Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Diete pas shtatzanise dhe gjate gjidhenies!

Pas lindjes trupi gradualisht do te tentoje te kthehet ne gjendjen para shtatzenise. Gjate muajve te pare te paslindjes, femrat mund ta ndihmojne trupin e tyre per tu kthyer ne peshen normale. Mos e degjoni askend qe thone se duhet te hani me shume, ne menyre qe t'ju vie qumeshti i gjirit apo se eshte me mire per beben. Mund te hani ckado qe t'ju hahet, por mos e teproni me ushqim, duke ngrene per 2 vete. Beba kerkon ekstra vetem 350 deri ne 500 kalori ne dite (varet nga pesha e saj / tij). Diete mund te mbani duke reduktuar ushqimin dhe duke u ushqyer shendetshem. Njekohesisht, provoni te hani darken ne ora 5 ose 6 pasdite dhe pas kesaj kohe provoni te mos hani asgje. Pershembull, ne vend te ushqimit provoni te pini sa me shume qumesht apo jogurt dhe shume uje. Qumeshti dhe jogurti hyjne ne top ushqimet per bebat. Me poshte jane 10 top ushqimet oer diete pas shtatzanise per nenen dhe beben (nese e keni ne gji): 1. Peshku i salmonit (edhe pse pak i shtrenjte haha) i njohur ne bote si ushqimi me i ushqyeshem dhe perfekt per nenen dhe qumeshtin e gjirit. Ky usghqim permban yndyren e quajtur DHA, qe eshte kryesori per zhvillimin e sistemit nervor tek bebet. 2. Numrin dy e zene djathi i dhise, i lopes, qumeshti dhe jogurti, te cilat prodhojne proteina, vitamin B dhe vitamin D dhe jane burimet kryesore te kalciumit. 3. Mishi i kingjit (mund ta hani te zier dhe thate, pa buke), eshte ushqim qe permban hekur dhe hyn tek ushqimet qe te shtojne energjine e trupit, gje qe ndihmon ne shkrirjen e dhjamit te tepert. Poashtu permban proteina dhe vitamin B12. 4. Fasulet, vecanerisht ato me ngjyre te mbyllet jane ushqim perfekt per nenen dhe gji dhenien. Pervec qe jane te pasura me hekur, permbajne dhe proteina. 5. Boronica, e cila permban vitamina dhe minerale dhe nje doze te vogel karbohidratesh. 6. Orizi, pa shume yndyre dhe kripe. 7. Portokalli, i cili permban vitamin C dhe eshte ushqim perfekt per gjidhenie. 8. Vezet, qe jane burime natyrale te pakta qe permbajne vitamin D. 9. Buka e grurit, qe permban acidin folik dhe hekurin. 10. Uji, qe i ndihmon nenat kunder dehidrimit dhe per ta ngritur prodhimin e qumeshtit ne gji. Me ndihmen e ketyre ushqimeve, reduktimit te ushqimit te tepert, levizjeve sa me te shpeshta te trupit dhe kujdesit gjate ushqimit te mbremjes ju mund te humbni peshe dhe poashtu kualiteti i qumeshtit te gjirit do mbetet i larte. Por mos te harrojme se per ushqimin e bebes trupit i nevojitet 3.5 deri ne 4 kg me shume yndyre ne menyre qe te prodhoje qumeshtin. Provoni qe keto kilograme te tepert t'i hiqni pasi ta keni ndale qumeshtin e gjirit. Nga nena e nje bebeje shume te shendetshme, e cila ka provuar kete diete dhe nuk ka asnje problem me gjirin. Dhe e cila per 1 muaj eshte kthyer ne peshe ideale per trupin e saj me 3.5 kg te mbetura per qumeshtin e bebes. :)

Nia Bega (6 vite më parë)

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?