Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Analizat pas abortit
Pershendetje une pata abortin e dyte me daten 20 janar ishte ndal zemra bebit ne javen e 8 pata abort me medikamente.
Mjeku me dha analizat gjenetike kariotipin trombofilin dhe ato hormonale qe ti beje pas ciklit te pare.
Por une ende nuk e pres ciklin se kisha gjakderdhje te abortit 3 jave ne javen e fundit nga pak.
A mund te beje analizat tani pasi kaloi nje muaj nga aborti apo duhet te pres patjeter ciklin e pare.
Kontrollen me mjekun e kam me 9 mars po nuk di ti beje tani apo te pres ciklin.
Nese mund te me tregoni nese dini diqka.
Melosaa (2 muaj më parë)
Rabije. M (2 muaj më parë)
Ina mus sa mire qe e pske gjet shkaktarin. Gzohem per ty. Sa aborte ke pase? Edhe une kam trombofilin pai-1- 675 4g/5g .... Nuk e kuptoj cfar eshte por pe di qe kjo eshte diagnoza. Une kisha 3 aborte 2 normale dhe 1 jashte mitra, javen 5, 6 dhe 7. Tani jam me terapi dhe sapo kam be IVF uroj qe te me shkoj mire.
Ina Mus (2 muaj më parë)
Varet se cfare lloj teombofilie ke problem . Mua me ka dal mutacion pai-1 4g/4g . Qe kur e kam marr vesh qe jam shtatzene kam bere cdo dite gjilpere enoxiparine ne krah deri sa kam hyr ne muajin e 9 gjithmone duke u kontrolluar edhe nivelin e d dimmer.Konsultoju me mjek hematolog une keshtu kam bere
Xhane Bislimi (2 muaj më parë)
Me vjen keq shpresoj te gjesh problemet e tuaa .. edhe un kisha abort para 2/3 muje ju ka ndalu zemra ne javen e 9 ... ina mus si e heqe trombofilin sepse edhe un kam ket problem plus dibati me esht lajmru pak gjat shtatzanis
Melosaa (2 muaj më parë)
Ina faleminderit shume e dashur shyqyr qe te ka gezu zoti e inshallah e ki me jete te gjate. Shpresoj te gjendet shkaku sepse eshte shume e rende te perjetohen. Do i beje pra neser e tia dergoj mjekut javen tjeter. Faleminderit shumm shum
Ina Mus (2 muaj më parë)
Me vjen shume keq per abortin.Edhe une kam pas 3 aborte deri sa zbulova qe shkaku ishte trombofilia . Sot kam vajzen 6 muajshe. Analizat beji sa me pare nuk ka lidhje me ciklin po une te sugjeroj te besh trombofilin njeher te shikosh a ke problem pastaj nqse nuk ke problem ben kariotipin pasi eshte i kushtueshem . Te uroj sherim te shpejt e ishalla te gezon zoti sa me pare
Albania Albania (2 muaj më parë)
E ateher nqs tka kerku prgj e analizave kur ke me shku nvizit baj analizat pra se si dihet sa vonojn rezultatet
Melosaa (2 muaj më parë)
Vali ne abortin e pare mu leshua gjaderdhja ne javen e katert abortova. Kurse ne te dyten jo vetem kur shkova ne kontroll mjeku me tha se zemra bebit eshte ndale. Nuk pata as dhimbje asnje shenj tjeter per te dyshuar. Albania flm shum se me la terminin me 9 mars per te ja dergu rezultatet e per kta nuk po di a ti beje tani a jo faleminderit shume
Vali Shaqo (2 muaj më parë)
Melosa me vjen shume keq per ca te ma ndodhur. A nuk kishe kuptuar ndonje gje? Te kishe gjakderdhje ose dicka tjeter?
Albania Albania (2 muaj më parë)
Pas ciklit sic e ka cek doktori ska gja sa vonon kur vjen cikli i cili simbolizon rregullimon hormonial dhe gadishmerin e trupit per nje nisme tjeter ti duhet ti besh analizat ndjek keshillen e mjekut

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?