Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Se di qka me ba kam nevoj me fol
Mike qysh po ma dini rastin tem un jam te nana me fmi tuj nejt qe 3 jav. Burii fillim ska shkru S si ka interesu qat javen e par tana ka fillu mem shkru prap per me u kthy edhe qdo dit mka shkru me u kthy kemi bisedu kapak e neser e kemi per gjykat e sot bisedum e pom thot qe kurr ma ska me i ndru fjalt tana kushtet qe ja kam lyp ka me mi plotsu edhe thash qe spot besoj ma po prap kahtu zemra pom thot mu kthy me to kshtu skam besim hiq aj po thot qe mi pranon kushtet e mia qe i kam than kushtet per me kan bashk po tash po tham nashta apet mi ndron tana qka kishit me ba ju bre se marova edhe ju lodha edhe juve kerkoj falje
Adnila Ada (13 ditë më parë)
Maja .... (11 ditë më parë)
Ty mari ta kisha bo edhe 100 her ma keq se ksaj zonjes ne fjal qka i kan bo vjehrria e qateher kishe ofendu ti me i than dikujt trus ti ki faj ,,, zot i madh nkohen e sodit nuk e duroj as edhe nje fjal te vetme as nga vjehrria as nga askush qdokush le ta jetoj jeten e vet pikkkk.
M N (11 ditë më parë)
Sipas teje Maria, dmth vjehrrive po deshka me jau lshu rrugen e edhe burrit deri ne at pik sa met lodh edhe psiqikisht edhe fizikisht e mos me mujt me njoft as veten (dmth met bo me dal edhe prej vetvetes vetem me pretekstin se femra duhet me duru ) e jo vallah se femra sesht rob I asajkut perveq t madhit Allah e aq ma pak vegel e njerzve qe vetem pse mendojn se munden me bo zullum dike se eshte I "bute" tja nxjerrim shpirtin. Secili njeri e ka 1 limit, e secili e ka 1 kufij. Edhe si vjehrri duhet me dit vendin ku e Kan, e kete rol duhet burri me mar persiper nese nuk e din se si me nejt . Gruan me trajtu Taman si grua e jo sikur sherbtore, e prinderit si prinder. E jo vetem pse Jan prinder , mi degju deri at pik se edhe qka me fol me gruan e se qka me vepru me to ... e nese sje burr mi mar Taman pergjegjsit ateher mate veten Para se mu martu e jo hala me lujt rolin e nje femijes 5 a 6 vjeqar per cdo gja duke I pyet ... Kjo grua e cila e ka spjegu situaten e vet na ka tregu edhe t bamat e tyne , sa qe ka pas nderhyrje edhe tek fmijt e vet qe I Kan msu mu shpreh me nje gjuh qe ksaj si Nan I ka dhimt shpirti... e vallah kur t vjen puna te evladi kerkush nuk rrin kemb kryq...po prap se prap zullumi nuk bahet e ato qe dojn me bajt e me hesht le ta bajn e ta shohin se si po munden me ja dal ...se askush me kepuct e tjetrit sun hec e kerkush kerkujt sja din hallin e prej se largu gjithkush mundet me llomotit e me paragjyku se mas lehti eshte .
Adnila Ada (11 ditë më parë)
Vallah bre un smuj me kuptu do njerz si qekjo puna jote ok Meri edhe un e kam marak me sit sa vjeq je moter a qfar edukate ki mfal shprehjen qe po ta permendi edukaten nese ti nuk din diqka lidhje me nje tem moter spot obligojm me komemtu hiq ama amann budallakija mos shkruj bile. Ti minimumi qka mun me ba per ne qe jem femra o tpakten me mbeshtet ejjjj logarite femra femres nuk ja din hallin qka me prit prrej burrav tani. Edhe un nese ja baj djalit e nuses qeto te zeza kurr me sy mos mpafshinn se un qka kam perjetu vet kurr sja baj tjeteit mi perjetu. E ti kur nuk din diqka bile veq lexo bre prej nanav ktu e msoo se un per veti shum kam msu prej nanav ktu shun kshilla mkan kry pun mendimet e tyne kshtu qe shpresoj te ndikojn edhe te ti pak e un i falenderoj nga zemra secilen veq e veq se 1000 her mkan ndimu, 1000mkan kshilllu kan nda mendimet e tyne me mu mjafton qe e kan nda kohen me u mir me mu faleminderit mike per secilen prej juve
E B (12 ditë më parë)
Maria rrin e rrin e ja lshon nji nga ato kumllat e saja pa u pjek,e futet si shtata ntremdhit
Lora ° (12 ditë më parë)
Mari15 Mari bash kisha pas qef me dite çfare moshe ke me kete fjalor me keto mendime paragjykuese si me qene ne vietet e 60/70 te shekullit te kaluar. Per Zotin me keso mendime e keso keshilla e paragjykime 80% te grave e kane se paku nje semundje kronike , per depresion e gjera te tilla hala jane tabu se nuk i marrin vesh fort e kane edhe shprehjen adekuate " eshte e trent". Duken 5-10 vite me te moshuara se mosha qe e kane. Rrahen e maltretohen fizikisht e psiqikisht vetem se nuk kane ku me shku . Ose me e keqja e mundshme kthehen ne familje te veta ne arkivole ... Edhe prap paragjykim se duhet me " truse kryte" edhe dike tjeter me nejt te burri pa e dite se çfare situatash eshte duke kalu e ka kalu...
