Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Rreth dhembjeve të lindjes

Nena te dashura, ju qe tanime keni lind a mund te me tregoni dic rreth dhembjeve si jane, a jane si dhembjet gjate menstruacioneve apo ndryshe, e di qe asnje njeri nuk eshte njesoj e edhe lindjet jane te ndryshme po gati mu ka afru koha me lind e normal qe me shkon ne mendje si do te jene dhembjet, edhe dic a keni lind para terminit apo mbas? Shendet.

Erina Hoti (6 vite më parë)
Stela Vlore (6 vite më parë)
ne fillim jan te fillojne dhimbje te vogla,te lehta posht ne fund te barkut.me pas fillojne te behen pak me te shpeshta dhe me te forta te durushme.nuk jan si te menstruacioneve,pak me te forta.dhimbjet sa vijne dhe behen edhe me te shpeshta,e rendesishme eshte te maresh frym thell dhe te mos stresohesh.te uroj nje lindje sa me te lehte dhe nje bebush te shendetshem
Liza Z (6 vite më parë)
Erina une kam dy vajza dhe ne te dyja lindjet kam kaluar shume mire,bile po te tregoj kur shkova per te lindur vajzen e dyte mjeku me beri nje kontroll dhe po i thote motres kryesore kjo do te lind shume shpejt e une akoma nuk kisha asnje dhimbje vetem uji i bebes kishte filluar te derdhet dhe me te vertete ashtu ndodhi pas gjysme ore me filluan disa dhimbje si te menstruacioneve e te cilat shkuan duke u shpeshtuar dhe posa me vuri mjeku nje infuzion pas 5 min kam lindur.une te preferoj qe ne muajin e nente te ecesh sa me shume qe te mundesh se do te ndihmoj te lindesh me lehte,e sa i perket terminit une kam lindur vajzen e madhe dy dite pas te terminit e te voglen nje dite pas termint te caktuar nga gjinekologu.te pershendes shume dhe te uroj te lindesh nje bebe te shendoshe
Anisa Durres (6 vite më parë)
Erina te deshiroj lindje sa me te lehte dhe bebi te shendosh. Puna e dhimbjeve eshte me njerez, ca kan dhembje me te forta si rasti im :P kurse ca kan aq te lehta sa edhe menstruacionet japin dhimbje me shum, uroj qe ti te jesh nga ato qe skan dhembje. Une per vete kam vujt goxha po ishte shkaku i disa probemeve qe vujta gjat lindjes. Po ta them te drejten ne momentin qe kam pa gocen me gjith ato dhimbje qe kisha kam fillu me qesh dhe jam liru ne sekondd sa linda. Eshte nje gje qe vertet harrohet sa hap e mbyll syt.
(6 vite më parë)
Erina, sikur dhimbjet e menstraucioneve, por pak me te forta, cka dallon prej menstruacionit, se ke dhimbt pa nderpre, te lindjes jane ndryshe, cdo 5 minuta, e zgjashin vetem 60sekonda, qe mund te i kalosh me teknika te frymemarrjes oa i ndjer fare, merr fryme thelle ngadale per hunde, dhe e lirone ngadale per goje, pa i ngrysur vetullat, pa u shtrenguar. Derisa te vjen dhimbja tjeter, ti ndjehesh sikur te mos ishe shtatezen fare. Faza e shtyerjjes te une ka zgajtur 20 minuta, e cila kryhet sa qel e mbylle syte. Nuk eshte e veshtire sikur e degjon, ose sikur e imagjinon. Per mua ka qene shume ma e lehte se qe kam menduar. Nese te vjen me bertite, bertit, eshte njesoj sikur medikament, por kur bertet me ate fuqi duhet shtyer beba kur je ne fazen e lindjes, e jo me harxhu energji kot. Kur i ke dhimbjet ec, kur te vjen dhimbja ndalesh pushon. Kur e ndjen nevojen me u shtri shtriju. Eshte mire ne ditet e fundit te pushosh qe te kesh energji ler lindje. Une per vete kam kaluar shume lehte, uroj qe dhe ti te kalosh lehte.
Eliza M (6 vite më parë)
me kenaqesi ju ndihmoj e dashur, mos e mbani mendjen se si do shkoj lindja po mendoni sa i bukur do jet bebi dhe se kujt do i ngjaj, jini te forta se nuk po ju cojm ne lufte ne Afganistan per me luftu, hahahaha me i dhen jet nje engjelli do shkoni, ka femra qe kane bere nga 4-5 femije pernjeheresh dhe jane si kokrra molles dhe me i pyt thone me be bej dhe 30 po nuk kemi kushte me i rrit.. do me shkruani pastaj qe keni lind dhe jeni per se mbari dhe une do ju them he moj frikacaket a ishte ndonje tmerr lindja. dhe ju do thoni u harrua lindja tani po mendoj te nis nje tjeter hahahaha
Mira Shabani (6 vite më parë)
flm eliza flm shum e dashur po na qetsoni shum beso se kjo eshte nje ndihm e madhe psikologjike...
Eliza M (6 vite më parë)
Hajt mos kini frike fare se si zonja do lindni, skeni pse me e marr me frike fare, eshte dicka e paharrueshme do ti kujtoni pastaj keto fjalet e mija, kur te keni bebet ne duar do ju duket vetja si mbreteresha.. nuk ka gje me te lumtur per femren sesa dita kur behet nene... pastaj do beni dhe nga nje bebe te bukur, sa qe do keni deshir te beni perseri pastaj... ju kam shum xhan mos u shqetesoni cdo gje do shkoje mire...
Mira Shabani (6 vite më parë)
ishalla..edhe un e kam lindjen e par dhe prandaj te thash se ketu nenat te qetsojn shum,un sa kam lexu per ket faqen edhe menjher jam regjistruar se ketu e gjeta veten me te qetsuar nga pergjigjet e nenave..respkte per te gjitha
Erina Hoti (6 vite më parë)
falemnderit shum eliza vertet po na ndihmoni duke treguar eksperiencen tuaj.e po valla mirjeta qka me ba mbasi ekem lindjen e par po kem qerf me dit qdo detaj qe te jemi te pregatitura po me emer te zotit qdo gje do te shkoj mir.
Mira Shabani (6 vite më parë)
e nderuar nepermjet pytjes tande edhe un do mar ndonjeh pergjigje me qen se un shum me heret e kam ber ket pytje dhe pergjigjet qe kan dhan nenat beso se me kan qetsuar shum...ketu nenat vetem te qetsojn edhe besoj se edhe tash ne qe presim te behemi nena per her te par do marim pergjigje te mira...po cna ka hi kjo frig ne kok moj e dashur heheheheh un edhe pse e kam parashtru ket pytje po me nuk qen turp cdo dit e parashtroj hehehehe.respekte
Eliza M (6 vite më parë)
Erina une per vete kam lind nje dite para termit, nuk kam pas fare dhimbje vetem pak sekrecione te bardha qe me ecnin vazhdimish keshtu qe detyrohesh te nderrohesha disa here, dhe pasi shkova ne spital me thane qe te kan plas ujrat dhe me bene gati per lindje dhe pas 2 oresh kam lind me operacion ngaqe bebi nuk ishte ne pozicionin e duhur per te lindur.. te uroj lindje te mbare

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?