Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Te lindi me stimulues

Nena desha te ju pys jam ne javen e 39 terminin e kam te marten po sod pata sekret te kaft shkova ne spital nje moter esht e vjeter me tha vetem dy gisht qe jam qel po tha qe don tash esht gjethqka gati hajde neser jam un kujdestar te japin inekcion edhe te rrokin ldhimt un te ndihmoj edhe lind tha vendos po un e kam vajzen 8 vjet edhe kta e kam lind ashtu kam shku me 2 gisht e qelt me ka dhan infuzion edhe per 5 or kam lin po besa tash edhe kam harru qame propozoni ju te pres deri te me rrokin dhimt apo te shkoj ta kryj un mendoj te lind normal nese mundem po jam shum ne stres kur po paramendoj qe neser ksi kohe jam me dhimt ju lutem ndihmoni me mendime.

Fitore Avdiu (6 vite më parë)
(6 vite më parë)
Fitore a te ka ra tapa mukoide a jo??? Nese jo prit se qenke heret ske nevoje nje here per stimulues.une kam lind ne javne e 42 me stimulues por prita prita edhe asgje. une te kisha thene qe kur te mbushesh 40 jave atehere mendo per stimulues jo tani. perndryshe konsultohu me gjinekolog.
Mimi 2014 (6 vite më parë)
Fitore une kam lind me stimulues ne javen e 37 +3 dite ,nuk kom prit ma shume se u bo bebi 4 kg .Te uroj lindje te lehte
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
ishalla nuk me ndodh qershiza po thom ndoshta me ndihmojn edhe lindja e dyt e jam ma informume mundem me lind normal flm shum n.m
Qershiza Qershiza (6 vite më parë)
Une po te flas per Kosove mos prano me lind me vakum se nuk po dine me e perdore aparatin e po i lejne me defekte femijet. Une nuk kam pranu per vete nese se lind dot normal kerko me operacion jepi nenshkrim e me vakum sta kisha preferu.
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
shum flm mire per kto fjal te mira qe po me leteson ishalla te ruan zoti
Mire Thaqi (6 vite më parë)
se une kom pas gjak derdhje kur shkoba ne spital me kontrollun me than jam qel2 camtin duhet me lind se fmija mun me marr infeksjon dhe kan provi te thash me hapa tani me kan dhan infuzjon per memi pruh dhimt.tek ne thuhet nje fjal aq ma dert aq ma selamet.
Mire Thaqi (6 vite më parë)
fitore me kan dhan hapa nuk me kan ndiku tani infuzjon dhe me kan nis ngadal,tani qdo jer ma shum.mua me ka ndodh keshtu.me beso po shkruaj te verteten.
Dia Diiiia (6 vite më parë)
Ishalla ki lindje te leht e djal te shendosh
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
amo mire ti ake marr inekcion se un veq 2 centimetra jam e qelt e me inekcion po me thojn te rrokin meniher krejt per qata se me te rrok normal te rrokin ngadal tani te shpeshtohen
Mire Thaqi (6 vite më parë)
hej jomoj sesht e vertet,mue sme ka ndodh kesht njeher nga pak ma von ma shum tani kan nis qdo 5 minuta ekshtu deri ne lindje.te uroj qdo te mir fitore.
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
po grat keshtu po folin po na qmendin jo vakumi nuk esht diqka qe te dhem po thojn mujn me lend pasoja te femijot po fal zotit ka qen mir po mu prap me kan then grat qe ne infuzjon te rrokin dhimt krejt permeniher nuk lajn me pushu se jan me inekcon e ki shum dhimt ah zoti ishalla me ndihmon se jam shum ne stres
Vlora . (6 vite më parë)
fitore a ish veshtir lindja me vakum sepse komdegju qe eshte shum veshtir
Mire Thaqi (6 vite më parë)
Jo moj hiqju grave ti qesin ment,krejt kush ka lind djal me kan than jan dhimt ma te lehta te qesin ne gjum te omla jan.po ti veq je e qeln hiq mos ta nin qoji ment se presish nje djal maji ment si dote duket e kshtu me radh. une fizore kam dy vajza veq ta bpj nje djal se sma nin per dhimt.
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
tash pres djal po me kan them grat qe edhe pse esht djal dhimt me stimulus jan shum te fuqishme un kam marr ne qik para 8 vite po beso qe kam harru po edhe beba esht afer 4 kg edhe vajzen ashtu e kam lind po vajzen nuk kam dit mi dhen dhe ne fund krejt me kan nxerr me vakum po fal zotit nuk ka pas probleme
Mire Thaqi (6 vite më parë)
Oj fitore te thash qe edhe une ekom pas keshtu,po pa dhimt nuk bahet.duro pak me qfar gjinie e lind femijen.
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
flm shum nena jam ra ne dilem nuk di asesi si te veproj vetem po e shikoj oren po them ne ket koh jam as ne tok as ne qell mamir mos te shkoj po masndej po them mamir shkoj e kryj kur esht gjetheqka ne rregull pse te pres e kryj kam dhimt te fuqishme thujse 6 or dhe kryhet nuk po di nuk po di nuk po di
Mire Thaqi (6 vite më parë)
Edhe une fitore jam pas qel 2 cantin por skom pas dhimt vetem pak gjak derdhje,kam shku ne spitalme kan dhon hapa infozjone per mem ardh dhimt se thojshin nuk bon me nejt e qelne se merr femija infeksjon.dmth smekan lan me shku ne shpi.fitore vetem une jetoj ne zvicerr.me mir besoj esht te shkojsh.dhe te uroj qdo te mir dhe lindje te leht dhe beb te shendosh.mos harro te na shkruajsh.
Vlora . (6 vite më parë)
fitore une jam ne javen e 40 mjekja mbrem me tha qe bebi eshte ende pak nalt dhe mundesh mu shty mirpo me tha deri ne 2 jav d.m.th nese nuk te vijn dhimbjet stimulusi eshte i fundit ashtu siq me tha mjekja do veproj ,une jetoj ne gjermani ,te uroj lindje te leht
Fitore Avdiu (6 vite më parë)
po un mendova se ndoshta vetem pres dhe prap duhet mju nenshtru asaj kshtu qe mamir me ndejt me dhimt te fuqishme 4 or se ka gra qe rrin me ato dhimt te fuqishme edhe 24 or un ashtu po mendoj e po me shtyn qe te shkoj neser ne mbremje po pores ende menime
Kloa 1 (6 vite më parë)
lindje te lehte dhe bebe te shendetshme
Kloa 1 (6 vite më parë)
Pershendetje Fitore edhe une jam ne situaten tende. Jam ne javen 40+2 dhe jam cel vetem 1 cm,doktori me tha te shkoj te premtem dhe te lindi mestimuluesnuk e di se cdo bej,megjithese jam me shume e mednimit qe te pres edhe ca nqs nuk me fillojne dhimbjet atehere do i drejtohem stimuluesit.

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?