E B (12 ditë më parë)
Mari vallah me ja pas pru nuses e djalit nmaj te hundes tu i nderhy ven pa ven nrrug mlanshin,hajt bre mos na ba si md e mira tmirave ti ,smunesh me bd me faj kerkan kur dje pjese e qasaj shpije pk kshu si flet ti mjer sjo nuse qe hyn ndere tane paske mf js nxi jeten,kur vjehrra mf mrespektu tek nji here un e respektoj 1 milion here edhe nshpin e mbaj ,mi cove nervat pesh me kto komentet tua,kur Allahu se ka bo skllav nusen dk dilni ju cop mishi me dy sy e do e boni,cdo kush ka te drejta edhe nusja ka drejt me jetu me dhan mendim e me i gzu fmit ka faj nusja cohet vjehrri pesh e spo don me i lan fmin me e edukue si din vete nana,paj Zotin cmi ks cu nervat kacurrel
(12 ditë më parë)
Pash Zotin kapi ata fmi e shko trus kryet te burri yt se ma mir ski me gjet kerkun e gjynah mu rrit fmija jetima sherri nervave tua,po fajet i ki ti edhe pik qysh moj menon ti mi perzan prinderit e burrit prej shpis pa asni arsye,runa o Zot qka te doket ty neser me ta ba djemt e tu ashtu as mos me mujt me dasht nipin tand.
Adnila Ada (13 ditë më parë)
Pershendetje mike mfalni se smujta me ju shkru. kem sot ne gjykat edhe atje mpremtoj qe ma skan me ndodh qeto sene edhe un e terheka landen po qe mthan ne rast se ndryshojn senet prap tha kir te dush neser tha me ndryshu neser tha hajde po gja qe ishalla more allah ma nuk ndryshojn senet se un e du burrin edhe fmit kam qef mi pa me baben e vet me neve bashk ni jet te lumtur edhe qet muncin e fundit e bana dhe i thash ehd eper hater te neve edhe te fmive ishallla ro zoti markn fund qeto sene faleminderit per qdo fjal shum faleminderit
Maja .... (13 ditë më parë)
Prsh adnila e di qe je ne nje situat shum shum te veshtir , e di qe eshte e lehte te shkruash kur nuk je tu e perjetu gjendjen qe ti je, por un te isha ne vendin tend nuk isha kthy asnjeher se ai prap i njejti mbet edhe nese ndahesh nga vjehrit prap me qat person ki me pas probleme dhe mosmarveshje , ti femit i ki gjeje nje pun nese mundesh femijet dergoj ne kopsht dhe vazhdo jeten me koklart, por prap ti meri mendimet e tgjithave ktu dhe te familjarve por ne fund vendos at qka ta thot zemra te uroj fat
Blondi Blondi (13 ditë më parë)
Adnila nese ty ta thot zemra me u kthy kthehuu wjehrrit lej let folin ti mos jau wno weshin bonu kishe spo ta ninn se kur tshohin qe spo ju kthen asni fjal beso qe edhe ata kan mu lodh .. masi qe burri pot lut ndoshta ka ndryshu e ka kuptu wleren tane e tfmiwe twet gjunahh edhe fmia me u rrit pa bab kur e kan gjall .. shpresoj te marresh wendimin e duhur e dashur suksese
N K (13 ditë më parë)
Nese ti nuk ke problem me burr, athere kthehu. Mirepo me periudhe provuese se mandej as gjykata nuk te ndihmon dot ndaju e pajtohu. Bisedo me gjykaten tregoju qe don me ja jep edhe nje shans mirepo gjithmone me lon mundsin qe mu anku prap se kur ta bon nje here ta bon edhe 100 here. Bisedo me burr qe vjehria mos me tu perzi ne fmi edhe besoj qe vazhdon jeta ne rregull. Merru me fmit e tu atyre nje respekt se per dashni se kan bo veten. Beso qe prej se nuk i shti fjalet me vjehren e lo me fol ajo qka te don edhe me burr i kom punt ma mire, ata nuk ndrrohen e dashura ime te njejtit persona jane. Vazhdoje jeten me burr e fmi se sja vlen me shkatru familje per askend. Mundohu mos mi ndegju qka flasin punt e tuja kry si duhet, kujdesu per fmi, a qeni qe leh anash ehh qen mo a mundesh me bo njeri? Jo smundesh, njejt llogariti vjehrit
