Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

A keni nij per ksi motre? A veq un pata ket fat
Nena sod deshta me fol per kejt ni tem tjeter se gjith kom ba pytje per shtatzani e per djalin. At her nena un e kom nje moter qe nihna si mos me pas hiq. Kurr nuk e di qa dmth me pas ni moter me pasnkrah per qdosen. Kjo e jemja gjithmon mka xhelozu, mka pas inat. Un kurr skam fol ajo me babin toni ka pas gjith punt mir e ka perkrah deri ne nje pik teper t ult kundra nanes tem qe ja kan kall zemren. Gjithmon mekan sulmu me fjal mkan shlu kungja, kurr skom fol ozot hijsha dhom kajsha si fmii nza po ni fjal sja kom than kurr. Bile nanes tem gjith i thojn ti ata e do mashum ajo esht qika jote.
Esht e martume oj nena kur vjen jemi te dyat aty bajn hajgare me babin tem thojn kishe spo rri gjali e vijn ktu a sju rrihet ksaj t madhes. Se kto nenstop folin se familja burrit jan teper njerz tmir vjerri muka bo Bab mashum se baba jem. Shum shpesh kom shku te nana edhe 1 jav kom nejt se mthojshin pusho se po lodhesh gjith diten tu mirr me djal. Pse shkoje rri shum demek sun jom te ba te burri.
kurr sum ka vet qysh je oj moter a dishka po masi met shtatzan mshkrujke perqdosen ku mi ba kto analiza qysh bahet qekjo ku bahet kjo se ma per qanten e spitalin 2-3 her ja kom shkru krejt senet qa i vyjn. E nanes tem i kish than mos mfol per ta se kejt ndrysh mka dal sen skish pas dit ajo :(
Edhe ne shpi kur kish shku kishte than kur tvi un ata mos ma permeni
Shum ran mka ardh e kom dit far njerz jan ama bash qekaq :( un te tmit kut shkoj rri si maca ner terves (sofer buke)qe thojn
A keni moj ju ksi motra a veq un pata fat me pas ket moter? Ma moter i kom pas shoqet sesa motren tem
Mfalni se e zgjata po shum m erdh ran kur i nita qeto fjal tu munu mi nimu qdo sen n fund mos ma permeni me than:
Po ma un kom vendos mos me shku me nejt mashum sedy dit pom dhimet qajo nan se:/
(12 ditë më parë)
Miamar Mia (10 ditë më parë)
prsh suzi kjo nena eshte Lira Krasniqi,nje nene e cila kishte pak muaj qe kishte lindur por ishte shume aktive shume pozitive dhe ndihmese nekomente.Nuk e di arsyen pse eshte caktivizuar mirepo ndoshta prej silletit qe e tregoi kete brengemotrash a ku di une tjtr.Uroj te jete mire e mos ti duket se te tjeret nuk kane probleme ,cdo njeri ka veshtiresi ne jete mirepo gjejne ku ta ndjejne te lirshme per tu shprehur edhe aq me mire te shprehesh se sa ta mbash ate brenge ne zemer e te te gerryeje si pika gurin dhe peson shume tronditje me vone.Uroj te kthehet serish sepse tashme ishte pjese kontribuese e portalit.
$uzi **** (10 ditë më parë)
Sedi kush paska qen kjo nëna se e kapa me vones pytjen..ama nuk ecet jeta pa mirkuptim familjar Edi që këto keqkuptim,xhelozira jan që në rrënjë ,por sot jeni madhore uluni bisedoni thoni paknaqsit e nj tj..sps askush nuk të do me shumë se familja gjeni nji gjuhë mirkuptim për hatër të asaj nënë..sps nuk ka faj" motra "ndaj sjelljes ndaj neses sps ajo ashtu ka parë mosrespkt ndaj saj nga ana babit që në fëmijëri edhe tashmë E ka forcu! edhe përkrahja apo e zgjedhura e babit që ka qen..jan mangsi qe ika fitu gjat rritjes edhe s'di ndryshe si ti menaxhoj edhe do shperthejn tek ti ..padashur t'a justifikoj por me shumë më duket ajo e përhumbur në familje se ti që je krah nenes..atë që t'a jep nëna kurr se mbulon babi me vëmendje e përkrahje etj zemra e nënës të jep drite në jetë*...Zoti ju dhent gjuhë mirkuptuse ,e toleruar ndaj një tj..sps të dhemb shumë kur dëgjon të tilla raste motra supozohet edhe është mirësia më madhe që Zoti bekon dikënd ..e kur ajo njeh Egon para mirsis që i jep Zoti bëhet sprovë!
