Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Veshja te bebja e posalindur

Prsh nena te dashura si jeni a jeni mire, bebushat si i keni... kam nevoje per mendimin tuaj... tash eshte shume kohe e nxehte edhe kam vajzen 1 javesh po kam probleme me burrin se cdo here me thote mos e vesh keshtu mos ashtu kam ra ne hall, une e veshi ai e deshen se thote eshte shume nxehte... ju lutem me keshilloni si te veshi se mua me vjen keq ta veshi shume holle se eshte shume e vogel... dua mendimet tuaja... flm shume.

Mira Shabani (6 vite më parë)
(6 vite më parë)
Moj pse po qohesh, as nuk kisha livrite, ty lehone sta ze kerkush per te madhe me gjete banesen pa fshi, mos u ben qyqajke, po shtriju, edhe nese mundesh thuj spo muj, se nuk eshte ne te miren tende...shume shume keq qysh e trajtonje femren shqiptare, si me qene nje lecke
Mira Shabani (6 vite më parë)
kur eshte puna me te ndihmu diqka rin larg shtiren se nuk te shohin se mundohesh me punu diqka..un sa kam dal nga spitali me gjith ato dhimbje qe kam pas u dasht te fshi banesen se vishin njerzit per vizit e zojat rishin ne krye te vendit eee kur eshte puna per tu perziii shum shpejt i shtyn hund...sa nervoz jam...mu 5 dit nuk me erdh qumshti kukuuu cka mkajn baa edhe ju thash nga kto strese qe mi bani edhe 5muj mundet mos mem ardh
(6 vite më parë)
Mirjeta mundohu me be ate qe eshte e drejt per beben, se kesh tu te shkru referat, per perzimje, po mu fshi, se gjith keshillat e te vjeterve kane qene e kunderta e keshilles se pediatres. Ti je vet intelegjente, lexo, edhe mos lejo me tu perzi kerkush. Se tjeret smundesh me i kenaq kurr, behem si te ajo anekdota qe eshte me babai, i biri dhe gomari (po e tregoj oer ato qe nuk e dijne): babai i biri dhe gomari duke ece rruges, u thit njeri, pse po ecni ne kembe, e spo e shfrytezoni gomarin, hip baba, tjetri i thot turp baba ne gomar e djali ne kemb, hip djali, tjetri thot turp baba ne kemb, e djali ne gomar, hipin te dyt, tjetri ju thot, turp dy te rritur ne shpinen e gomarit, kta zbresin, edhe disi ka fundi eshte baba dhe i biri tu ece, e gomarin e kane hyp ne shpine...
(6 vite më parë)
Une mirjeta nuk kam qene imune ne toksoplasmoze, edhe skam guxu kurgja me hanger te patier ose pjekur mire, sa i perket produkteve te kishit ose te qumshtit, krejt ma bajshin hajjjjj se ska derttttt, haj se e ban me shej, ama sme ka interesu. Kur kam lind, me ka vet mjekja a ki dikan se vjen me te ndihmu ne lehoni, i kam thane po, kur jam shku ne kontrolle, kam dasht mi thane mjekes, mos ke dasht me me vet a ki dikan qe vjen me tu perzi e me te stresu...se ndihme sen, vec perzimje
(6 vite më parë)
Qe dje nje rast, dikush i familjes e pat vajzen ne dore, eshte 10 muajshe dhe i ka 4 dhemb, edhe kishe tu i jep me hanger, kur pe sho qika gojen plot buke, copen e madhe, thash qika e ka gojen plot buke, tha ska dert se i ka dhemebt, thash kjo nuk din me pertype tan ata buk, se hala sju ka ba ni muj qe i ka dal dhambi i pare, tha ska dert ne i met ne fyt e qet, edhe sfols ma hiq vec u qova, ja shtrengova pak faqet, edhe e qeli gojen, ja nxjerra me gisht, se babgjyshi i mames tem, gjith ka thane: ruju pa u ba, se kur te bahet mos ban za, edhe une pse me kane qiken me dasht me plas, tu kane me u qu e me ja hjek buken vet
Mira Shabani (6 vite më parë)
