Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pergatitja e makaronave te vogla
Pershendetje te dashura, vajza ime i pelqen shum makaronat e vogla nuk e di si i thoni po ne nga ana jon i themi sheherije jane ato makaronat shum te vogla qe jan ne form yjesh ose si pika, ja gatuaj me pak gjalp dhe pak kripe dhe i han me kenaqesi, ndonjeher ja bej me blender se friksohem mos mi ngel ndonje ne fyt e nuk e kalon dot po mami im me tha jepja ashtu sic jan se nuk i bejn gje.... ju nea a i jepni keshtu makaronash femijeve dhe si ia pergatitni dhe sa here mund tia jap se keto dit ia jam dhene dy here ne dite nga nje pjate te vogel dhe shum po i pelqejn... ju uroj cdo te mire
Eliza M (6 vite më parë)
Mimi 2014 (6 vite më parë)
Eliza flm shume per recetat , Eraa Era une keshtu e pergatis orizin me spinaq : e marim nje qepe te vogel e grimcojme dhe i qesim pak vaj ulliri e lëmë të kavërdiset pak , pastaj e qesim orizin diku rreth gjysme gote , spanakun e grimcuar ( 8 fletë) dhe paaaaak kripë dhe në fund qumeshtin deri sa te mbulohet masa . E lëmë në një temperaturë të vogël që të zihet diku rreth 1 orë , kohe pas kohe e shikoni , po qe se ka nevoje i qitni edhe ujë . Ju pershendes
Eliza M (6 vite më parë)
po e dashur pastina stellini jane, dhe une ja marr te llojve te ndryshme, po ne shqip i themi sheherije dhe prandaj doja tja shpjegoja nenave.. mpuq princesh Auroren shum
(6 vite më parë)
Eliza,nese jon qfare po mendoj un te njejtat ja japi vajzes sime,quhen pastina,stellini,anellini,cuoricine,jan te llojeve te ndryshme form zemre ylli,dhe form te rrumbullaket dhe jan shummm te mira,mundesh me ja perdor nga muaji i 7,nuk di sa i ka vajza jote po nese i han ashtu si jan jepja ashtu mos ja bluj hiq se veqhajr i bajn,edhe mu pediatria me ka then se jan shum te mira per thmi,klm
(6 vite më parë)
eliza zdi ate erdhen fjalt qe tekam shkru ne mur
Drita Rita (6 vite më parë)
Une brokullin shume e perdori dhe vajza ma han shume ja oregadis ne menyrra te ndryshme p.sh brokulli me karfioll i mer lulet e brokulit dhe karfiollit dhe i zien per rreth 10 min pasi zien i bej me qumesht dhe zakonisht me te verdhen e vezeve, pastaj patate me brokulli patatet ziejn para me mishin me ne fund vendoset brokulli ,supe prej brokulle i vendoj pakes mish ja bej karoten ne rende dhe ziejn bashke me pas i vendoj pakes fide ne fund brokullin e grimcuar shume imet ....... Te te gjitha oregaditjet i vendoj ose vaj ulliri ose puter
Drita Rita (6 vite më parë)
Dhe une e bej orizin me spinaq dhe mish mar mish viqi te fresket e ziej i hudh dhe pakes qep ,te vloj pakes dhe 2 luge oriz te pastruar dhe te lare mire e hedh tek mishi pasi eshte zbutur orizi ja hudh spanakun te lare dhe te grimcuar me dore e zij per 15 min dhe pasi eshte gati i vendoj pakes vaj ulliri dhe nja 2 lug kos behet shume i lezetshem
Yllka Kurteshi (6 vite më parë)
Eliza e lexova qe i jep bebes sheqer vetem deshta met tregu nuk eshte mire deri ne moshen 1 vjec :)
Eliza M (6 vite më parë)
flm era jo nuk ja ka dhene po do konsultohem me pediatren dhe do tja provoj tja jap
Eraa Era (6 vite më parë)
Nena nuk e di nese i perdorni per femijet tuaj po mua pediatria me ka rekomanduar qe kur e kisha vajzen 9 muajshe, ti jap te pakten nje here ne jave avokado.Nganjehere ia jepja ashtu si bananen e nganjehere ia perzieja me kos.thone qe eshte shume shendetesore.
Eliza M (6 vite më parë)
1- qulle me niseshte dhe qumesht behe vendos pak qumesht ne nje tenxhere dhe e len derisa te marre vale pastaj ne nje gote perzien 4 luge niseshte me 200 uje dhe e shton te qumshtidhe i shton pak shqer dhe e perzien vazhdimisht derisa te krijohet nje mase e trash si qulle. 2- pure me moll e miell biskotash /behet ne kete menyre vendosen biskotat me pak yndyre ne furre qe te thahen pastaj shtypen siten dhe regjen me shurup sheqeri ose me qumesht, pastaj merr nje molle dhe e ben ne form pureje dhe i perzien se bashku..3-Kisel me fruta te ndryshme/ behet ne kete menyre pasi qerohen frutat e ndryshme priten ose grihen ne rende dhe u shtrydhet lengu pastaj frutat e shtrydhura dmth bersite qe ngelin i vejme te ziejne i kullojm dhe i shtojm sheqer pasi marrin vale u hidhet nje luge niseshte e holluar me uje.. lihet keshtu te ziej derisa masa te nxjerr flluskat e para pastaj hiqet nga zjarri dhe i shtohet lengu i frutave dhe ja japim femijes.. 4-Supe krem patate dhe spinaq/ qerojm patatet dhe i vejm te ziejn ne uje te valuar marrim spinaqim i heqim kercejt dhe e vendosim me patatet ne tenxheren me uje... pasi i leme 30 minuta te ziejn i kullojme dhe i bejm ne blender pure dhe pastaj i shtojm pak leng mishi per te rregulluar trashesin e purese i hidhet pak kripe dhe e vendosim te ziej perseri pastaj i shtojm pak gjalp pak ajke qumshti dhe sipas deshires i shtojm dhe veze..