Albania Albania (11 ditë më parë)
Hmm gjithashtu mendoj se ky inat bartet qe ne femijeri un kam nje rast pak a shum te ngjashem mes nenes time dhe tezes e cila eshte gjithashtu komjshije me ne. Deri tani kan shku shum mire por qe 1 vit jan aq keq sa smund ta besosh . Dhe se kuptoj se si nje moter mund ti flas disa lloj gjanash ,ti menojn disa lloj gjanash, apo ti gzohet vujtjeve tmotres vet . Pfff jo se e kam mam po tjem nven te saj e qkyj . Po prap nuk perzihem ato jan motra . Po nga fjalet e gjerat qe flet shihet qe inati eshte qe ne femijeri te hershme . Xhelozija eshte semundje e rend ajo ne fakt gjithmon ka qen kujaxhije kshtu po krejt tu e kalu me te qeshur se ska gja moter e madhe e i falet po dikur mushet kupa . Jo ta lavdroj po mamin e kam 45 vjecare po eshte si ti ket 20 Nan e 5 fmive trupin ylllll . Dhe mendoj se aty ka nis xhelozija qe nga bukuria e gjatsija( gje qe besoj se edhe te ju eshte si zanafill e problemit ) dhe pastaj ka fillu tu u rrit deri ka kalu ne luft pa arsye urrejtje te semur ndaj motres vet vec pse po jeton rahat . Te arrij ne ate pike sa te thot mir ta ka pas ba burri qe tka rrah se tduket vetja e dikushi ty e sje gja tjeter vec se 1 turimushk pfff . Cmenduri besom . Mos u largo nga nena jote per askend mos i fol hic moj mos u mer me ta . Shko knaqu ti per vete . Mos ta nin per fjalt e saaj hic . Kush nuk tdo mos e duj . Sjam dakort me shku motrat ke se kam motra vet per to djegi dynjan e bardh , hi e baj venin . Po prap ti lepiheah e nenshtrohesh jo vallai hic as mos e provo hajt sa je ken fmi po tash je nan fmish sje e vogel ke tdrejtat e qendrimij tan vazhdo e mos e llogarit hiccc at as baben nqs tlodh menermethanen fort eiii .
Sara D (11 ditë më parë)
E moj zemra jem per moter se kisha bajt gajle dy her kisha fol me ta qe sish kon e interesume rrs e kisha qu Po une kom ni rast qe Nana psh e thir qiken me nejt edhe ku shkon me bujt rrin tu i thon i ka dal medeti me shku me bujt dikund veq katunarkat po shkojn me bujt tash ka 2 3 net te nana fmin mi dasht boll amo me livrit prej veni meniher mi shku nerva me thon llug pa fshi anej knej
(11 ditë më parë)
Faleminderit shum nena se shumpata nevoj me fol ma per kit sen, edhe po n femiri kanis krejt tu ba dallime edhe ka deviju krejt ma po un spo e kom gajle ajt jom shpi tem e martume ama kur foli me nan tem e thot sat jet ajo ktu si maca me minin. E shum mdhimet se qysh rri njeri tuja ba bajat nenstop nanes bre ishalla n fmi nuk e provon zoti se valla shka i ka hi n hak nanes deri ngu
M N (11 ditë më parë)
Lira ky problem qenka qysh heret ne femijri, sepse edukimi ather fillon, e gabimin apo peshen mat madhe e Bart babi yt I cili e paska msu motren me rrit me diferencim prej juve , duke e perkdhel vetem qe ta beje si krah edhe pse nuk e di se si ka prind qe munden mi nda fmijt ashtu vetem sa me bo si krah , mirpo sot qkas po degjojm e spo mundem me thon qe smund me ndodh. Mirpo hajde kur je fmij nashta mashtrohesh disi. Mirpo e keqja e ksaj se mu rrit duke e poshtru nanen , shume e rond e ku Allahu thot qe atyre as off mos ju thuani. Mundohu me te mire mu ul e me bisedu me to , krejt familja mledhuni e Masi me vllaun paske raporte t mira uluni e diskutoni se pse kto sjellje ? Ti mundohu me te mire ,sepse fjala e mire Kan thon edhe gurin e zbut. Allahu jau permisoft gjendjen, se ne disa raste sdin as qfar me zgjedh per me keshillu dike.
