Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Vaksina e vajzes time 2 muajshe, si duhet vepruar?

Nena pershendetje, neser ka vaksinen vajza ime , cfare perdoret ne kete rast ? jam pak e shqetesuar si do kaloje.

Anxhela Sokoli (5 vite më parë)
Migena Bushi (5 vite më parë)
Xhesika te them te drejten mua te dyja me kane dhene efekt.Heren e pare kur ishte 2 muajshe i vendosa raki me niseshte pasi nuk e dija per ujin e aluminit ndersa muajin e 4 i vendosa uj alumini.Per mendimin tim vendosi uj alumini pasi nuk mban as ere ( sikurse niseshteja me raki )
Xhesika . (5 vite më parë)
Migena cili t\'u duke qe ka me efekt ky uji alumini apo rakia me nishesete? Edhe uen i kam vendos vajzes kompresa me raki e nisheste edhe nuk i jane fryer shume vendet e vaksines.
Migena Bushi (5 vite më parë)
un vajzes time tek vendi i vaksines i kam vene nje nape te bere me niseshte dhe raki.nuk ka pasur fare probleme.Ndersa tani qe eshte 4 muajshe bleva ne farmaci uje alumini bera nje pambuk dhe ja vendosa ,ishte shume i mire dhe ky
Anxhela Sokoli (5 vite më parë)
ju falenderoj nena te dashura.
Ina ** (5 vite më parë)
Anxhela vendosi vazhdimisht kompresa tek vendi i vaksines, ose nje fete patate qe mos ti skuqen e fryhen.. kurse per temperature sic te keshilluan edhe nenat e tjera, kij kujdes se mos ti rritet shume.. max dy dite i zgjat, kshu qe mos u shqeteso shume.. coje ne mengjes heret per vaksine qe ta kesh diten perpare, kurse naten ruaje se mos i rritet..
Silasu <3 (5 vite më parë)
mbaje vajzen me rroga te holla dmth mos e vesh trash,tash keto 3-4 dite ka nevoje per me se shumti dashuri dhe kujdes.mbaje ne krah foli kendoj beje qe ta hrroj dhembjen.nese temp i shkon me shume se 37.8 veji ne supositor ne anus ose perdori panadol sirup per temperatur.gjithsesi temp matja shpesh qe te ja mbash nen kontrolle.uroj qe mos ta mundoj sepse ka disa femije nuk i mundon fare:).ta kesh me jete te gjate vajzen
(5 vite më parë)
Anxhela nuk ke nevoj te shqetesohesh nuk esht kjo asgje,,vajza ime i ka marr dy menjeher ne te dy kembet,,dhe as temperatur nuk ka pas krejt normal ka qen,,pasi te vaksinohet edhe vajza jote matja temperaturen sa her qe e nderron dhe nese e sheh se po i hyp temperatura ateher jepja nje hap paracetamol apo cfar perdor ti ,,cdo te mir ty dhe vajzes tende..

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?