Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Rrahjet e zemres
Nena te dashura ju deshiroj nje vikend te mire me femijet tuaj... Deshta te ju pyes nese dikush mundet me me ndihmu jam ne javen e 5 dhe ndegjova qe ne kete jav po fillojka te rahuritt e zemres se femijut deshta te di a kuptoj une a muj me ndi te rahuritt e zemres ose kur muj me kuptu apo nuk kuptohet.... Mire mbeteshit
Nita Berisha (6 vite më parë)
bleona (4 vite më parë)
jam ne javen e 5 dhe kam qen te doktori rrahjet e zemres si kem ndegju dhe mjeku me propozoi qe nese nuk i degjon 2 dit mas javes se 5 duhet qe ta obertosh se nuk as ne rregull shtatzania, ju lutem kisha dasht nje pergjigjje nga ju
Nita Berisha (6 vite më parë)
Flm shume per komentet e sygjerimet e juaja me qetsoni shume zoti ju rujt femijet e juj....
(6 vite më parë)
Nita secila shtatezene frikesohet e shqetesohet, edhe mos u bazo vetem ne ato qe lexon. Embrioni yt eshte tani sa nje fare molle, 4-5mm, dhe eshte e pamundur te ia degjosh ti rrahjet e zemres. Cka do te gjeshosh nga beba, eshte rreth javes se 20 levizjet e para, sepse atehere ka peshen dhe fuqine qe ta degjosh ti, lemzen mund te ia degjosh rreth javes 24-28, e keshtu me radhe :-) kur ta shofesh heren e pare ne ultraze, dhe do ia degjosh rrahjet e zemres, edhe pse eshte sa nje fare molle, do te duket e gjithe bota e jotja. E pastaj, kur e shikon me 12 jave, nuk do re u besosh syve te tu se sa shume eshte zhvilluar :-) nuk ka asgje me te bukur se te kesh brenda vetes nje jete dhe te behesh nene. Te kisha propozuar ta marresh edhe burrin me vete ne kontrolla, e do te kenaqeni qe te dy, do i perjetoni gezimet dhe emicionet se bashku. Te deshiroj shtatezani te mbare, bebe te shendeteshme. Ps. Tu kisha lute shume te kesh kujdes ushqimin, mishin, vezet, qumeshtin te zier 100%, si dhe sallaten, frutat e perimet te i pastrosh mire.
Eliza M (6 vite më parë)
Nita nuk eshte e thene qe fillojn fiks ne javen e 5 ka qe i degjojn ne javen e 6 varet se si eshte pozicioni bebit e dashur , kur te shkosh ne kontrollin e rradhes, se besoj qe do besh dhe eko do i degjosh rrahjet e zemres se bebushit tend..
Nita Berisha (6 vite më parë)
Ne kontroll me shku ku do ti ndegjojme te rahurat po tash kur e lexova qe vetem kan fillu te rahurat e une nuk I ndegjoj po shqetsona .., po shyqyr jeni ju flm shum shum shum shpresoj se nuk po ju bezdisii :-(
Nita Berisha (6 vite më parë)
Flm shume motra te dashura them motra ngase jeni shume te aferta dhe me kenaqni me pergjigje ashtu mendoj E dashura Eliza Gjithmon po jam positive po nga ndonjeher po me ndodh diqka qe as une nuk e kuptoj pse tu nejt pom hin ntru diqka qe tu nejt tash thash pse spo I ni te rahurat po nuk po zgjat shume mrnjeher po qetsona .... Te gjinekologu ishA javen e kalume ajo mtha pas 3 jave
Eliza M (6 vite më parë)
Po jona shume i vlefshem komenti yt e dashur ashtu eshte vetem gjinekologia mund te tregoje nepermjet ekos per rrahjet e zemres se bebit dhe nena mund dhe ti degjoj kur ben eko, dhe nga muaji4-5 degjon levizjet e bebit dhe pastaj dhr lemzen, mua vajzen time ma zinte lemza shume shpesh rreth 5-6 here gjat dites, une pija uje se me vinte keq qe e mundonte, biles telefonova dhe gjinekologen se u merakosa po ajo me tha qe eshte normale vetem se kur e nget lemza duhet te shtrihesh sa te qetesohet pak bebi
Liberta Shaba (6 vite më parë)
Pershendetje nita. Ne nje materjal qe une kam lexuar kur isha shtatzane shkruhej qe rrahjet e zemres se bebit fillojne nga dita e 21-te.
Jeta . (6 vite më parë)
Nita sic te ka cekur Eliza, ti duhet te besh nje eho dhe gjinekologja do te konstatoj rrahjet e zemres se bebit tende, dikur rreth javes se 12 behet dhe ehoja e incizimit te organeve te bebit por ajo behet me deshire por per zemren, ne kontrollen e ardheshme do te duhet tet tregoj per rrahjet e zemres.un di qe nena degjon lemzen e bebit, por mua sme ka ndodh, por edhe nese te ndodh me von te degjosh lemzen mos u merakos sepse nuk eshte per tu merzitur eshte normale, dhe do te degjosh levizjet e bebit, cdo femij pozicionohet ndryshe dhe zakonisht jan momente me te bukura te jetes kur do ta degjosh dhe do shohesh si te leviz fmeja ne bark.levizjet e para shumica e nenave i degjojn rreth javes se 19-20, kurse lemzen e degjojn diku rreth muajot te gjasht.shtatezani te mbare.
Eliza M (6 vite më parë)
jo e dashur Nita mos mendo ashtu, une jam psikologe dhe te keshilloj si profesioniste mendo pozitivisht mendo se sa i bukur do jet bebi yt, perderisa zoti ta dhuroi duhet ti jesh mirnjohese dhe te kujdesesh per ate embrion qe mban ne barkun tend, dil shetit ne natyre, lexo libra per nenat e reja, bej joga ose masazhe relaksuese, dil me shoqerine, shijoje shtatezanin e dashur dhe beju optimiste per jeten, kur te zgjohesh ne mengjes merr fryme thell dhe thuaj cdo gje do shkoje mire, mendo pozitivisht e dashur sepse psikologjia jote luan rol te rendesishem ne mbarvajtjen e shtatzanise, eh sa gjera te bukura te presin perpara... te pershendes
(6 vite më parë)
vallah ne javen e pest sedije une si kam ndegkju por kah java e shtatw rrahjet e zemres i kam ndegju kah java e shtatee t ashti oje zemer s e e dhe doktoreshen e kam vete ka than mundesh por kur e kam vet kam qen ne jaen e 14..
Nita Berisha (6 vite më parë)
Flm shume e dashur Eliza po te mos kishit qene ju zdi qka kusha Bo une met vertet pi shqetesona sepse Gjithmon e kom nje frige se do e humbi femijun:-( kur e lexova te rahuritt e zemres dhe une nuk po ndi kurgjo menjehere po me kap nje far paniku....ju flm shum qe gjeni kohe edhe per neve
Eliza M (6 vite më parë)
E dashu Nita po ne javen e 5 degjohen te rrahurat e zemres se bebit po nuk mund ti degjosh ti nga brenda vetem po te shkosh te gjinekologu dhe te besh nje eko dhe atje mund ta degjosh .. te uroj nje shtatzani te mbare

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?