Dita @@ (11 ditë më parë)
Lira asaj sju thenka moter mere me te mir foli se asht gabim motren time e mbroj cdo aspekt per kundrazi edhe ajo mua me mbront ti shko ke nana kur sde jet ajo aty
Rumejsa Gashi (11 ditë më parë)
Miamar me fal edhe mua qe te bej replik, ne kete rast kesaj lires dhe nenes te saj sipas fjalve qe i thot kjo ata i bejn pa drejtsi, mes Allahut dhe atij njeriut qe i behet pa drejtsi nuk ka perde qe dmth cfardo duaje e ban psh lira per baben ose motren e vet Allahu veq se ka me ja pranu ate dua, dhe per kete ka argument.
E B (11 ditë më parë)
Miamar me fal qe po te replikoj por lira e ka then shum mire qe ajo dhe baba i saj ja kan kall zemren nanes ,jo bre moter se me pas ken motra jeme bashkpuntor me baben e me ja kall zemren nanes teme un i kisha ba lanet te dy ,ej o njerz ajo spo don nanen e vet qe e ka lind e ka rrit jo pash Allahun ndaj i thash Lires mere thuja dy fjal e mshtete mas murit nese motra jeme do i bojke kto gabime do ja nr nji e mji ,un e kam hup nanen tem nmoshe te re d kur ngoj qe fmit po ja kzllin zemren nanes me shkojn nervat qe e kan nsnen e sdin me e gzu
Miamar Mia (11 ditë më parë)
une mendoj se gjaku nuk behet uje,dhe nenat ketu kane bere gabim ne keshilla te tipit lerja zotit apo ,zoti ja kthevfte ma zi apo zoti ja kthen te gjitha"...kush beson ne zot nuk mallkon sepse e di fuqine e zotit dhe ti nuk besoj se do doje te degjoje dicka te keqe prej motres tende,sepse se pari do bregosesh vete dhe se dyti nenes dhe babes.Nese dikush kerkon nje keshille prej jush o nena mos ja beni me tensionuese situaten por afrojini njerezit me fjale zbutese duke i dhenenje keshille zemre.Keshilla ime eshte qe duke e ditur sejeni shume te reja ,ti te pakten je nene vete dhe mendo si per vete"a do doje ti shihje femijet e tu duke u hakmarre me njera tjetren ?jo,do te te behej zemra copash jam e sigurt.Duke te lexuar se je me prane qartesise te situaes ,apo duke qene se ti je me e vemendshme dhe ke vene re gjendjen rrotull jush do thoja -hapi ti rruge asaj dhe fillo pyete pse i vjen kjo "urrejtje "per ty ,hidh ti hapin e pare ti flasesh e ta shtrosh si ceshtje motra me motren-dale moj moter pse po me mban meri?ku kemi gabuar?cfare nuk shkon me ne?..edhe guri thyhet me fjale te ngrohta,prandaj per hater te dashurise qe keni per ate nene e mos tju shohe ashtu hidhe ti hapin e pare ,i thuaji:ne jemi nena vete dhe i dime brengat e nje nene se sa e rendojne zemren prandaj mendo se sa merzitet ajo nene kur na sheh qe sillemi ashtu si dy 2 te huaja dhe jo si dy bija prej nje nene.Te pakten nenen mos ta ngarkojme me halle shtese ,te pleqeroje ne harmoni familjare dhe ajo se e meriton ,na ka rritur me sakrifica,nese nuk ta ben zemra te sillesh si moter sepse nuk e di ku qendron ngreci por te pakten te sillemi si bijat e nje nene. Une kam 2 motra dhe keto qeti them i them nga zemra.
