Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Per te gjitha ju nenat qe i jepni shume sirupa te vitaminave femijeve!

Per te gjitha ju nenat qe i jepni shume sirupa te vitaminave femijeve. Tash po ju them mos e teproni ja shkaqet: Nje femije kish qene shume i dobet me shendet ska pas apetit hiq edhe familjaret i kane dhene pa nderpre pika te vitaminave mja shtu apetitin ajo njejte si njejte vajza kish ardhe ne gjendje te keqe e kish kap semundja e sheqerit prej pikave te teperta qe ia kane dhene prinderit se paku desha ta ndaj me juve qe jepni nje doze e mos vazhdoni me muaj e me dite me i dhene pika per shtim te apetiti se po perfundojka keq! une keshtu ndegjova thash tju tregoj dhe ju mbeteni te pershendetura.

Lila . (6 vite më parë)
Lila . (6 vite më parë)
nora ta besoj se edhe vet jam ne at situat . veq mendo ti niher qe iki pas dy binjak edhe mesa kom lexu iki lind para kohe ata iki mir shuuum na me ka njo edhe menzi jau kem arrit at pesh . nora adin qka nese ki lojra te fmive dikun ngat ne park merre ushqimin me veti edhe tu lujt fmija ky hutohet e ndoshta han se femit mosmi mashtru pak nuk hajn valla hiq , nje femi i shoqes teme nji vit e gjys skish ma vajza khu i hanger 2 pjata shpaget e kjo e jemja 3 muj para saj o qka hjeka mja dhon dy fije shpaget hahhaa qka me bo edhe mu pom lojn met qeshtu si ti bahna nervoz po veq e prishim kryt ton e nervet tona se kot ju deshiroj dit te mbar
Nora Ina (6 vite më parë)
Po keq nuk esht tha 88.5 cm 11.2 kg vajza 89 cm 11.7 kg , lila duhet me provu memarr vet pak ma easy se shum po bOhna nervoz e lus sa e lus badihava ndoshta 1-2 kafshata mateper i han menzi!
Lila . (6 vite më parë)
nora valla se besoj qe munesh me u prit pa e lut e sa kg ikish djali
Nora Ina (6 vite më parë)
Faliminderit lila! Une dje epata djalin te mjeki se spo han hiq, i tregova qka po heki me mashtru e ushqy ka nje or po boj! djalin vetem e peshoj por mu me tha: mhh a mundesh me nejt 3 muaj pa i ap mezort edhe nese e han 1-2 lug e largohet, ti lute shpesh por jo me zort apo me mashtru!pas 3 mujve tha hajde ne kontroll! metha nuk ka preperat qe e shtojn apetitin nese don gjat dimrit tha jepi vitamina oranol pika tjeter gje jo! Tash podu mebo zemren guri e veq me lut adon a jo ?! Nese muj :-))
Qershiza Qershiza (6 vite më parë)
Une ekam 8 e gjysem pi 400-500 ml ne dite po nuk pi naten qysh kur ka qene 3 muajsh. Koheve te fundit qe tre dite spo me han, as veres sme ka l hanger. Po prej qe u ftof koha une e ushqej keshtu kur zgjohet ha 150 ml peme, pas dy oresh 200 ml qumesht, ne 15 perime me mish 150 ml, pas dy ore here pi here jo 100 ml, 19 me han drithera qe kane brenda qumesht 150 ml, 22 me han 200 ml kos te pemeve ose puding, ne 14 me pin 200 ml qumesht por nuk po me shton vetem po zgjatet pediatri me pat thane se cdo femije e pranon ushqimin ne menyren e vet, eshte shume i levizshem. Ka dy muaj qe se dergoj me te pediatri i kam ndrru tre kishe ma te miret ne Prishtine po une nuk jam nda e knaqun 8 kg e 200 dhe 74 cm i gjate ne grafikon me rezulton nen peshe. Pediatri ne vend qe me ma zgjedhe problemin me tha aj sa kam te tille une. Me ftofi krejt me beso eshte fmija e pare e kam pas shume vitesh dhe dua ta rris si duhet.
