Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pse me qan vajza?

Pershendetje nena te nderuara, kam vajzen 2 muajshe dhe eshte femija im i pare por e kam ne hall vajza ime fiks ne ora 8 te mbremjes me qan aq shume sa qe nuk di cfare ti bej. E kam patur te mjekja mo thote qe eshte shendosh e mire por une jam ne merak. Cka me sugjeroni ju dicka pasi qe keni pervoje me shume se une?

Besa Lara (6 vite më parë)
Shqipe Gashi (6 vite më parë)
Besa nese e ke ne gji mundohu ti eliminosh disa ushqime nga vetja sidomos kafen,qepen,gjitha llojet e lakrave,pasulin piperin e kuq sepse kto jan ushqimet qe e ngacmojn bebin ne bark permes gjirit por mundohu sa ma teper qaj kamomil pi barem4 qaja ne dit sepse edhe un kam djalin 3 muaj poka 1 muaj qe nuk i ka dhimt mo barku se edhe un kam hek shum ne fillim kur fillojke ka ora 6 e mbramjes deri ne ora 11 su ndalke vetem qajke sepse ne ket koh gerqat i mundoj fmin ishalla i kalon me shpejt se kaloni buku ti dhe bebushi
Besa Lara (6 vite më parë)
flm shum meri por me te vertet nuk dij se cka me i ba tgjitha menyrat i kam provu po kot inshaallah i largohen por do te duroj edhe 1 muj
Meri H. (6 vite më parë)
Besa une kam hjek shume me djalin kur u kan i vogel...ka pi shume e ka qajt prej gerrqeve shume,,,,ka shume mundsi qe nuk mun me gjet asnji lloj zgjithje....po foli prej pervojes teme...kom perdor plantex qaj...kom perdor Espumisan...kom perdor Nurs Harvei mos gabofsha unkan nji lloj barne si uj...e kom majt permys,,,i kom nxeh leck e ja kom qit ne bark po prap mka kajt qaq shume sa kom plas edhe une me ta tu kajt....po kur i ka ba tre muj ma ska kajt prej barkut kurr...kshtuqe nese nuk gjen zgjithje tu kisha lut veq me ba durim edhe nji muj ...e di qe bahesh merak shume.
Noel Hado (6 vite më parë)
ti vete duhet te provosh se si qetesohet me lehte.Nese jane dhimbjet e barkut do ti kalojne nga muaji i trete ose i katert sepse aq zgjasin.Te uroj gjithe te mirat.
Besa Lara (6 vite më parë)
Eliza te gjitha qe mi ke shkruar i kam bere por pa efekt vetem caj hipp fennel tea si ka dhene por do e provoj gjtihsesi flm shummmm.. Noel hado flm shum me fshese korent e zen gjumi vetem diten...vajza me qan prej ores 8 deri ne 11 te nates pa pushim me qan e kam provuar ta vendoj ne gjum prej ores 7 e 30 qe te flej po flen 30 minuta dhe ne 8 zgjohet me te qare..:(
Noel Hado (6 vite më parë)
ashtu si tha eliza mund te kete dhimbje barku,sepse mesa tregon nuk ngushellohet me asgje kur qan.Provo edhe kur te lan ta mbash pak me uje te ngrohte,por edhe zhurmat tipi i thareses se flokeve,fshesa me korent etj i pelqejne bebve dhe pushojne,te pakten me djalin tim funksiononte.
Liza Z (6 vite më parë)
besa kur qan qdo dite ne te njejten kohe ka mundesi e ka prej ngerqeve,munodohu tia gjesh nje pozite qe i pelqen,zakonisht preferohet ta mbash femijen permbys ne krah tendin,ose e shtrin dhe ia ferkon barkun ne drejtim te akrepave te ores mandej ia mbledh kembet ne drejtim te barkut,jane edhe pikat espumisan edhe qaji i hipp-it fennel tea te cilat i ndohmojne sdopak,te pershendes
(6 vite më parë)
besa ishalla falemnderit dhe mashallah vajza si drita qenka zoti e ruajt
Besa Lara (6 vite më parë)
Flm shum dashuri inshaallah ehe ty zoti te gezon me nj femij...
(6 vite më parë)
un skam pervoj veq uroj shendet vajzas tende dhe ty te keni nje jet te rehatshme ne familje

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?