Rejjan Elb (11 ditë më parë)
Oj Lira oj moter edhe motra jem njejt qeshtu bash bajke me babin tem u bajshin bashk e qkas i thojshin nanes tem po niher kur jam kan tu i palu teshat e kom gjet n tesha t saj ni hajmali e se kom dit e kom qel o qkas shkrujke aty filanja (emri motres tem) qika e filanes(emri nanes tem) e mu ba kshtu e ashtu e qkamas e kom gjujt e motra ka ba rukje e tash jan shum ma mir un tkisha kshillu me shku te nje hoxh bashk me nanen e me ba rukje edhe me kqyr qka po ju thot ama bash hoxh e jo me perzi me naj fallqor se aj ma keq ta ban familjen se qkas ka moter tash krrkush spo ta don te miren nashta nana e baba jote kan dishka mes veti e perskej tynve e hani edhe ju fmia bonja kshtu e provoje inshaAllah juv largohen problemet
(12 ditë më parë)
Ka shkamos pokerkush sfol,edhe un sefte foli per qet sen kerkush nuk e di qe se qojm mir veq prej xhelozis t asaj se per kurrfar arsye tjeter
Maja .... (12 ditë më parë)
Pa koment... un i kom 3 motra ato qikat e mija mi kqyrin nonstop un slivriti bilem krejt i kryjn per mu kur jam me pushime nks po quditem e se kisha besu qe ka nks kshtu lloj
(12 ditë më parë)
Faleminderit shum nena per keshilla, valla po shum situat e keqe po shkame ba sado e drejt me kan po fitojshin e mashum pi dojshin qato qe idhajn zor me goj po zoti esht i madh
N K (12 ditë më parë)
Lira e kom shkru nje rast me heret per ni shoqe dhe motrat e saj. Ajo qka ka hek prej motrave veq zoti madh e din. Tash ka muj qe sflet me motra, po shkon te nana veq kur sjon ato. E kjo po merzitet po thot kurr skom mendu qe mbes pa motra e fmit e mi pa teze. As kontakt as kurgjo, po i thash ma mire qeshtu se me te bo nervoz e me te nenqmu ton kohen. Edhe ty po te thom kqyre jeten tonde shyqyr djalin e ki shko te nana, a shpis burrit kurr mos i trego kurgjo se vjen dita kur thojn ti ki faj...
Lora ° (12 ditë më parë)
Lira kam degju edhe keso raste, bile edhe ma te randa , qe ka shku me i ndihmu motres per femije se ka qene e semure , e ka mbete pergjithmone aty se eshte martu zyrtarisht me burin e saj. E per qe flasin e nuk enden ne mes veti plote. Ti mos e merr kaq afer zemres fundja ajo qenka "eduku" dhe perkrah prej babes tend, perkundrazi shko e vizitoje nanen e vellaun sa here ke mundesi po jo edhe kur ajo eshte aty pasi veç nuk ndihesh mire . Me ndryshu nuk i paske mundesit hiq , mjafton qe e paske dashuri e nanes. Mos harro se Zoti eshte i madh i kthen te gjitha . Me familjen e burrit sado te mire qe jane kurre mos e permend as mos e bej llaf me askend kete raport qe e paske me baben e e motren, vetem njehere me ndodhe ndonje paknaqesi ne mes juve kane me ta permend e me ta "nxane kryte" qe thone , mandej ke me u pendu pse ke fole. Behu e forte mos u dorezo as mos lodhe koken e paq shendetin bashk me djalin. Gjithë te mirat.
