Pëlqeje në
E pelqej BebaIme.com në Facebook


Makaronat per bebe


Nana prej sa muajve keni fillu me i dhane makarona bebeve te juaja dhe si i keni pregatit se e kam vajzen 6 muaj e deshta me dite qysh me ja pergadit?

Nita Krasniqi (2 vite më parë)

Shto Koment

 • Nita krasniqi (2 vite më parë)
  Po. Ku me gjet bre ks makarona plasmon
 • Riola ... (2 vite më parë)
  Pershendetje nita...Un i kam dhene makarona per bebe te markes plasmon nga muaji i 5...Makaronat jane te formave te ndryshme dhe nuk ke nevoje per blender...Kurse salcen ja pergatit vete
 • (2 vite më parë)
  Eshte i rendesishem ne veçanti mga mosha 1 vjeçe, ushqimi kryesor te permbaje duke i dhe nje dite oriz, tjetren patate, thetren pasta (makarona ose shpageta nga dritherat), mish 2-3 here ne jave, peshk nje here ne jave, perime te ndryshme te kombinuara. Prinderit jane ata qe vendosin se a do ja japin ushqimin kryesor ne dreke apo ne darke! Do e shkruaj nje dite kir te gjej kohe te gjith artikullin se si duhet te ushqehet drejt femiu nga mosha 1 vjeç
 • (2 vite më parë)
  Nita makaronat preferohen afersisht nga 9 muaj, kur femiu te jete i gatshem per me ngrene me kafshata te vogla, ose edhe ia bluan pak! Vajza ime ka fillu me i hanger qe nga 7 muaj e gjysme! Ja receta: 3 domate mesatare (afer 350g), 1 karrote (100g), 1 qepe e vogel rreth 80g, 120g mish i bluar pa dhjam, 1 luge çaji oregano te terur, 4 luge ushqimi pure domatesh, 30g makarona te zier mire, 1 luge ushqimi kaqkavall! Domateve ja hjek farat, i prene ne copa te vogla, karroten e qepen poashtu, i bashkon me mish, oregano, 200 mililitra uje edhe i zien 15 minuta! Kur te zihen, ja qet purene e domateve dhe i bluan 2-3 here nga 10 sekonda! Mese masa esgte shume e trashe e hollon me uje, ose e trashe me pure domatesh nese eshte e holle! 60ml nga masa e fituar i perzien me 30g makarona, dhe ia hudh kaqkavallin siperi! 9 porcione te tjera i ngrine, edhe i perdore herat tjera kur i jep makarona!
 • Moza M. (2 vite më parë)
  Nta makaronnat nuk kane asgje te ushqyeshme e sidmos per femiun dhe brumi eshte i demshem per lukth
 • Kosovare 1 (2 vite më parë)
  Makaronat sipas meje duhet te ipen pas muajite te 8-te,une keshtu kam vepruar,andaj prit edhe dy muaj...
 • Meri H. (2 vite më parë)
  Nita kerko te pytjet se e gjen se pak dite ma perpara ka pyt ni nane qeshtu edhe i kan tregu qysh me i pergadite. Ta jep opsionin kerko afer ospionit pyet edhe lype se e gjen.

kthehu
www.facebook.com/hippkosovo
Kontakt
© Beba Ime 2010. Kjo uebfaqe përmban informata të një natyre të përgjithshme dhe është e dedikuar vetëm për nevoja edukative. Nëse keni shqetësime për shëndetin tuaj apo për shëndetin e fëmiut tuaj, duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun apo me personel tjetër profesional medicinal.