kur isha shtatzan ne fillim bera analizat e gjakut dhe me ncori sheqerin pak te lart shkaku se un mbas ores 9 te mbremjes kisha ngrenm diqka edhe maaa nuk u duruan mos ha kshu mos ashtu,aq shum me bajshin nervoz sa lash gjith sendet me sheqer sa qe me ra shum posht qe me binte te fikt..e tash si ka lind bebushaj mos e vesh kshu mos ashtu jepi me pi tash kshu ashtu sediii shum nervoz po mbajn
(6 vite më parë)
Mirjeta,une te keshilloj qe mos ta marresh shume afer zemre cdo fjale qe te thojne se te prishin nervat.Njeher te perzihen si me vesh,si me fut ne gji,fute ne gji mos i jep shishe,vishe-zhvishe,pastaj perzihen tek ushqimi,beja kshtu e jo ashtu,pse spo ec e pse po ec,kuurre si merr vesh njerezit.Keshtu mos i ben stres vetit dhe pergatite veten prej tash se kane me te mesu per cdo gje gjithkshi qe mundet.kete keshille po e jap per krejt nanat e reja ktu
(6 vite më parë)
Trupi i njeriut mund te duroj dhimbje deri ne 45 del (unit), nje grua gjate lindjes perjeton dhimbje deri ne 57 del (unit), qe do te thot kjo dhimbje eshte e barabarte me thyerjen e 20 eshtrafe njekohesisht, e po ju dhimka dikujt beba jone me shume se neve
(6 vite më parë)
O Anisa e Mirjeta, te na nuk te perzihen vetem familja e ngusht e e gjere, po edhe hallku ne rruge te perzihen, e ne restorsn, e ne kafeteri, e ke vesh holle, e ke vesh trash, te ftohet, te behet, ste behet, vec shyqyr qe vec ne fillim u nervozojsha, e ma me hyn per njerin vesh e me del ler tjetrin, jam ba pishman edhe per ato ne fillim qe jam nervozu
Anisa Durres (6 vite më parë)
Mirjeta e pash qe shpesh e perdore kete fjalen mendjemadhesi. Ta dish e dashur qe kjo qe na rrethon shpesh here nuk eshte mendjemadhesi porse secilit i duket sikur di me mire dhe mundohet me ate te veten te kshilloj ose jo te kshilloj po te veproj ashtu si i duket e drejt. Keshtu qe mos ja ve veshin dhe mos u merzit per keso gjera se avash avash gjerat bien ne vendin e vet.
Mira Shabani (6 vite më parë)
flm shum nena per pergjigjet e juaja e thash edhe me heret un kam nevoj per keshilla e jo per mendje madhsi te ktine njerzive qe me rethojn..flm shum nga juve
Anisa Durres (6 vite më parë)
Pershendetje Mirjeta. Nuk e di po si tha edhe Edlira cdo nene edhe nese jo ne fillim pas nje kohe e fiton at instiktin se cfar deshiron femiju i saj. E kupton kur ka vap, kur ka ftoht, kur eshte i uritur etj etj. Keshtu qe besoji vetes tate me shum rreth bebit dhe normalisht mundohu sa me shum te maresh informacione. Si duhet ta veshesh vetem se tu paskan pergjigjur nenat tjera. Te uroj gjith te mirat ty dhe bebit tat.
Drita Rita (6 vite më parë)
Mos degjo asnje veq vetes se kur eshte mire keshillen e ke nga ato e kur behet keq ose qane te lejn vetem
(6 vite më parë)
E sa i perket perzierjes se tjerve, mos i degjo, normalisht duhet te lexosh dhe te informohesh shume, se bashku me burrin, mirepo ne fjale plakash mos u bazo.
(6 vite më parë)
Beben 1 javeshe, diten e kam lene ne banese me body, naten bOdy edhe kembeve nje pelene, sepse temperatura ka qene 26 grade ne dhome, e bebet ndjehen rehat ne temperature 18-20 grade. Ti nuk duhet te bazohesh ne kembe ose duar te benit se a ka te nxehte, apo te ftohte mirepo ne qafe. Tash kjo fjali qe do tashkruaj, nuk do te tpelqej fare, mirepo bebja edhe mund te vdes nga i nxehti, quhet vdekje e papritur e femijes. 5 javet e para, brenda ne shtepi femiu duhet te vishet sikurse nena, jasht nje rrobe me shume. Pas 5 javesh sikurse nena. Vetem ne stinet e dimrit kuptohet duhet te jete me trash jasht.