Blondi Blondi (12 ditë më parë)
Lira paska gjithqka tii tshkunen mos e nal shko haku i nans tane mos e le ato me arrit qellimin se ajo qet qellim e ka pas per met nal ty mos me shku .. shko tash weq edhe ma shpesh bile let kup mire masi ajo paska qasi shpirti mfal qe po thom kshtu po pe meritojkaa .. noshta ata se lwn burrwet me nejt aq shum e txhelozon e per qita fol ... shkoo moter mos u nal kurr perjettt knaqu ti per wetii ajoo let fol sa tmunet ... tpershendes
Blondi blondi (12 ditë më parë)
Lira me vjen shumm keq paska gjithqka ..na jem 6 motra krejt kalojm mir e bojm llaf kur don me shku njona shkojm tana njs na 3 qe jem kosov se 3 tjera jon jasht .. ama ti shkoo mos ta nin qa thot ajoo shko per nan tane .. se me siguri ato spe lejka burri wet aq shum e tani i vje inati e thot qashty ti knaquu lutju zotit qe e ki nanen shnosh e mire e shko kurr mos u nal se boll nau nalen udht kur tna dek nana ...
(12 ditë më parë)
E B valla moj loqk quditesh se ja ban llafin 8 me 2 tash ka evlad vet ishalla ja kthen mazi letja kall shpyrtin, se ma ran se me pa nanen tu kajt qe ja ha shpyrtin qika vet nuk kom ni e nuk kom pa kerkun.
E B (12 ditë më parë)
Motra jeme tek me ju kthy nanes per mi ba qefin babs hera e pare qe po e ni,po qajo motra jote ka me i derdh 1000 fish ato qe ka bo kundrejt nans ska nevoj me ba shum vec padrejtesi me fjal me i ba nanes halut nuk i del ,ti mos u mrz shko kur mos tjet ajo edhd babes mos ja ve re fare paske vllaun nkrah kjo esht me rendesi
(12 ditë më parë)
E B valla loqk nhall me shku me nejt shum spo e qon mir e pe bijn ktu, me nejt pak spo e lajn nashta me nejt mashum, nuk e di far njerz t poshter munen me kan po un evllau jem msu prej zvoglim kshtu se gjith e ka dallu ata,kur ishum n Gjimnaz asaj 5-10 ero ja dhake mu 50 cent ndaq besoni ndaq jo, poun se kum perkrah kurr ndiqka qe e merzit nanen tem eajo po tash ka burr vet ishalla ju kthehet njejt me pa sa ran koka
(12 ditë më parë)
Anda valla loqk kah i sho be tu knaq me motra sa mir mve knaqna ti pa, kur mvesin mu dishka rreth asaj qa mej than qe kurr skom fol, frik ka djal ja urova mezi ni flm ma kthejti nuk e di pershka kshtu me kan qe jom gabim un krejt mdalin kunder ama un me vllaun e nanen tem shum mir e qojm gjith mthot vllavi jem hajde vet mos hajde kur jan ato veq me merzit vetin amo kto tburrit mezir shko masi o motra jote aty se knaqi kini qef muba bashk kto nuk e dijn se qysh e qojm na:/
E B (12 ditë më parë)
Oj lira shko tek nana e knaqu motres turrju nje here se po e kerkon se mu vallah sguxon motra me msha edhe e madhe koft ma shum se un ja them dy fjal e pshtes mas muri a njeh Allah ajo apo nuk njeh njerez pa din e iman
Anda... L (12 ditë më parë)
Kuku lira skom besu qe ti munesh me pas qet problem , edhe ni rast ni nan e permeni ktu portal qe motrat e veta e nenqmojn se osht ekonomikisht ma e dobt se ato. , ama qe ka raste kosov qeshtu se kom besu kurr , spo di qka met than lshoja rrugen hajt ti apet shko te nana jote qka po tanin , ajo koka e martune ti shko kur sosht ajo aty ,vllaznit edi qe sbajn mAsi t martohen po motrat qe bajn qesi sene sekom dit bile shumica qikav qe kan motrat perlahen gjith dej t martohen ja per tesha ja per pun e masi martohen lidhen ma shum nermes veti

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?