Eraa Era (6 vite më parë)
Sulltanesha te lutem a na tregon si e ben orizin me spinaq e qumesht se nuk ia kam provuar ndonjehere.Me leng mishi kam bere po me qumesht jo.
Noel Hado (6 vite më parë)
djali im per nje jave mbush 6 muaj,akoma nuk kam filluar ushqime te tjera pervec frutave te bera pure.Pediatria me ka rekomaduar qe kur te filloj ti jap vakte me supera perimesh,te mos perdor kripen.Femijet duhen mesuar me shije natyrale,pa shtuar kripe ose sheqer.Nuk e di per moshen e vajzes tende por me te vegjel,pediatria me ka rekomanduar te shtoj parmixhano ose grana.
Mimi 2014 (6 vite më parë)
Djali im eshte 11 muajsh , une i bej edhe merxhimek eshte shume i mire ,edhe ai eshte i ushqyeshem jane kokrra te vogla te kuqe si oriz ,ndersa orizin e bardhe ja bej me spinaq edhe pak qumesht , e ndonjehere oriz me magdanoz .Nese mundesh tregona edhe ndonje tjeter flm shume
Eliza M (6 vite më parë)
ska asgje te dashura, po sa i keni femijet ju pasi mund tju tregoj dhe nje recete me qumesht dhe oriz ose nje qull me niseshte se jan mjaft te ushqyeshme per femijet
Mimi 2014 (6 vite më parë)
Flm eliza edhe une do te provoj tia bej sikur ti makaronat ,shume mire qe na tregove , se une hipp i kam dhene makarona . Te pershendes
Ina . (6 vite më parë)
Eliza rrofsh per recetat:-)) kujtohu here pas here se vjen nje moment qe nuk di ca ti gatuaj
Eraa Era (6 vite më parë)
Po mund tia pergatisesh vetem therrmoje brokolin.Ketu ne amerike brokolin e fusin ne ushqimin e femijes qe 8 muajsh.Une kisha frike per gjellen me brokoli e tjere tia beja vete dhe ia blija te gatshme .Por kur ia provova tia beja vete dilnin me te mira.
Eliza M (6 vite më parë)
flm e dashur, po dhe une ato makaronat e vogla i jap, po a mund tja pergatis me brokoli ashtu sic me tregove me poshte apo esht e vogel?
Eraa Era (6 vite më parë)
vajza ime eshte 21 muajshe tani e une i jap makarona te ndryshme por ne ate moshe qe e ke ti i kam dhene makarona te vogla.E pac me jete te gjate vajzen.te pershendes.
Eliza M (6 vite më parë)
Faleminderit Era per receten tende, sa e ke vajzen ti? vajza ime eshte 9 muajshe... dhe une te pershendes dhe te uroj cdo te mire
Eraa Era (6 vite më parë)
Pershendetje Eliza.Edhe vajza ime i ka shume qejf makaronat.Une sapo i dhashe ne fakt makarona te tilla.Une ia pergatis edhe keshtu si thua ti po edhe ndryshe.P.sh nje menyre eshte edhe kjo me brokoli.E zien pak brokoli dhe nuk ia derdh lengun por e ruan.Nderkohe i ven makaronat per zierje me pak kripe.I len deri sa te zbuten pak e jo te ziejne plotesisht.Pastaj i kullon.Nese vajza eshte shume e vogel mund tia copetosh brokulin ne therrime shume te vogla.I merr makaronat dhe i hedh ne enen ku kemi lengun e brokolit.I shton brokolin e therrmuar, pak gjalp dhe i len deri sa ta thithe komplet lengun te jene gati.Jane shume te shijshme dhe me vlera.Kur nuk kam kohe ia bej thesht te ziera , pastaj e shkrin gjalpin dhe i shton makaronat dhe siper iu hedh djathe parmexhano.I perzien te gjitha bashke nderkohe qe jane ne zjarr te avashte.Dalin shume te mira.Djathin parmexhano ia hedh ne cdo lloj makarone dhe vajza ime e pelqen shume.Gjithe te mirat.
Drita Rita (6 vite më parë)
Eliza po po flm shume e dashur do ja provoj kismet neser dhe te tregoj hehe
Eliza M (6 vite më parë)
hahahaha drita provoja e dashur keto bebes tende dhe shum kan per ti pelqy, vajza ime i ka qef shum dhe i han me kenaqesi te madhe, ja pergatis ne kete menyre ne nje tenxhere vendos te ziej uje dhe i shtoj pak kripe dhe nje thele mish lope dhe pastaj pasi te marre vale i shtoj makaronat dhe pasi ta pije ujtin dhe te zbuten makaronat i shtoj pak gjalp dhe nje filxhan qumesht dhe i lej te zien dhe pak e pastaj ia jap po thelen e mishit e haj vete nuk ja jap hahahshs te kam shkruar dhe ne mure e dashur nuk e di a e lexove, te pershended
Drita Rita (6 vite më parë)
Eliza vazhdo na jep receta se po na kryn pune hehe patjeter ta mrim pakes anabellen me kg

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?