Eda0123 (13 ditë më parë)
Per mendimin tim burri sipas shkrinev tua vrehet qe tdon shum edhe i don edhe fmit shum,un tkisha than ktheju bo saber hatri fmive se burri ndryshon e vjehrria gjith sjetojn,mos mendo qe pas ndarjes do kesh jete me tlumtur,bonu politikane bone burrin per veti,lej vjehrrit mos u mirr me ta qa folin,mirru me fmi tu deri trriten mos jav le vjehrrive me ti qu neper rrug tkqija edhe ki me pa vet burri qysh ka mu traku mas juve,mos i knaq vjehrrit ne ndarje se ata ket qef e kan,pse stle burri me punu bo saber se ka me ndryshu me koh,rriti niher fmit pastaj e sheh edhr aj qe ju duhen ma shum kushte,fal namaz bo dua ton kohen,a e di qe divorci esht nje e lejuar qe Allahu e urrrn mas shumti.Duaje burrin knaqe ate,bej gjera tmira per te se do i shkrihet zemra do tzbutet qe ki me u qudit.Nuk je e vetmja qe ke ksi sprova ma edhe ma keq.
2002 2011 2016 Mmije (13 ditë më parë)
Jeta nuk esht serial mendohu mir dhe drejt
(13 ditë më parë)
O tu tut per gjykat oj loqk aj ajt ti se edhe niher ta ndrroj menen tash kshyr apet e ka pa qe e ki mar seriozisht ket pun. Nuk e di shtir o me fol pa e provu po pse dej tash ste paska lut po kur paha ardh koha gjykates tut lut meta ndrru menen? Amo nja loqk dije qe ma mir me qat burrr tanin sesa me ni t huj qe a ti pranon fmit a jo a ti don a jo , kshtu jan t burrit tan edhe tek e fundit shka pja vnon be loqk menen vjerrive po nrrs se kan me dek nidit e keni me met veq me burr tanin ato. E shohin qe prekesh mazi folin ktheja me ironi llafet shka potanin letashohin qe je kthyy po me sertllik.
Bora Bora (13 ditë më parë)
Adnila mqs ti nuk je e vendosur cfar te te them ,jam me iden qe disa njerez e kan tamam ate shprehjen ujku qimen e nderron por zakonin se harron ,shpresoj mos te jet rasti burrit tend qe ti te mos kesh mundesin te kalosh te njejtat gjera qe ke kaluar se mbeso qe martesa nuk esht keshtu dhe jeta esht shum e shkurter me e kaluar vec ne stres dhe merzi
Anda... L (13 ditë më parë)
Mu da dahesh apet a mu ba bashk masi te divorcohesh mundsit jan pat vogla , kshtu qe mir ja ki ba qe ki shku te nana jote sa me tut pak , masi pot lut po kallxon qe pot don se met fal gruja pi shpis kogjo ran osht do burra edhe nuk kthehen pi inatit , tash veq sa mos met ba presion ty prind e tij , tjerat edhe mos me pas mundsi me ti plotsu , p,sh mos met lan me hi npun apet hahet dyqysh a met maltretu vjerri yt e me ta shti djalin kunder ktu mos lsho pe hiq , ishalla bashkohi apet se zor osht valla mu da t dhimen fmia veti burri , e qat vjerrin tan as toka mrena ska me lan
Ajlina (13 ditë më parë)
Jepja edhe nje shanc qe neser moa te jesh e penduar si dihet ndodhta ka vendoa me ndryshu per shkak te fmive jepja 1 mundsi.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?