Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Orizi tek bebi
Pershendetje nena a po gaboj un qe si jap djalit oriz normal po i jap oriz pluhur qe edht per beba djali mi ka bo 7 muj e gati 2 jav un asniher oriz normal si kam jep
Lanika Lanika (5 vite më parë)
Eraa Era (5 vite më parë)
Shkendije edhe une i perdori oriz per bebe, ia bej me leng mishi,ose i ziej perimet dhe ua marr lengun dhe e bej me te , ose me qumesht, ose ia hedh ne purene e frutave.Por orizi i ben kaps bebet dhe nese e probleme te tilla me djale mos i jep cdo dite.Nese don ti japesh oriz normal duhet orizi i plote dmth ngjyre kafe.Edhe makaronat duhet te jene te plota .Keto quhen \" whole grain\" dhe jane te mbushura me shume fibra per te cilat bebet kane nevoje.
Mimi M (5 vite më parë)
E kam provoo hiq nuk e hann vetem dardhen si dardhe pa ja perZi me drithra.. Pediatri me ka then qe drithra duhet ti jap spo dii qysh me ja msu ose me bo mi pelqyy
Nadi <<>> Eda (5 vite më parë)
Flm shum sui neser kysmet dot ja provoj kshu sepse hiq si pelqen
Lanika Lanika (5 vite më parë)
Po griza a ben te perzihet me pem psh me dardh moll ose banane
Mimi M (5 vite më parë)
Sa mire shkendije qe po i hajkaa drithrat e ktoo.. Pot marr lakmii.. Marova me djalin vetem shija e dardhes bananes dhe karrote me patatee i pelqejn asgjje tjeter
Lanika Lanika (5 vite më parë)
Sui kam provo po nuk e han drithrat i pelqejn shum qdo her ja maroj 120ml uj dhe 6 lug drithra oriz ose griz e han krejt a mja perzi se do hiq:s
Mimi M (5 vite më parë)
Flm sui do e provojj te gjitha i kam provuar ja kam marre nje me shije vanille as ate se ka dashte
Sui 1 (5 vite më parë)
shkendije po me lenge perimesh ose me leng frutash,
Sui 1 (5 vite më parë)
me banane bebat e hane ne pergjithsi sepse banania eshte e embel , thone qe ka shije te afert me gjirin e nenes
Sui 1 (5 vite më parë)
i hesh 90 ml uje 3 lug qumesht formule, miellin e orizit e mar te plazmonit qe nuk ka qumesht brenda , mund tja maresh dhe te hipit apo humanes qe kane qumesht vete ne kete rast nuk i hedh qumesht formule,miell orizi i hedh aq sa behet kremoze e shef me sy as e trash as e holle i hedh gjysem banane ose me pak shife sa te ha bebi, pastaj e perzien ne blender ,
Mimi M (5 vite më parë)
Sui edhe une desha ta di si ja ben.. Djalin e kam 5 muaj dhee nuk e ka qef as orizin per bebe as drithrat apo griz e keto gjerat.. Spo di qyshh me gjet naj menyre qe mi honger
Lanika Lanika (5 vite më parë)
Sui djali im orizi mja perzi me pem se han hiq kti i pelqen vetem oriz me uj ose me qumsht
Nadi <<>> Eda (5 vite më parë)
Prsh sui a mundesh mem tregu se si ja ben orizin me banane dhe qumesht dhe te ciles firm ja perdor
Sui 1 (5 vite më parë)
shkendije mund ti maresh dhe oriz si kokrra orizit normal po oriz kaf kam lexuar qe eshte shum i shendetshem . Orizin pluhur bebesh un ja jap djalit me banane dhe qumesht behet goxha e shijshme djali im e ha me qejf,
Lanika Lanika (5 vite më parë)
Flm nena po mok ksi orizi bebave qe behet me uj ose qumsht un po kam deshir tja nis me msu me gjera ngapak qe ha vet po kti mja bo pa krip e sheqer amo ky vetem te bluara i don si qull se pak mja lan si copa meniher i mbet ne fyt
(5 vite më parë)
Shkendije. Ti jam ksi te bebeve qe behet me qumsht ose uji apo. Une kurr si kam dhan djalit asi se smu ka nger as grizat as hiq. Nje koh jam mundu napak kto dritherat me ja be me pem .... Se di besoj njejtat veti i kan veq qe esht mir bebet mu msu kadale me ushqime qe ham ne. Une 7 muaj i kam jep oriz qe ham ne edhe gjith e ka pas ne qef me hanger
(5 vite më parë)
Orizi ngel oriz ne qfardo forme e nuk esht gabim nese ja jep,po sesht keq eshe keshtu ta mesosh me kokra e te gatuar ne mentra te ndryshme e me kokra psh me brokol e me gjera tjera ne kombinin te pershendes

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?