Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pse beba ime qan shumë vetëm gjatë natës?

Pershendetje te gjitha nenave kudo qe jane.


Desha t`ju bej nje pyetje. Pse vajza ime qe eshte 1 javeshe, me qan shume naten, çdo gjysem ore qe qohet vetem qan, mundohem me te gjitha menyrat per ta qetesuar, prape nuk ndalet, vetem pi, flen pak, zgjohet e qan, a thua çfare ka?! E nderroj e vendos ne djep, ne krevat te vetin, e marre afer meje, prap qan, ju lutem me tregoni se çfare te bej?


Ju pershendet Jeta shume.

Jeta (7 vite më parë)
Shqipe (7 vite më parë)
Pershendetje! Vajza e nje shoqes time ishte ne situate te njejte me vajzen tende, qante shume sepse vuante nga ngerqet, nese vajza jote pine shume sigurt e ka prej ngerqeve, e per kete nuk i ndihmon asgje mirepo mundohu qe ta ngrohesh nje jastek te vogel e t`ia vendosesh ne bark, kjo ka qene e vetmja gje qe e kane keshilluar mjeket dhe kujdestaret e bebeve ketu ne Gjermani, shpresoj qe do ti ndihmoje.
Jeta (7 vite më parë)
Ju falenderoj shume ty Valmira, Eden, Elizen dhe Onen, kam provuar me kete lloj te pikave por nuk kish qene ngercet, por dhimbjet e vesheve, sa i perket edes qe ma ka bere pyetjen a kam gji kam gji te mjaftushem flm per pergjigjen, Ona sa i perket lindjes eshte lindja e dyte per mua qe jam bere per heren e dyte nane, kam lindur normal, mos ki frike fare, nuk eshte veshtire kur te vij koha e lindjes, te uroj lindje te lehte, dhe cdo te mire.
Valmira (7 vite më parë)
Pershendetje Jeta per ngerce jane pikat espumisan jane shume te mire, e kane aromen si te bananes, urime per vajzen...
Eda (7 vite më parë)
Jeta shiko a ke qumesht ne gji sepse ndoshta beba eshte e uritur dhe nuk mund te ngopet,ose shiko mos ndoshta ka dhimbje ne vesh,me dy gishtat e medhenj rendoj pak me posht se birat e vesheve nese qan dmth qe nga veshet e ka,por mund te jene edhe ngerqat,une kunder ngerqave i jap 4 here ne dite nga 20 pika Espumisan,me rekomandimin e mjekut pasi qe ne javen e dyte gjate nates u shtrengojke ndersa tani vetem nje here me zgjon nga gjumi qe ti jap gji....ONA une kam lindur me deshiren time me operacion cezarian spinal, ndoshta eshte individuale por une kam kaluar shuuume mire beso qe pas 3 diteve kam filluar ti beje punet e shtepise, jam ndjere shuume mire dhe dhimbje nuk kam pasur, pas 3 oreve kur ka filluar te del opiumi ma kane japur nje Diklofen, vetem qe 24 oret e para duhet dikush te kujdeset per ju, gjithashtu edhe qumesht ndryshe kulloshter kam pasur dhe menjehere kam filluar ta ushqej djalin, edhe une jam frikesuar dhe te gjithe kan qene kunder operacionit por une jam e gezuar per vendimin qe mora, mos u brengos sepse çdo gje do te kaloj si eshte me se miri pa marre parasysh ne çfare menyre vendos te lindesh :Dqat,une kunder ngerqave i jap 4 here ne dite nga 20 pika Espumisan,me rekomandimin e mjekut pasi qe ne javen e dyte gjate nates u shtrengojke ndersa tani vetem nje here me zgjon nga gjumi qe ti jap gji....
Eliza (7 vite më parë)
Pershendetje Jeta. Vajza jote ndoshta qan per shkak te ngerçeve, sepse tani e ka kohen e tyre. Por mos u brengos, ngerçet kalojne per dy-tre muaj besoj. Vetem masazhoji barkun. Edhe ka ne treg disa pika per ngerçet. Shpresoj ti kalojne sa me shpejte.
Ona (7 vite më parë)
Pershendetje Jeta! I uroj vajzes tende shendet dhe jete te gjate! Doja te pyesja me qe e paske te fresket fare, se ne çfare menyre linde? Si tu duk procesi i lindjes? Se une jam nje nene e re ne, moshen e shtatzenise ne javen e 28, dhe e kam frike lindjen normale. Jete te gjate!

/komuniteti

/anketa

Si e ndjeni trupin tuaj pas lindjes?