Edlira Tirane (6 vite më parë)
Mirjeta, ti je nene e re dhe me te drejte shqetesohesh por cdo dite e nga pak do ta kuptosh qe vetem ti do ta dish sesi duhet te jete rehat bebi jot. meqe bebi jot ka pak dite qe ka lindur ne mengjes dhe mbremje mos e ler vetem me menge te shkurtera por vishi edhe dicka me menge te gjata por te holle edhe nje pale tuta te holla fare, mund ti veshesh edhe corape te holla jo te trasha, ndersa ne dreke lere me krahe te shkurtera e me tura te shkurtera, edhe kur fle mbuloje me carcaf te holle dhe jo me batanije. Mundohu qe te merresh vete me veshjen e djalit, pak nga pak edhe ti do mesohesh si te gjitha ne, se po ua le perkujdesjen totale te bebit te tjereve, do jet shume e veshtire te ngresh krye pastaj, patjeter qe ti ke nevoje per ndihme edhe keshilla por aman cdo nene eshte e zonja per femine e saj.
(6 vite më parë)
oj loreta nje likeeeeeeeeeeee te madhe eki valla se qahstue esht.... mirjeta veshe ne tesha te holla mbasi koka nxet atje ku jeton ti.....
Mira Shabani (6 vite më parë)
un jam nene per her te par edhe per at bahem nervoz shum se gjithkush mundohet me i shti hund te fmija hmmm sa per ndonje ndihm reth punve shpis sme jep ashkush a per ide e per mendje madhsi kam plot..un mundohem ta veshi holl se ketu ku jetoj un prej mengjesit si te kap temperatura e lart edhe deri mbremje..ama cka me bo..flm nena per mendimet e juaja vertet kam nevoj per mendime e per keshilla e jo per mendjemadhsi te tine
(6 vite më parë)
Mirjeta,ne mengjes e vesh pak me shume se nje veshje e jotja dhe ne mbremje se eshte me fresket,me krahe te gjate por te pambukut e ne mesdite kur behet nxehte me holle se edhe shume nxehte nuk eshte mire per beben.gjithmon prekja trupin a e ka tamam temperaturen
Loreta Lori (6 vite më parë)
ather veshe holl leje veq ne benkic edhe diqka te pershtatshe posht edhe mbuloje me diqka shum te holl ose pasi eshte e vogel lidhe me ni pelen shum te holl por si te shef qe djersitet ndrroje se mundet mu ftof prej djersve te veta. Sa per ata qka te thon ti veti te gjith ne fund vepro qysh din vet si te shkojn veshe qysh ty ta merr mendja se eshte taman se ne fillim gjithkun perzihen vjehrrat a pastaj kur te rritne fmija qe kemi nevoj me na ndihmu thojn jo valla smuj me kqyr se shum i levizshum edhe skom koh edhe nerva hahhaha kshtu krejt bejn a ne fillim ste lejn rehat me u knaq me fmin tend
Eraa Era (6 vite më parë)
Pershendetje Mirjeta.Uroj te jeni mire.Une do thoja qe bebin ta veshesh holle se eshte shume vape.Ne darke dhe mengjes ta kesh me kujdes se eshte fresket.Gjate dites mund ta lesh vetem me te shkurtra.Per te ditur a ka ftohte bebi nuk duhet bazuar tek duart apo e kembet e ftohta se bebeve ashtu u rrine, por duhet tia prekesh qafen.Nese te duket e nxehte lere ashtu e nese te duket e ftohte vishi edhe dicka ose mbuloje me ndonje carcaf te holle.une per vete gjithmone i ve napa qe thithin djerset ne shpine ,jane shume te holla dhe kam ndenjte rehat.Edhe nese djersitet vetem i nderroj napen se eshte me rrezik tia nderrosh rrobat kur eshte i djersitur e bebi eshte aq i vogel.Te uroj cdo te mire,.
Mira Shabani (6 vite më parë)
flm shum loreta po banesen e kam te nxeht edhe per at kam probleme me veshjen...po lere se me bur kam problem per veshje po edhe me vjeren kur vjen me pa bebin e vesh edhe ajo shum trash edhe nuk shkon gjys ore i hip temperatura..sedii veshtir valla mu mar vesht
Loreta Lori (6 vite më parë)
mirjeta nese e ke shtepin apo banesen me te nxet ather veshe me diqka te let shum te holl dhe e mbulon me diqka shum te holl a nese e ke ma te ftoft veshe me te gjata vetem gjithmon provoje nese eshte djersit sigurisht e ke vesh trash a nese nuk djersitet dmth e ka taman ate temperatur. gjithmon veshjen pershtate me kohen dhe pse ndoshta te bjen me vesh e desh shpesh se ndrron koha mirpo eshte am mire se bebi nuk te ftofet

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?