(6 vite më parë)
Une e kam nje doktor familjar kur vjen puna e vitaminave ose analizave te gjakut, ai edhte prof.dr ne biokimi! Femijet e mi kane qene anemik gjate kohes qe i kom pas ne gji po ai kurre nuk me ka leju me ju jap vitamina, asnjehere .gjate shtatzanise time ai me ka percjell cdo muaj analizat le qe skom marr kurre vitamina edhe pse pakez kom qene anemike por e kom rregullu me ushqim, po i njejti dr nuk me ka pershkruar asnhere as acidin folik e le me ndonje vitamin shtese
Liza Z (6 vite më parë)
flakoni te femijet nen 1 vit jepet 5 ml ne mengjes pjesa tjeter hudhet dhe 5 ml ne mbremje pjesa e mbetur hudhet,qershiza mua spo me kujtohet qafre moshe e ke djalin,une vajzes time 8 muajshe ka nje jave qe qumesht i jap veq 1 here ne dite dhe naten sa here te kerkon(i in diku 500ml ne 24 ore),po i jap me shume qaja te ndryshem per fmeije qe jane dhe po e shoh qe ushqim po han me mire edhe me shume
(6 vite më parë)
jo moj ai nuk eshte fllakon. me ke tranu besom tash qe i ke bo femiut dem. phuuuuuu mire eshte mire
Qershiza Qershiza (6 vite më parë)
Une se di jane me pikatore pediatri me pat thane nga 6 pika ne dite direkt ne goje. Shkruan puervit gocee.
(6 vite më parë)
nje fllakon qershize nje muje i hapun???? 24 ore ka afat ai nese nuk gaboje une??? pse si ke ble ti pikat qe jane po fllakonat?? fllakoni ipet pernjehere komplet
Qershiza Qershiza (6 vite më parë)
Eliza I fllakon puervit mue me ka ba 1 muaj ja kam dhane nga 6 pika ne dite, mos jane tjera vitamina, se une i kam perdore puervit nuk ja kane shtu apetitin se edhe une e kam pas te semure ne korrik prej barkqitjes nje muaj. Edhe tash i kane dale dhembet larte 3 nuk po me han hiq vetem njeri ka dale nga mishi dy tjerat vetem po duken pak jam e shqetesuar se nuk po me han asgje vetem me pin qumesht per dallin nga korriku qe i kane dale poshte nuk ka tash barkqitje as temperature. Nuk po e di a do zgjase nje muaj apo me pak per me i ardhe apetiti, pediatri as mu nuk me ka kthy pergjegje.
Lila . (6 vite më parë)
faliminderit dhe nga ju nena qe me dhat perkrahje ne artikullin tim flm @ nga ty elisa qe e postove aq gjat dhe dha sqareme mete hollesishme rreth kti problemi
Liza Z (6 vite më parë)
Anea une marr mish me eshtra dhe i ziej mandje me ate leng i bej supat dhe gjellerat per vajzat,jane shume te mira edhe per anemi.
(6 vite më parë)
elisa, mire bere qe e postove kete artikull edhe pse nuk po dihet burimi i tij?? Une ja drejtova nje pyetje dr.Thaqit. Djali im pati nje viroze jashtezakonisht te tmerrshem. humbi nje kg, humbi total langjet etj etj. dhe eshte dasht te marr infuzion 2 dite. dhe pasatj nuk hajke. aq e shqetesume qe kesh e thirra pediatren edhe i tash qka me i bo?? tha merre nje zog pule \'BIO\" dhe zieje. me ate leng beje supe, patate ose dhe ipja me shiringe dhe ne saje te kesaj ipja 10 fllakonat me puervit(ja kam dhene vetem 1). nuk kane shku as 2 ore nga marrja e lengut(proteinave) ka fillu me hanger. deri me tani qe nga muaji i 7 pra qe 5 muje nuk ka shtu asnje gram. per qudi e pata dje edhe i kish shtu 330 per dy jave. u qmenda prej gezimi. krejt kjo ne saje te ushqimit BIO dhe vitaminave BIO nga ushqimi. e fllakonat e nxiten organizmin te funksionoje edhe truri te i thote lukthit: Hej kerko burime energjije se jemi pasivizu edhe krijo depo yndyrore se spo shkon kshtu.ilustrim i thjeshte por situate reale.
