Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Dhimbje lukthi ne shtatzani
Pershendetje, jom ne javen e 8 te shtatzanise, jam ne merak sepse kom te vjella disa here ne dite, si te ha diqka menjehere me vjen me vjell mirepo edhe lukthi me mundon shume, jom ne marak sepse nuk e di se a eshte normale kjo situate?! faliminderit shume.
Tina Aa (6 vite më parë)
Tina Aa (6 vite më parë)
faliminderit shum per pergjigje .
(6 vite më parë)
une kam vjelle deri 5 here ne dite, edhe eshte shume normale, zakonisht me javen e 12 kalon, dhe shtatezanat ne fillim te shtatezanise humbin ne peshe, sepse natyra e ka krijuar trupin asisioj, qe edhe nese vjelle ti, bebit nuk i mungon asgje. mu me jane rikthyer te vjellat edhe ne 3mujorin e fundit, megjithate bebi im ka lindur 38 plus 3, me peshe 33106, dhe zhvillim shume shume te mire. me largu mundimin nuk mundesh, por me lehtesu e lehtesone nese: ende pa u ngrite nga shtrati hane dvopek (zwieback), han shpeshe e nga pak, ujin e pine me ngadale gellenka gellenka, kur ke tahrtire pine pak qumesht, ose han 4-5 badema te papjekur dhe te pakripur, gjithashtu kunder thartires dhe perimet duhet me i ngrene te ziera e jo te fresketa....dicka tjeter spo me kujtohet, nese me kujtohen me vone do te ti shkruaj patjeter
Jeta Jeta (6 vite më parë)
Pershendetje Valentina,mos u bo merak,shumica e femrave kan te vjellura gjate 3 mujorit te pare te shtatezanis,njejt si ti kam qene edhe une 3 muajt e pare,qka kam henger e kam vjell,me infuzione e kam shtyr,por si kan kaluar 3 muaj,nuk kam pasur me. Por me se keqti e ndijsha veten ne mengjes kur vjellsha,se nuk kisha qka. e lukthi normal qe te mundon nga te vjellurat e shumta.
Moza M. (6 vite më parë)
Valentina, une kam qene ne te njejten situate sikur ti gjate shtatzanise eshte e mundimshme vetem nuk ka asgje qe te brengosesh per bebin, jam konsultu me shume mjeke dhe me kane thene qe ne ate kohe kur ushqehem te ushqehem sa me shendetshem dhe mos u frikeso se beba nuk e len veten keq, ushqehet shendetshem dhe nje e mire e ksaj eshte se ti nuk ke me u trash :)...mundohu ne mengjes si te zgjohesh mos u ngrit nga shtrati por ri pak gjysem ulur dhe pastaj zgjohu dhe pi uj sa me shume..shendet!
(6 vite më parë)
valentina uime per shtatzanin...eshte krejt normale edhe une ne fillim te shtatzanis dej ne javen e 15 shuuum kam pas mundime edhe kam qen shuuum e lodhur,marramendje,te vjellura dhmbje lukthi etje....pas javes 15 shuum mir kam qen as se kam ndi me shtazanin....ske pse shqetesohesh ama ha shpesh e ka pak edhe uj duhesh me pi shum

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?