzanine me gjakderdhje qe nga fillimi i kam ndaluar te gjitha prej friges, por me pihet aq shume nescafe sa gjith diten aty me rin mendja hahahha, ti kesh me jete te gjate femijet e shendet
M N (5 ditë më parë)
dorina une dy shtatzanit kom pi kurgjo diqka keq sum ka bo, se turke sum pihet sma mer menja qe osht diqka keq . Hahaha n fund shtatzanis dyt cocacola kom pi se sun i rezistojsha e elhamdulilah fmijen e shendosh i kom .

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?