Liza Z (6 vite më parë)
Blerja e vitaminave është hedhje e kotë e të hollave: Për dallim nga konsumimi natyral i vitaminave, ato të cilat i konsumojmë si shtesa të ushqimit nuk kanë kurrfarë dobie për organizmin, e disa prej tyre shtojnë rrezikun për tu prekur nga disa sëmundje të rënda dhe të rrezikshme. Ekspertët theksojnë rrezikun nga tri vitaminat më të popullarizuara. Mjeku amerikan Dejvid Agus në librin e tij \"The End of Illness\" ka vërejtur një shprehi aspak të dobishme, e kjo është marrja panevojshme e vitaminave. \'Tashmë ekzistojnë 50 hulumtime të mëdha rreth marrjes së vitaminave si mjete shtesë e asnjë për tyre nuk ka vërtetuar se marrja e tyre i kontribuon shëndetit të zemrës apo parandalojnë kancerin. Me të vërtetë nuk e di arsyen pse i marrim\', thotë ai. Dr. Agus nuk është mjeku i vetëm të cilin e frustron një gjë e tillë. Të tjerë ekspertë mendojnë se blerja e vitaminave është hedhje e të hollave. Shumica e vitaminave hedhen jashtë menjëherë përmes urinës. Ekspertët theksojnë rrezikun që vjen nga tre vitamina mjaft popullorë. Vitamina E Dikur konsiderohej si pajisje e fortë kundër kancerit. Instituti Nacional Amerikan ishte shumë I mahnitur me këtë vitaminë sa që kishte urdhëruar hulumtime të thella ku do të vërtetohej ndikimi I vitaminës E në luftën kundër kancerit të prostatës. Mirëpo, hulumtimi kishte vërtetuar se ata meshkuj që rregullisht marrin këtë vitaminë për 17% janë më të rrezikuar nga kanceri i prostatës e jo se do të jenë më pak të rrezikuar. Vitamina E më lehtë merret nëse konsumoni farat e lulediellit apo brokolin. Por, nëse e konsumoni shumë kjo është gjëja më e dëmshme për veten tuaj që mund të bëni. Sikurse edhe vitaminat e tjera, edhe ai atëherë humb ndikimin e tij të dobishëm. Vitamina A Është e rëndësishme për riprodhim, shëndetin e eshtrave dhe imunitetin. Por, nëse konsumoni në mënyrë mesatare do ta merrni përmes ushqimit. Marrë parasysh se sekretohet në trup, me marrjen a e tij shtesë lehtë mund të grumbullohen më shumë vitamina A, që mund ta dëmtojnë mëlçinë si dhe ta çrregullojnë punën e sistemit nervor. Vitamina A, betakarotinë, konsiderohet e dobishme në parandalimin e kancerit, por vetëm nëse e merrni përmes ushqimit. Nëse e merrni si tabletë efekti do të jetë i kundërt. Studimi a treguar se meshkujt që marrin tableta me betakarotinë dhe konsumojnë duhan për 18% janë më shumë të rrezikuar se do të preken nga kanceri i mushkërive dhe se do të vdesin para kohe. Vitamina C Vitamina C shpesh ndërlidhet me luftën kundër infeksioneve. Edhe pse nuk ekzistojnë fakte të forta se kjo vitaminë ndihmon kundër ftohjes, porsa të teshtijnë të gjithë vërsulen pas vitaminave C. Për dallim nga vitamina A, vitamina C shkrihet në ujë, që do të thotë se shumica e tyre hedhen nga trupi përmes urinës. Por, nëse merrni tepër mund të keni çrregullime në tretje e disa ekspertë, marrjen e tepërt të kësaj vitamine e ndërlidhin me shfaqjen e gurëve në veshka. Edhe në këtë rast, vitaminën C më mirë është ta merrni përmes ushqimit, e jo në tableta.
