Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Si pergatiten palacinkat?

Pershendetje ju nenat e Kosoves si i beni palacinkat se kam degjuar qe i keni tradite?

Silvi Silvi (6 vite më parë)
Drita Rita (6 vite më parë)
Kete me margarinen brenda se kam ditur
Eliza M (6 vite më parë)
mire qofshi gjithmone e dashur.. vajza ime sot eshte grindur ter diten tani po i dalin dy dhembet lart me duket, gishtat i kane ngelur vetem ne goje... nje puthje per engjellushen tend linushe
(6 vite më parë)
eliza pallacinka eshte ne gjuhen sllave,po ketu ka mbet ky term e ndryshe ne gjuhen shqipe jane krepes.mire jemi ne ,faleminderit.po ju si jeni,engjellushja si eshte keto dite
Eliza M (6 vite më parë)
Aaa lina e keni fjalen per krepat, shum faleminderit shume e dashur,,, je si zemer
(6 vite më parë)
eliza dasuria keshtu i ben krepeset:merr pak miell aq sa ke deshire te besh dhe i thyen 2-3 veze,gjysmen e gjalpit ose buter e shkrien,miellin me vezet e tund me qumesht deri te behet e trashe sa trashesia e jogurtit dhe aty ja hudh gjalpin e shkrier.ne tigan nuk hudh me yndyre ose gjalp sepse ja ka hudh ne brendesi.sdi sa e ke te qarte tash,h
Eliza M (6 vite më parë)
pershendetje te dashura a mundeni ju lutem te ma pershkruani pak ne gjuhen letrare se si pergatitet palacinkat se nuk po i kuptoj dot shum fjale nga ato qe ka shkruar dashurija...
(6 vite më parë)
oj nora a i ben me nutella ose me mjalt e arra,ose me kashklavall e pavllak pak e mi fut ne furre,hmmmm super behen
Eni Deon (6 vite më parë)
me cfare i mbushni palacinkat?
Nora Ina (6 vite më parë)
Po qysh jo tu qit e tu honger :-) kur i kreva as dy copa nuk meten faliminderit
(6 vite më parë)
a ti kajti nora ahahahaha tpaqin bo mir
Nora Ina (6 vite më parë)
Qe sa i kreva pallacinkat se mi lakmut e pervova recetin tim mi shkri edhe margarin ne brum mhhhh shum te mira dulen
Silvi Silvi (6 vite më parë)
po matiave kur ja hidhni kosin?
Luis Luis (6 vite më parë)
Hmmm flija byrek pallaqinka bash per tula hehee une i pergadia me dy tri vez mill sheqer qumesht edhe shum pak uj ama tmira me dalin
(6 vite më parë)
po si trashsia e jogurtit qe e blejme ,se behen me te holla piqen me mire edhe me te shishme
(6 vite më parë)
super .:) thnx
Silvi Silvi (6 vite më parë)
masa duhet e holle kam pershtypjen qe te hapet ne tigan apo jo
(6 vite më parë)
a din noi tjeter recept per ushqime qishtu te lehhta Dashurie se un s ko koh e bo tjera veq qishtu te shpejta :P
(6 vite më parë)
laura si te kan dal tmira apo
(6 vite më parë)
po laura ashtu asht est shum leht sepse ske tbejsh me tym
(6 vite më parë)
shkrije edhe do margarin edhe perzije me ate perberjen qe e kan shkru me posht edhe ske nevoj me perdor vaj per tigan fare. kete info e kom huazu prej Dashurise nje nate qe tregoj :P haha
Lolaa . (6 vite më parë)
Silvi edhe une i bej si Nora ina , vetem se une kam deshire me sheqer dmth ne vend te kripes i qes sheqer, dhe pa pavllak.
Silvi Silvi (6 vite më parë)
flm shume
Nora Ina (6 vite më parë)
Une i qes qumsht vez pak pavllak= kajmak) krip dhe mill dhe i tund mir
(6 vite më parë)
e merr miellin sa dush maseen mvaret ti sa do ja then dy ose tri vez e qkrin margarinen pasi te tunesh miellin ja kthen gjys margarine ne brum e len te trash sa per flija e merr forteren dhe e qet mbi shporet ske nevoj asgje as zejtin as asgje vetem ashtu dhe kur te nxehet ka kthen me nje goruzhd mjafton dhe e rrotullon pasi te piqet ne dy anet duhet dit rrotulluar

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?