Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Shtatezani e pa planifikuar
Pershendetje. Jam 23 vjecare kam mbetur shtatezene per here te pare, ishte shtatzani e padeshirueshme, kerkova nga gjinekologja abort, pasi qe isha ne javen e 5te ajo me rekomandoi nje abort me tableta, pas dy ore te marrjes se tableten ne vagine dhe 1/2 tablete tjeter ne goje kisha dhimbje dhe deshtova, sot ne konsulten e dyte me gjinekologen me tha se nuk jam pastruar teresisht dhe vazhdoi me proceduren e njejte me tableta, un po vazhdoj te kem gjakderdhje si efekt i ketyre tabletave, me tha qe nese nuk do te jem pastruar mire do te bejme nje pastrim me instrumente. Pytja ime eshte a edhte kjo nje menyre e duhur dhe cilat jane rreziqet e kesaj menyre. Pasi qe gjinekologia nuk me pyeti per grupin e gjakut un i tregova qe jam 0 negative dhe me tha qe mbrenda 72 ore duhet te marr nje vaksine, pa me pyetur per grupin e gjakut te babait te femijes i cili eshte ABnegativ, deshta te di nga ju a eshte e domosdoshme marrja e kesaj vaksine pasiqe te dy kemi Rh negative...
pastrimin me tha qe duhet te zgjedh ta bej ne ordinancen e saj private apo ne spital, qka me rekomandoni ju pasi qe un nuk i di rreziqet e kesaj procedure.
Ju faleminderit, pres pergjigjen tuaj me padurim !
Saranda Shala (6 vite më parë)
(6 vite më parë)
mos ja veshtiresoni kete gjendje me shume. vejeni veten ne poziten e saj. nese te ka kontrolluar e sonde vaginale dhe shef mbetje ende ne kavitetin e mitres, athere duhet te behet pastrimi. sa per gjilperen duhet te mirret ne menyre qene shtatzenine e dyte te mos krijohen antitrupa te dilcet ty do ta rrezikonin shendetin ngase embrinoni ky qe e ke abortu ka munudr te jete pozitiv si dhe i ardhmi mund te jete pozitiv andaj kete nuk duhet ta anashkalosh.
Alea Morina (6 vite më parë)
Nuk e di statusin tend a je e martuar apo jo, mirepo te jete femija i pare do te kisha nje arsye shume te forte qe te largoja nga dora nje femij qe te ka dhuruar allahu sa keq dikush me cdo kusht mundohet te mbes shtatezen edhe nuk mundet ndersa dikush qan se ka mbete shtatezan sepse i ka ardhur ne nje moment jo i pershtateshem per tu bere nene shpresoj te sherohesh sa me shpejt.
Vlora Buna Jara (6 vite më parë)
moj sarand vendimi ka qen i yti amooo shpresoj qe nuk do te pendohesh me kete vendim un jam 24 vjeqare tash edhe zotin e falenderoj qe me ka mundesu me provu te qenit shtatzene ty te uroj sherim sa me te shpejt
Genta Gashi (6 vite më parë)
Vendimet e Zotit, sado te pa planifikuara te jen nga nee nuk ben ti kundershtojme. Edhe une jam 23 vjeqare dhe qdo dite e falenderoj Zotin qe me ka dergu nje dhurat kaq te qmushme dhe e pres me pa durim lindjen e bebit tim . Shpresoj te behesh me mire dhe te mos pendohesh. Gjilperen duhet ta marresh nese planifikon shtatzani tjeter do te ndihmoj per femijen qe do te kesh, une e kam grupin e gjakut Rh negativ dhe me eshte dashur ta marr me heret gjilperen per shkak se kisha disa komplikime ne fillim te shtatzanise. Uroj gjitha te mirat per ty Sarandaa !!!!!!!!!
(6 vite më parë)
Saranda me vjen keq qe ndodhesh ne kete sitauate por per mendimin tim 23 vjece nuk me dukeshe e vogel per te mbajtur te dy mbi supe nje pergjegjesi te tille qe jam e sigurte qe do te ndryshonte jeten per mire te dyve, gjithsesi zgjidhja eshte e juaja. Une kam deshtuar dhe kam bere pastrim me ilace ska gje me te dhimbshme por me sa shoh mjekja jote do lek perderisa ti ke nisur ilacet ato vazhdojne 3 dite, e gjakderdhja qendron thuajse 2 jave. Behet eko trasnvaginale per te pare nese je pastruar nje jave pas dites qe ke kryer abortin.Sa per kete gjilpere them se eshte per te rregulluar rrezusin per femijen qe do te kesh ti me vone ne menyre qe te mos te japi probleme. Gjilpera eshte e rendesishme sepse ti ke rezus negativ dhe me gjilperen rregullohet rezusi per femijen e ardheshem. Uroj te mos pendohesh per kete gje sepse une deshtova pa dashje dhe ende e vuaj brenda vetes sime, nuk ka dhimbje me te madhe sesa humbja e nje foshnje e cila pergatitet te dali ne jete.
Ylli Lorisi (6 vite më parë)
une se di qysh nje gjinokologe guxone ta kryj nje abort pa e dit grupin e gjakut te pacientes.
Ylli Lorisi (6 vite më parë)
Allahu te ndihmoft,a ban me dit ku je ka deshiron me kry abortin te kush

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?