(6 vite më parë)
Lila, qe nxitet diabeti nuk e paskam dite. e sirupat ne menyre kontinuele nuk ipen edhe se besoje qe pediatri i ka udhezu ne kete forme. zakonisht kur detektohet qe femija ka mungese hekuri ose dhe te ndonje vitamine qe ne baze te analizes se thjeshte te gjakut identifikohet pershkruhet doza prej nje muaji e me se paku 5 dite. kur femija dehidrohet me patjeter duhet te mirren doza te caktuara ngase lengjet trupore kane humb dhe zevendesimi i tyre permes ushqimit eshte jashtezakonisht e veshtire per nje kohe te shkurter. une per vete sa kane qene te vegjel ne muajin e pare u kam perdore puervit pika. tani kur jane me te rritur nga 2 dite ne rast te perkeqesimit te gjendjes se femiut nga viruset e bakteriet e ndryshme. perndryshe nuk ipen. po dhe nje gje. pse shtatzena po merr suplemente 9 muaj vazhdimisht????? kur une thosha ne kete portal qe merr krejt mirren permes ushqimit disa e disa thoshin jo se zhvillohet beba. tani kontradikta erdhi dhe ne favor te komenteve te mia. mbeteni te pershendetura.
Valizake Thaçi Celina (6 vite më parë)
Flm shume Lila per infon, ashtu sic tha edhe Elisa vitaminat mandje as nuk e shtojne apetitin... une nuk ju besoj shume ketyre preparateve farmaceutike vitaminoze! ma mire disa pika portokall ne dite me ja jep femiut se tableta vitaminash.
Moza M. (6 vite më parë)
Lila, faleminderit!
Lila . (6 vite më parë)
po anoda dhe une e pash te arsyshme tju bej me dije nenave ketu pasi po shoh dhe po lexoj qe shuum nena ja perdorin femive keta sirupa nganjeher po duhet me u be mjek i vetvetes se valla edhe mjekt veq mete hjek pi vetes ta shkrujn qaty ni cop leter noj sirup e hajt
Anoda , (6 vite më parë)
Pershendetje Lila,flm shume per kete info,edhe une kam degjuar keshtu,une kam filluar djalit t\'i jap multivitamin dhe hekur Floradix,prodhim gjerman,kam pyetur shume ne farmaci,pas pershkrimit te mjekut,dhe te gjithe me kane keshilluar per kete,,mjeku me ka rekomanduar 3 muaj t\'ja perdori nga 5ml 1X1
Liza Z (6 vite më parë)
edhe nje gje po shtoj une Lila,sirupat me vitamina nuk e shtojne apetitin,mirepo ato vitamina qe nuk merren me ane te ushqimit kompensohen me sirup,d,m,th marrja e vitaminave artificiale ,gje qe nuk eshte fare e mire per femijen ne asnje aspekt,sepse ai prap do te vazhdoje mos te ushqehet mire,uen iu kisha preferu te gjithave nenanve qe kane problem qe nuk iu han femijet,mos i rrini gjithe kohen mbi koke,lejeni femijen derisa te kerkoje vet ushqim,mos i jepni lengje as gjera te embla,une per vete keshtu kam vepru me vajzen e madhe e cila fare nuk hante,tash eshte permiresuar shume dhe vet kerkon buke.
Lila . (6 vite më parë)
edhe mua nuk me han vajza shum pak por prej qe kom ndegju nuk ijap shum ja jap ndoshta nje doz por shkojn shum e shum muj dhe nu i jap kshtu qe kom ndegju qe dikush ja jep rregullisht e stop poju them e sesht mir ju mendoni qe poj beni mir femis e ne tjetren en i beni dem merre me mend` `femin me kap semundja e sheqerit e me perfundu ne spital per keto pika qe ka marr pa nderpre se kto sirupa jan shum te embelae keni vrejt
Lila . (6 vite më parë)
me falni per ndonje gabim ne drejtshkrim po mezi pom len vajza me shkrujt
Ani Jani (6 vite më parë)
flm shume dashur per ket info....se djalit teper ikom dhon Pikovit tu i ndigu mjeket ....qe send nuk po din na mbyten...
Meri H. (6 vite më parë)
Flm lila shume...Une deri tash si kom dhan kurr djalit kurfar lloj vitamine po gjithsesi flm shume.

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?